Університет Третього віку в Чернівцях не належить до системи Міністерства освіти. Навчанням людей поважного віку та/чи з обмеженими можливостями опікується «Турбота» – Чернівецький комунальний центр соціального обслуговування.
Однієї опіки – замало
Працівники «Турботи», спілкуючись зі своїми підопічними, дійшли висновку, що для підтримки їхнього психологічного й навіть фізичного здоров’я багатьом з них, надто самотнім чи з обмеженими можливостями, не вистачає активних розумових навантажень, взаємодії з соціальним середовищем, участі в активному суспільному житті. Із прагнення соціальних працівників громадян.
Із прагнення соціальних робітників урізноманітнити життя своїх «клієнтів»,переорієнтувати людей похилого віку від зневіри й самотності до спілкування, взаємодопомоги, самопізнання та самореалізації, й виникла ініціатива створити нову соціальну послугу і специфічний навчальний заклад водночас. З цією ініціативою чернівецька «Турбота» звернулася до Міністерства соціальної політики України, і відомство підтримало цю ініціативу наказом «Про впровадження соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку». Така послуга-заклад була започаткована минулого жовтня на базі Чернівецького комунального територіального центру соціального обслуговування «Турбота».
Освіта людей поважного віку в університеті – це вид соціальної допомоги: можливість із користю проводити вільний час, отримати нові знання й ділитися власними, розширяти коло спілкування та інтересів, це активне дозвілля, переорієнтування людей від зневіри,й самотності до взаємодопомоги, самопізнання й самореалізації та участі у програмах місцевого самоврядування.
Повернутися в студентство – можливо
Університет Третього віку виправдовує свою поважну назву відкриттям поки що двох факультетів за напрямками:
– основи медицини, здорового способу життя.
– краєзнавство.
Курс навчання на кожному факультеті розрахований на 72 години, після завершення навчання студенти отримують сертифікат. І безперечно, рушієм просування ідеї – від вибору навчальних напрямків та дисциплін до запрошення відповідних викладачів – а серед них, окрім самих працівників «Турботи» (а це все – люди з обов’язковою вищою освітою), викладачі Буковинського державного медичного університету, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, фахівці медичних закладів, музеїв міста, волонтери та члени благодійних організацій – є Тетяна Горлова, провідний фахівець з соціальної роботи.
Немолоді студенти отримують знання не тільки на традиційних лекціях. Тут проводяться «круглі столи», дискусії, слухачі діляться історями з досвіду свого життя. Вони подорожують музеями, відвідують вистави та концерти, виставки, презентації, різноманітні культурні та оздоровчі заходи.
38 «щасливчиків», решта – у черзі
Навчання в університеті задеклароване добровільним та безкоштовним. Утім, примусу й не занадобилося б: охочих навчатися набагато більше, ніж можливостей в нового закладу. Наразі можливо водночас приймати на навчання лише 38 слухачів.
Існують ще й інші проблеми. З анкет, які заповнюють потенційні студенти, випливає потреба відкрити нові факультети з іншими напрямками навчання. Підопічні «Турботи», серед іншого, хотіли б навчатися літературі та мистецтву, вивчати вплив музики на здоров’я й життєдіяльність людини, іноземні мови та основи комп’ютерної грамотності.
Так,факультет основ комп’ютерної грамотності вже відкрито за договором з обласною науковою бібліотекою імені Івасюка.
Тетяна Горлова розповідає про нагальні потреби Університету третього віку:
– Є потреба в додаткових приміщеннях, в обладнанні, за допомоги якого можливо наочно показати слухачам корисну інформацію, прослухати музичні твори. Я хотіла би, щоби набагато більше людей навчалися в нашому Університеті, адже в похилому віці дуже мало людей отримують ту увагу, на яку заслуговують.
Книга та земна куля в дубовому листі…
В Університеті третього віку навчаються люди, які мають певні знання та життєвий досвід. Тому на емблемі закладу зображене листя дуба – символ мудрості. А книга та земна куля показіють, що, навчаючись мі розширяємо свій світ. Набуття просвітлених знань відображене квіткою лотоса. І все це обрамлене кольорами державного прапору.
Тетяна Горлова – справжній ентузіаст започаткованої справи:
– Я мрію про той день, коли люди похилого віку та з обмеженими можливостями зможуть відвідувати заклади де працюють гуртки й творчі групи для молоді: старше покоління могло би передати свій науковий та життєвий досвід, а молодь – передати свій ентузіазм, прагнення до пізнання нового.
Сергій ЗАБАТУРІН-ГОРЛОВ, «Версії»
Україна посідає 1 місце в світі за кількістю депресій у старих людей.