Реформування системи інвалідності в Україні розпочалося
Відповідаючи на запитання «Версій», міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко сказав на пресконференції у Чернівцях про те, що невдовзі такого поняття, як МСЕК, в Україні не буде..
Чому «Версії» зацікавилися цією проблемою? Бо вже тривалий час відстежують цю тему і діяльність мСЕК залишає багато білих, а точніше – чорних плям. Ще більше їх стало протягом останнього часу. Ось тільки одна історія з численних, оприлюднених вже нинішнього року в соціальних мережах. Її автор дав своїй розповіді красномовну назву (зауважу лише, що «Версії» трохи її скоротили):
«Мав інвалідність з дитинства, та МСЕК зцілила мене за 30 хвилин.
Ось приклад нової медичної реформи в дії. Маю інвалідність з народження – ДЦП (дитячий церебральний параліч) лівосторонній гімапарез. До 18 років це була інвалідність загального профілю без поділу на групи.
З настанням 18 років мені встановили ІІІ групу інвалідності, яку продовжували щорічно, оскільки захворювання належить до тих, що не виліковується.
Та ситуація змінилася, коли я потрапив до Чернівецької загальнопрофільної МСЕК №1. Її лікарі, як з’ясувалося, вміють зцілювати навіть людину з діагнозом ДЦП.
До 2020 року включно я був на обліку в Коломиї. На перекомісії чернівецького загальнопрофільного МСЕК №1 у 2021 році мені продовжили термін на рік. Але 2023 року відбулися неймовірні зміни.
Дана МСЕК, закривши очі на висновки ЛКК, невролога, які мене направили на МСЕК, і де чітко було зазначено діагноз та опис стану, а також повна історія хвороби з усіма виписками попередніх МСЕК, колегіально вирішила, що в мене немає жодних ознак інвалідності.
Як комісія дійшли до такого висновку, розповім далі, навівши наші діалоги. Отже,наша розмова виглядала приблизно так:
– Ви вже завершили навчання?
– Так.
– Ви працюєте? Так?
– Та.к
– Чи створені умови для роботи?
– Так.
Потім лікар оглянув мене і сів за стіл писати висновок. Відтак він звернувся до колег: «Ну що ж з ним робити? Навчання завершив, працює..»
Інша представниця МСЕК сказала мені: «Ну ми вам не можемо продовжити інвалідність»
Попри шок я одразу запитав: «На основі чого ви робите такий висновок?»
Як на мене, відповідь представниці МСЕК була максимально абсурдна: «Ми вам продовжили інвалідність минулого разу на 2021-2022 роки, бо ви навчилися. А ми даємо інвалідність тільки на період навчання…»
Хіба це не абсурд? Як інвалідність може бути пов’язана з навчанням?!
Потім я їм кажу: «У мене є історія хвороби з дитинства, всі виписки з МСЕК, висновок військової лікувальної комісії про мою непридатність до військової служби в мирний, та обмежену придатність у військовий час за гр. ІІ ст.23(в) за захворюванням центрально-нервової системи. Усе це є підтвердженням моєї інвалідності, тож як ви мене можете визнати здоровим?»
Представник МСЕК: «Але у вас не виявлено ознак інвалідності». І мене попросили вийти та дочекатися рішення комісії. Через годину я зайшов до канцелярії для отримання висновку і мені дали довідку про невизнання людиною з інвалідністю.
Тоді я попросив надати письмовий висновок мого огляду чи протокол, в якому є опис огляду, щоби зрозуміти, як члени комісії прийняли таке рішення. Зрозуміло, що мені відмовили.
Отож я пішов писати заяву про не згоду з рішенням комісії і в цей момент зайшла одна з членкинь МСЕК. Я ще раз поцікавився, на яких засадах базується їхнє рішення?
На що вона відповіла: «У вас немає ознак інвалідності, ми вам видали довідку в якій це зазначено».
Після того я подав скаргу на гарячу лінію МОЗ.
Я знаю, що мій випадок непоодинокий. Більше того, впевнений, що таких сотні, а то, можливо, і тисячі. І це просто не допустимо і викликає розпач, лють і приниження. Чому людина з інвалідністю повинна боротися з МСЕК та фактично доводити, що в неї є інвалідність, коли вона має право на інвалідність? Виходить що МСЕК – це інституція по боротьбі з людьми з інвалідністю.
Публікуючи свою історію, хочу закликати людей з інвалідністю до двох речей:
По-перше, не бійтеся відстоювати свої права. Надавайте розголосу такому недбальству та зневажливому ставленню до вас з боку МСЕК.
По-друге, ДІЙТЕ!
а) Оскаржуйте та пишіть заяву на обласний рівень МСЕК.
б) Звертайтеся на гарячу лінію МОЗ за номером 0 800 60 20 19 зі скаргами.
в).Надавайте розголос своїм історіям у соціальних мережах.
Звертаюся також до Мінздоров’я, адже люди з інвалідністю не повинні відчувати зневагу, приниження до себе та виборювати для себе інвалідність, отримуючи стрес.
Якщо таким є новий принцип роботи МСЕК у новій медреформі, то навіщо така МСЕК і така реформа?
Просив би також департамент охорони здоров’я Чернівецької ОДА звернути увагу на даний випадок».
Мультидисциплінарна реабілітаційна команда замість МСЕКів працюватиме в електронному режимі
Отож на запитання про МСЕК і скарги на цю службу, Віктор Ляшко заявив: «Реформу системи інвалідності не можна зробити за один день, бо є велика кількість різних нормативно-правових актів, які вже врегульовано і вони працюють. Але ми запустили цілу систему змін. Буде використовуватися міжнародний класифікатор функціонування. Торік він став національним класифікатором. Мінекономіки на наше прохання його вже затвердило і верифікувало. Після цього почнуться реформи і МСЕКів, і системи інвалідності. Такого поняття, як МСЕК не залишиться в Україні, – наголосив очільник міністерства і продовжив. – Буде створена мультидисциплінарна реабілітаційна команда, яка оцінюватиме стан пацієнта за міжнародним класифікатором функціонування. Все відбуватиметься в електронному режимі з автоматичною передачею даних до органів соціальної політики, які здійснюватимуть виплати», – пояснив посадовець.
Водночас міністр не вказав на час, коли можна очікувати реформування МСЕК.
– Це тривалий процес, – сказав Віктор Ляшко. – Давайте дочекаємося плану з орієнтовними термінами реалізації. Попри це очільник МОЗ сказав, що реабілітаційні відділення вже працюють в Україні і там на цю нагальну справу виділяють по 33 600 гривень на кожного недужого. Зокрема вже на сьогодні за реабілітаційною справою законтрактовані 242 медичні заклади.
Людмила Чередарик