До народження дитини повинні готуватися і мати, і батько
Вагітність і народження дитини повинні плануватися заздалегідь, – переконана Лариса МЕЛЬНИЧУК, лікар-гінеколог чернівецького міського благодійного фонду «Нова сім’я», – а увага і турбота під час вагітності – запорука здоров’я і щастя майбутнього малюка.
– Вважають, що найкращий час для зачаття дитини – вересень, бо напередодні, у липні-серпні, майбутні батьки можуть відпочити, оздоровитися і набратися сил…
– Вагітніти добре у будь-який час, якщо ця вагітність бажана. Проте, перед цим рекомендується обстежитися, підлікуватися. Якщо у жінки вже друга чи третя вагітність, а попередня була чимсь ускладнена, їй варто проконсультуватися у медика-генетика та гінеколога. Головне пам’ятати: майбутні тато й мама повинні готуватися удвох: раджу надовго забути про алкоголь, цигарки та інші шкідливі звички.
– Коли ж нарешті мати відчула, що вагітна, яким повинен бути її наступний крок?
– Перш за все – стати на облік. І найкраще це зробити до сьомого-восьмого тижня вагітності. Бо якщо є якісь протипокази, проблеми можна вирішити лише протягом перших трьох місяців. Іноді ситуацію ускладнюють перенесені жінкою ще в дитинстві хвороби, які потім негативно впливають на репродуктивну функцію і перебіг вагітності. На жаль, частіше такі стани виявляються вже під час вагітності, коли впливати на них значно важче або запізно.
– Як часто вагітній жінці необхідно відвідувати акушер-гінеколога?
– У перших тридцять тижнів – раз на місяць. Потім частіше – раз на два тижні. Бо саме друга половина вагітності супроводжується дуже великим фізичним та емоційним навантаженням. Маса плоду швидко наростає. Тож необхідні постійний контроль та увага. Окрім того, що лікар, який веде вагітність, надає жінці допомогу при ускладненнях, він безпосередньо забезпечує їй нормальні соціально-санітарні умови. Маю на увазі декретну відпустку, в яку жінка іде з 30 тижнів вагітності. Це не значить, що ми даємо їй можливість нічого не робити. Ні, ми допомагаємо у найвідповідальніший період виношування немовляти – третій триместр – приділити більше уваги власному здоров’ю, дотримуватися режиму харчування і вчасно відпочивати.
– А на якому терміні радите вперше проходити УЗД-обстеження?
– На УЗД вперше направляємо жінку на 9-11 тижні вагітності. Тоді вже можна визначити розмір плоду, його розвиток.
– Мабуть, до вагітності варто готуватися не лише жінці, а й чоловіку – майбутньому батьку…
– Тата ще ненароджена дитина сприймає через його ставлення до матері. І батькова любов тут на першому місці. Тож виховувати і дбати про дитину варто починати ще до її народження. Читайте вголос казки, слухайте класичну музику. Тоді малюк народиться врівноваженим і здоровим.