Самообстеження – найефективніший метод, за допомогою якого можна виявити різні зміни в грудях уже на ранній стадії їхнього розвитку.
1. Самообстеження починайте з огляду молочних залоз перед дзеркалом. Станьте прямо, руки опустіть уздовж тулуба. Уважно огляньте молочні залози, звертаючи увагу на зміну об’єму і форми грудей, а також зміну кольору шкіри, соска й навколососкового кружка.
2. Підніміть руки й уважно огляньте молочні залози з усіх боків, звертаючи увагу на їхню форму й об’єм. Переконайтеся, що складки, погрубшення, зморщення чи інші зміни шкіри, яких раніше не було, відсутні. Ще раз огляньте соски, щоб переконатися в тому, що вони не втягнені або не з’явилися будь-які інші зміни. Потім порівняйте молочні залози, звертаючи особливу увагу на асиметрію, якої раніше не було.
3. Перевірте, чи немає виділень із соска при стисканні його великим та вказівним пальцями протилежної руки. Якщо виділення є, обов’язково зверніть увагу на їхній колір.
4. Умовно розділіть молочну залозу на чотири частини (квадранти), обстежуйте квадрант за квадрантом в одній і тій же послідовності при кожному самообстеженні. Необхідно пам’ятати, що молочна залоза найбільш розвинута на рівні верхнього зовнішнього квадранта.
5. Стоячи, прощупайте всі зони молочної залози поступальними рухами. Праву молочну залозу обстежуйте прямими пальцями лівої руки. Потім у тій же послідовності правою рукою обстежуйте ліву молочну залозу.
6. Прощупайте молочні залози по квадрантах, лежачи. Так можна більш ретельно обстежити нижні зони молочної залози.
7. Прощупайте пахвову западину і спробуйте знайти пахвові лімфатичні вузли. Якщо вони прощупуються, це не страшно, але зверніться до лікаря, коли вони з’явилися недавно чи їхня форма змінилася.
Знайшовши будь-які зміни молочних залоз чи лімфатичних вузлів пахвової западини, зверніться до лікаря.