Проблема XXI століття
Кожні 35-37 хвилин одній жінці ставлять цей діагноз, а щогодини одна з них помирає… Від 1995 року пухлини грудей посідають перше місце серед злоякісних новоутворень у жінок України. І кількість хворих продовжує зростати. Кожна жінка, яка захворіла на цю страшну недугу, в середньому втрачає 17-18 років життя, – і це становить 53% від усіх втрат жіночого населення нашої країни.
Соціальна проблема
Зважаючи на високу поширеність раку молочної залози, навіть невеликий прогрес у лікуванні цієї хвороби може врятувати життя багатьом хворим. Успішне лікування раку грудей залежить від ранньої діагностики. Про це свідчать показники виживання хворих на різних стадіях захворювання за п’ять років: І стадія – 92%, ІІ стадія – 71%, ІІІ стадія – 46%, IV стадія – 14%.
На сьогоднішній день існують три основні шляхи покращення результатів лікування: профілактика захворювання, рання діагностика та адекватне лікування.
Необхідно збагнути ще й те, що захворювання молочної залози, а особливо рак, – це тільки медична, а й соціальна проблема. Для успішного її вирішення зусиль лише лікарів замало. Жінкам необхідно також піклуватися про своє здоров’я, адже молочні залози, крім своєї природної функції вигодовування, мають ще й естетичне навантаження. Тому несвоєчасна діагностика може викликати не тільки фізичні, але й важкі психологічні страждання. Це може призвести до невротизації і соціальної самоізоляції пацієнтки. А хронічні стреси тільки погіршують перебіг захворювання та його лікування.
Таким чином, захворювання грудей – проблема глобальна. Тож її вирішення повинне здійснюватись спільними зусиллями самої жінки та лікаря. Адже тільки піклування про своє здоров’я, своєчасне звернення за медичною допомогою може гарантувати ефективне лікування раку. Для цього треба кожного місяця проводити самообстеження грудей. Щорічно проходити обстеження у лікаря-мамолога. Жінкам, які досягли 35-річного віку, раз на рік потрібно проходити мамографічне обстеження грудей.
Бережіть себе
В Чернівецькій області щорічно виявляється 200-250 хворих. Причини різноманітні – порушення імунітету, вплив Чорнобиля, стреси, генетична схильність тощо. Найчастіше рак проявляється у жінок після 40 років, але останнім часом дуже «помолодів». Хворіють і в 25-30 років.
Щоби запобігти захворюванню, потрібно приймати якомога більше вітамінів, особливо вітамінів-антиоксидантів – Е, А, Д. Після 35 років менше їсти копченого, смаженого, жирного. Більше вживати рослинних жирів – соняшникової, оливкової олії. Літо пройшло, тому сонячне проміння замінює солярій. Засмагати потрібно обов’язково прикриваючи груди, адже ультрафіолет також впливає негативно.
Негативно впливають аборти і нехтування лактацією в перші кілька місяців годування немовляти: починається гормональний дисбаланс в організмі жінки. Погано впливає кофеїн, никотин та алкоголь.
Найчастіше жінка звертається за допомогою, коли «припече». Був навіть випадок, коли до онкодиспансеру привезли жінку з дуже задавненою стадією раку – груди розпадалися, була кровотеча. Потім з’ясувалося, що вона жила лише в двох зупинках від онкодиспансеру…
Попередити рак легше
Навіть на ранніх стадіях ракова пухлина дуже «агресивна». Є пухлини чутливі до гормональної терапії і нечутливі. Чутливі краще лікуються, але після них не можна народжувати. Правда, буває патологія, після якої через кілька років можна вагітніти.
Існують три методи лікування раку грудей: хірургічний, променева терапія (гамма-терапія) та хіміотерапія. Ці методи застосовують комплексно, доповнюючи одне одного. Гамма-терапія – це лікування іонізуючим випромінюванням. Хіміотерапія – застосування протипухлинних препаратів, які впливають на клітини пухлини, за рахунок чого вона зменшується в розмірах. Хірургія – оперативне видалення пухлини.
Лікування досить довге: в залежності від стадії, може тривати від 3 місяців до року, а то й більше.
Пам’ятайте про необхідність час від часу проходити обстеження, адже попередити рак набагато легше ніж його лікувати. А втрачене здоров’я повернути вкрай важко!
Володимир МАРЧУК, кандидат медичних наук, лікар-онкохірург Чернівецького обласного клінічного онкодиспансеру