Кожне почуття має «власну хворобу». Іще стародавні цілителі стверджували: «Причини усіх своїх хвороб шукай у собі». Нині ми кажемо: «Усі хвороби від нервів». Коли наслідки емоцій та переживань маскуються під хворобами внутрішніх органів, лікарі називають це психосоматичними розладами.70% хронічних захворювань мають психосоматичне підгрунтя, тобто, развиваються через причини, пов’язані з психікою. За депресії загальний імунітет організму також знижується майже на три чверті
Застуда? Відпочиньте
Чомусь дехто з нас постійно хлюпає носом, навіть улітку, хоча й на протязі не буває, і морозива не їсть. А вже як сезон грипу починається… Навіть звичайна застуда стає проблемою, коли ви переживаєте стрес, неприємності, втому.
Неврози тягнуть за собою авітаміноз, корисні речовини перестають засвоюватися, організм втрачає здатність опиратися. А постійні застуди свідчать про те, що нервові сили – на межі. Інколи тіло «проситься» на постільний режим, аби дати собі перепочинок.
Шлунок не любить паніки та гніву
Доведено, що агресивні та злі мають прискорене травлення, а страхи та депресії уповільнюють його. Ті, що бояться втрат і розчарувань, потерпають від запорів. В жінок у запори часто переходить каяття за марнотратство і невміння заощаджувати.
На виразку шлунку найчастіше нездужають дуже відповідальні люди, які беруть на себе надто багато. Натомість виразку дванадцятипалої кишки «заробляють» імпульсивні прихильники гострих відчуттів.
Скиньте нахлібників
Шия у психосоматиці пов’язується із гнучкістю мислення. Коли болить шия, значить, людина надто поступлива або тягне на собі віз чужих проблем. Упертим, які не звикли прислухатися до чужої думки, також доводиться потерпати від шийних болів. А ще болі в ділянці шиї відчувають ті, що не довіряють оточенню і ходять, інстиктивно втягуючи голову в плечі.
Лідерам також болить
Люди, в яких розум переважає над емоціями і просто блокує останні, схильні від природи до захворювань нирок та жовчного пухиря. Камені та інші застійні утворення з’являються в тих, хто не дає виходити назовні ані радощам, ані гніву. Цей людський тип схильний також до хронічних головних болів та мігренів. Адже ці люди намагаються усе взяти на себе, нерідко приймають рішення за інших. Ставлять собі високі завдання, невдачі й втрати переживають важко.
Інфекція любить упертих і незадоволених
Навіть у чумному бараці не всі підхоплюють хворобу. А серед чинників, що підвищують ймовірність захворіти на інфекційну недугу, – упертість і негнучкість характеру, постійні самозвинувачення в чомусь, негативне ставлення до себе й оточення, нездатність прощати, незахищеність, непевність, невміння стримуватися, агресивність і навіюваність, нездатність до власних рішень.
У деспотів і добряг у фіналі – інфаркт
Ризик отримати інфаркт високий в агресивних осіб з диктаторськими рисами. Часто в них дивно поєднується надмірна жорстокість із сентиментальністю. Вони орієнтовані на кар’єру, для досягнення мети не жаліють ні себе, ні оточення. Але й на тих, хто занадто близько бере до серця свої, а надто чужі проблеми, буває, навалюються серцеві недуги. Це тип людей добрих, але слабких і нерішучих. У них немає чіткої життєвої позиції, вони співчувають усьому світові, але не намагаються щось змінити.
Астматики злого не пам’ятають
Дихати на повні груди дозволяють собі особистості сміливі, впевнені у власних силах. Тонкі й нерішучі часто потерпають від проблем з бронхами та легенями. Рідко зважуються на відкриті конфлікти, а коли таке трапляється, довго не заспокоюються, звинувачуючи самих себе в усьому. Нервові й примхливі не вміють схидати стрес і заганяють його вглиб, що й провокує напади задухи.
Дитячі психологи наголошують, що астматичні стани виникають у тих дітей, які зростають в оточенні нещирості й прихованого, але стійкого протистояння в сім’ї за фасадом зовнішнього благополуччя.
Не чіпайте гіпертоніка
За будь-якої стресової ситуації відбувається потужний викид адреналіну. Це універсальна захисна реакція організму у відровідь на стрес: привести усі системи до бойової готовності. За рахунок посилення роботи серця і спазмів судин забезпечується стрибок тиску вгору. Спільні риси в гіпертоніків – тривожність, занепокоєння й бурхлива реакція на стреси. Тож з кожним разом тиск стрибає все вище. До того ж з віком на «нервову» гіпертонію накладаються ще й органічні проблеми: атеросклероз, зниження еластичності судин.
Тримаймо спину!
Сутулою стає спина в людей, які залишилися у важку хвилину без захисту. Недаремно ж кажуть – «горе зігнуло». Опущені плечі – найпоширеніша зовнішня ознака депресії. Постава в психосоматиці особливо важлива, це зовнішній прояв вашої самооцінки, показник спротиву зовнішнім чинникам. Тож вище носа і тримаймо спинку!
Природня схильність до хвороби не дає стовідсоткової «гарантії», що вона вас обов’язково спіткає. Але… Ті ж стародавні мудрагелі казали: попереджений – озброєний.
Микола ЯРОСЛАВСЬКИЙ, «Версії»