Не заговорюйте зуби – вони однаково скажуть правду: у «Видавництві 21» вийшов нонфікшн про шлях до досконалої особистості через збалансування ротової порожнини

У «Видавництві 21» побачила світ книжка, яка перевертає уявлення про зуби. Це українське видання книжки французьких стоматологів-хірургів Жана-Франсуа Ардуена та Родріга Матьє «Зуби кажуть правду». У Франції книжка вийшла 2018 року. Українською мовою книжка з’явилася завдяки ідеї, старанням і фінансовій підтримці Ольги Косенко – лікарки-стоматолога-терапевта, лікарки-стоматолога-ортопеда, лікарки-ортодонта. Над перекладом працювали український мовознавець, кандидат філологічних наук, доцент, делегат від України в Європейській Асоціації ім. Франсуа Моріака Тарас Івасютин та студент медицини і права Університету Монтпельє, член європейської літературної асоціації ім. Франсуа Моріака Павло Троц.

Ця книжка – результат 30-тирічних досліджень її авторами ротових порожнин. Власне, в її основі одонтологія – дослідження зубів і захворювань зубощелепної системи. Жан-Франсуа Ардуен та Родріг Матьє не просто досліджують, а розшифровують ротові порожнини, щоби зрозуміти причини можливих аномалій і деформацій. Будучи одночасно і гуманістами, і стоматологами, у кожній ротовій порожнині вони відкрили пацієнта з його слабкостями, стражданнями, а насамперед – з його характером і особистістю, з його потенціалом і силами, котрі потрібно лише проявити. Як зазначив у передмові Рене Сірвен (викладач університету, засновник Інституту психосоматики у м. Монпельє, віцепрезидент Французького товариства психосоматичної одонтології), «Для авторів книги пошуки причин і механізмів базуються на глобальній концепції організації та функціонування порожнини рота відносно цілого організму. Така концепція є наближеною до запропонованої психосоматичної моделі, що спонукає розглядати тісний зв’язок між ротовою порожниною, організмом загалом і психікою людини зокрема. Вона дає змогу зрозуміти взаємозалежність між змінами, викликаними на фізичному рівні, та змінами психоемоційного стану людини, а також її способом функціонування у взаємодії з довкіллям. Ці взаємини ґрунтуються на біологічних, анатомо-фізіологічних даних, які постійно змінюються внаслідок пережитого досвіду й зумовлених адаптаційних корегувань».

Одонтолог, виходячи із поданої у книжці інформації, має володіти також навичками психолога, психоаналітика, соціолога. А пацієнт повинен бути готовим до тривалої і дуже усвідомлюваної роботи із собою, а також довіряти своєму лікарю. Очевидно, що ця книжка є одним із кроків на шляху гармонізації співпраці між стоматологом-одонтологом та пацієнтом. Самі автори позиціонують «Зуби кажуть правду» як нонфікшн, (це жанр писемності, який використовує літературні стилі та прийоми для створення фактично точних оповідань. А ще його називають літературною журналістикою – «Версії») адресуючи книжку ширшій за фахову аудиторії, власне, насамперед – не фаховій, наголошуючи на тому, що в іншій книжці, призначеній лише для стоматологів, вони поглибили всі аспекти й технічні етапи методики.

Міркуваннями про цільову аудиторію книжки «Зуби кажуть правду» та про те, кому ця книжка може бути цікавою і важливою, поділилися Тарас Івасютин та Павло Троц.

«Слід зауважити, що автори книги намагалися описати процеси, пов’язані з ротовою порожниною в дещо популярній, розрахованій на пересічного читача формі, – зауважив Тарас Івасютин, – ось чому вона буде цікавою і доступною як фахівцям-одонтологам, так і кожному читачеві. Попри свою науковість книга написана літературною мовою, ілюстрованою численними прикладами із практичної діяльності авторів-стоматологів-хірургів, читається вона досить легко».

«Хоча книга і проливає світло на певні проблеми ортодонтії, – відзначив Павло Троц, – вона все ж розрахована на широкий загал та має на меті заохотити пересічного читача звернути увагу на свої зуби, а також застановитися чи не є ці зуби рішенням усіх

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *