Морква дорожча за банани: Чому ціни на овочі і фрукти влітку б’ють рекорди

Незважаючи на сезон, далеко не всі овочі і фрукти по кишені українцям – поки подешевшали лише огірки, цибуля, картопля і вишні з черешнями. А ось ціни на моркву, помідори, персики, абрикоси   високі – часом в півтора рази дорожче, ніж в минулому році. Експерти заспокоюють: сезонні продукти – фрукти і особливо овочі – стануть набагато доступнішими в серпні, ціни на них можуть впасти більш ніж вдвічі. Про це пише “Сегодня“.

Що по чому

Як показав моніторинг цін на овочі в столичних супермаркетах і на ринках, найдоступніший продукт нині – огірки і цибуля. Перші можна купити по 8-10 грн / кг, це дешевше в 1,5 рази, ніж рік тому в цей час, Правда, ці огірки не найкращої якості (великі), за корнішони поки просять 20 грн / кг і більше. Також по 6-8 грн / кг продається молода картопля, по 5-6 грн / кг цибуля, але її треба вибирати, оскільки часті  дощі часто не додають їй якості.   А ось ціни на моркву і буряк зашкалюють, вони вдвічі вищі за торішні: кг моркви не купити дешевше 20 грн / кг, а буряка – 12 грн / кг. Молода капуста теж дешевшає неохоче – 10-12 грн / кг, тобто качан середнього розміру обійдеться в 20-25 грн, рік тому було дешевше майже вдвічі. Тримають ціну і помідори – 25-30 грн / кг, це приблизно стільки ж, як рік тому.

З фруктів, крім привозних і не дуже популярних зараз яблук (22-30 грн / кг) і дорогих цитрусових (кг апельсинів – 35-40 грн, лимонів – 70-75) і бананів (26-35 грн / кг), вибір недорогих вітчизняних кісточкових поки невеликий: черешня та вишня. Перша стрімко дешевшає – на ринку і вуличних розкладках її продають навіть по 25-28 грн / кг, в супермаркетах – до 40 грн / кг. Аналогічна ситуація з вишнею, зав’язь якої рік тому вимерзла через раптові травневі заморозки, а нині урожай виявився дуже хорошим – її продають відрами по 70-80 грн, це 10-12 грн / кг. Ціна на абрикоси та персики поки кусається: від 40-45 грн / кг, як і на малину, – її не купити дешевше 70 грн / кг. Зустрічається пізня полуниця, але вже втричі дорожче, ніж в червні, або по 70-75 грн / кг, так як пропозиції вже майже немає.

 Експерти

Фахівці продовольчого ринку говорять, що поки дешевшають лише ті овочі і фрукти, пропозиція яких набагато перевищує попит, а терміни зберігання невеликі, як, наприклад, у кісточкових. За словами керівника проекту “АПК-інформ овочі та фрукти” Олександра Хорева, впали ціни на салатні тепличні огірки, а ось польові, які йдуть на консервацію, дешевшати будуть навряд чи. А нинішню дорожнечу моркви глава департаменту “Маркетинг-Аналітика” ринку “Шувар” Тетяна Гетьман пояснює низькими перехідними запасами через неврожай минулого року.

“Цим скористалися ті, хто вирощує ранню моркву, яка з’явилася на ринку вже в травні через теплу погоду, але її було мало, звідси і такі високі ціни – втричі проти торішніх”, – говорить Гетьман.

Коли подешевшає коренеплід і на скільки, поки сказати складно. А ось директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко прогнозує в серпні стрімке, майже в два рази, зниження цін на овочі, оскільки урожай очікується високим через вологі і теплі липень і серпень, про який говорять синоптики.

“Зниження цін почнеться з кінця липня і продовжиться в серпні, – сказав Дорошенко. – Але з осені ціни на овочі поступово почнуть зростати через подорожчання палива, насіння, засобів захисту рослин і підвищення мінімальних зарплат. Разом до кінця року вони перевищать торішні приблизно на 10% “.

Півроку: м’ясо в плюсі, яйця в мінусі

За півроку в Україні подорожчали майже всі продукти, промтовари і послуги, ціну яких відстежує Держслужба статистики – це понад 50 позицій. Подешевшали тільки яйця і гречка: в грудні було 27 грн за десяток яєць і 22,54 грн за кіло гречки, в червні стало, відповідно, 24,17 грн (-10,4%) і 17,38 грн (-23%) . За півроку відчутно подорожчало м’ясо. Так, якщо в грудні 2017 го кіло свинини можна було купити за 109,47 грн, то в червні – за 115,14 грн (+ 5%). А ось сало після зимового подорожчання до 72-73 грн / кг знову подешевшало до грудневих 68,76 грн за 1 кг. Мало змінилися ціни і на куряче філе: в грудні було 89,51 грн / кг, зараз – 89,85 грн за 1 кг в середньому по країні.

Що стосується непродовольчих товарів, то найвище зростання цін було на сигарети через чергове підвищення акцизу. Наприклад, пачка сигарет з фільтром преміум-класу стала з цієї причини дорожче на 3,1 грн (+ 12%) і коштує тепер 29,39 грн. Також на 3-5% подорожчали і найпопулярніші ліки: антибіотики, жарознижуючі, знеболювальні. На 4% подорожчало паливо: літр бензину А-95 тепер коштує в середньому 29,34 грн (+1,2 грн). Виросла і вартість оренди житла. Тепер за оренду 1-кімнатної квартири просять в середньому 3087 грн щомісяця або на 150 грн більше, ніж півроку тому (+ 5%). Середня інфляція, за даними Держстатистики, за 5 місяців (останні дані) склала 4,4%, в тому числі по продуктах – 4,7%, по підакцизних товарах (спиртне, тютюн) – 7,3%. За оцінкою економістів, інфляція в червні очікується в межах 0,5%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *