У Чернівцях буде університетська лікарня, а коштів на хоспіс і перинатальний центр – катма
Після тривалого мовчання директорка департаменту охорони здоров’я та цивільного захисту населення Оксана Андрієць все-таки поспілкувалася з журналістами. Більше говорила про плани: створити університетську лікарню, завершити будівництво перинатального центру, створити громадські ради, які боротимуться з хабарництвом у медичних закладах. Для усього цього потрібна єдина умова – гроші. А медицина, на жаль, хронічно недофінансується.
– Нині на охорону здоров’я скеровується 17% коштів обласного бюджету, а це – 378 мільйонів гривень. Майже 72% від цієї суми іде на заробітну плату й пов’язані з нею відрахування, ще 2% – на оновлення апаратури, 11% – на закупівлю ліків, – розповідає Оксана Анатоліївна.
– Тож про перинатальний центр, будівництво якого розпочалося ще минулого року, можна забути? Адже будівля пологового будинку №1, який тимчасово перенесли до хірургічного корпусу міської дитячої лікарні, досі у напіврозваленому стані…
– Минулого року за 23 мільйони гривень придбане все необхідне обладнання для перинатального центру. Грошей на завершення реконструкції центру наразі в нас нема. Потрібно 50 мільйонів гривень. Але ми шукаємо можливих шляхів отримання коштів. Зокрема, звернулися до губернатора Буковини та прем’єр-міністра України. Просимо також допомоги меценатів.
Наразі ж пологовий будинок №1 працює з меншим навантаженням: там немає індивідуальних пологових залів і палат. Але умови і для породіль, і для новонароджених там цілком пристойні.
– Якою буде ваша кадрова політика як новопризначеного начальника департаменту? Зокрема, чи поміняєте головних лікарів?
– Для мене головне, щоби медики працювали конструктивно й порядно. Призначення керівників медичних закладів розглядається на сесіях відповідних рад. Департамент лише погоджує ту чи іншу кандидатуру. Так, зокрема, сталося з головним лікарем госпіталю для інвалідів.
– А яким чином плануєте боротися з хабарництвом?
– При кожному медичному закладі Чернівецької області створюємо громадські групи, які контролюватимуть благодійні внески. А буковинців, у яких вимагають гроші в державних медичних закладах, просимо звертатися безпосередньо до департаменту охорони здоров’я. Жодна скарга не залишиться без уваги. Гадаю, подолати корупцію в медицині зможе лише страхова медицина. Проте поки що закликаю громаду краю допомогти нам боротися з медиками-хабарниками.
– Оксано Анатоліївно, Чернівці – чи не єдине місто, де немає хоспісу. Хоча проектно-кошторисну документацію для зведення будівлі вже давно підготували. Скажіть, чи буде все ж таки в нас хоспіс?
–Для хворих на туберкульоз такий заклад є в селі Молодія. А онкохворим паліативну допомогу надають наразі районні онкологи. Можливості для зведення нового приміщення для хоспісу зараз немає. Імовірно, використаємо для цього наявні приміщення, наприклад, однієї з міських поліклінік. Але коли саме це буде зроблене, сказати не можу.
– А як щодо університетської лікарні? На її зведення кошти є?
– Університетську клінічну лікарню інтенсивного лікування ми створимо разом із Буковинським державним медичним університетом на базі лікарні швидкої медичної допомоги. Тут сконцентрується потужна наукова база, що сприятиме лікуванню найскладніших недуг.
– Мусимо констатувати, що в країні – війна. Чи готові лікарні Чернівців приймати поранених?
– Нині наша область готова прийняти 900 поранених: 400 – у міських клінічних лікарнях, 500 – у районних. Крім того, дев’ятеро наших лікарів працюють на Сході України. Хочеться вірити, що цей важкий період якнайшвидше закінчиться і наші військові здоровими повернуться додому.
Олена ТИМОФІЙЧУК, «Версії»