Перша мала ГЕС запрацювала на Буковині

ges 2

Роботи з відновлення малої гідроелектростанції в селі Яблуниця Путильського району тривали 2 роки і в нинішньому вересні були остаточно завершені. Загальна вартість виконаних для відновлення станції робіт – близько 8,5 млн. грн.

Рішення про першочергове фінансування робіт з відновлення експлуатаційно-технічних властивостей та функціонування Яблуницької ГЕС ухвалене радою директорів зовнішньоекономічної асоціації «Новосвіт», яка й здійснювала роботи з відновлення станції.

Відтепер Яблуницька гідроелектростанція забезпечуватиме екологічно чистою електричною енергією, що має найвищу рентабельність, мешканців ближніх сіл. Як відзначили фахівці асоціації «Новосвіт», ГЕС в Яблуниці – дериваційного типу з генеруючою потужністю до 1000 кВт.

З огляду на особливості гірської території, відзначив під час урочистого запуску малої гідроелектростанції заступник голови ОДА Олександр ГРУШКО, доцільно максимально використовувати природне екологічно чисте поновлювальне джерело енергії – воду.

Саме шляхом відновлення старих та спорудження нових ГЕС мешканці краю можуть бути забезпечені дешевою електричною енергією. Особливо помічними вони є у гірській місцевості, адже у разі аварій мереж сюди важко дістатися та виникають складнощі з налагодженням пошкоджень.

Окрім того, нині, коли спостерігається стрімке подорожчання енергоносіїв, збільшення витрат на експлуатацію атомних електростанцій та високий рівень небезпеки цих об’єктів, відновлення малих гідроелектростанцій набуло особливого значення.

Яблуницька гідроелектростанція запроектована інститутом «Укргіпросільенерго» у 50-х роках, а 1961 року введена в експлуатацію. 1980 року її зупинили через вичерпаність ресурсів і демонтували обладнання.

Відновлювальні роботи з модернізації та технічного переоснащення ГЕС розпочалися у 2007 році зовнішньоекономічною асоціацією «Новосвіт». Установлене нині обладнання коштує майже 2,5 млн. грн. За максимального пропуску води через турбіни електростанція вироблятиме до 700 тис. кВт електроенергії.

За словами президента ЗЕА «Новосвіт» Олександра НІКІТОРОВИЧА, проект модернізації та технічного переоснащення окупить себе вже за 10 років.

Наразі йдеться про можливість відновлення та введення в експлуатацію інших нині непрацюючих малих ГЕС Буковини, які діяли на території краю у 60-70-х роках минулого століття, зокрема, Міліївської, Банилівської, Іспаської та Кам’янської.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *