Вишивальники через вишивку передають нам природне різномаїття, думки, мрії, любов, свої побажання життєвих сил, здоров’я, добробуту, гармонії з природою, оновлення, буяння, взаємоповаги, миру, достатку.
Вперше у Вашківцях я побувала у 2000 році. На запрошення Ольги Усик, вчительки Вашківецької школи, ми з учнями прибули дизелем до Вашківців. У цей день ми відвідали музей народної творчості Георгія Гараса, побували в музеї-садибі Івана Миколайчука в Чорториї, звичайно не оминули Чорторийські озера з лебедями (бо прямували у цю подорож саме через цих птахів, щоб відвезти трохи кормів), а вже на зворотному шляху відбулася зустріч з композитором Василем Михайлюком.
Роки йдуть… Вже не зустріне нас на порозі Євдокія Гарас, не заспіваємо разом з Василем Михайлюком його знамениту « Черемшину» на слова Миколи Юрійчука… У кожного свої дороги, радості, печаль, що вишиті «червоними і чорними нитками…»
Тепер ми кожного року буваємо у Вашківцях: взимку приїжджаємо на знамениту Маланку, також на Чорторийські озера, весною зустрічаємося з Вашківецькими школярами на конференції, присвяченій Дню Землі, разом бували на Аненій горі…
Але що завжди нас, чернівчан, вражає, дивує, надихає у жителів Вашківців – їх вірність вишивці. Вишивка – покликання душі, творче наслідування, захоплення, майстерність, оригінальність, самобутність.
Цього разу я спілкувалась з Катериною Мельничук, вчителем образотворчого мистецтва Вашківецької школи, в Чернівцях, ми обговорювали деякі деталі, а саме фольклорні традиції, міжнародного телекомунікаційного проекту «Global Teenager Project, Colors and Sounds of My Country».
«Мета будь-якої вишивальниці – урізноманітнити вишивку», – розповідає пані Катерина.
Символіка в вишивці дуже різноманітна, вона передавалась з покоління в покоління: хвилясті лінії, колокрес, криж, квадрат, ромб, дерево, спіраль, коло… Оздоблене полотно, наприклад рушника, символізує дорогу, життєвий простір, світ, у який вирушила людина. А якщо пригадати технологію виготовлення рушників в давнині: відбілювання на траві, на ранішній росі, під сонцем, вночі під зірками. Все це впливало на їх дивовижні властивості. Існує ще й таке повір’я: по-справжньому сильний оберіг не можна купити. Цей оберіг передається у родині в спадщину. І тоді людина знаходиться під опікою і захистом свого роду. Це може бути й вишита сорочка, хустинка, рушник, фартушок, пояс, килимова доріжка, серветка. Головне, щоб вишивальники лишили на полотні лише найкращі мрії, найсвітліші думки й почуття ».
І ще Катерина Мельничук привезла нам показати унікальну книгу « Світ української вишивки. Феномен Георгія Гараса», що видана за сприяння благодійного фонду ім. Георгія Гараса, який очолює Богдан Сивуляк. У цій книзі вперше зібрано і відтворено повне творче надбання заслуженого майстра України, буковинця Георгія Гараса (1901-1972 рр.). У цій книзі подані зразки вишивок Георгія Гараса: 1 035 робіт майстра, з яких 150 сорочок, 100 рушників, 30 подушок, 26 краваток, 20 картин, 10 килимів і 5 портретів, 700 серветок.
Детальніше про це видання можна прочитати і за цим посиланням: http://www.zaxid.net/newsua/2008/9/17/173026/ .
Георгій Гарас створив унікальний власний стиль орнаментування, поєднавши прадавні види народного мистецтва: писанкарства і вишивки. Ці роботи можна побачити у садибі-музеї Георгія Гараса у Вашківцях Вижницького району Чернівецької області. Цей музей був відкритий 27 лютого 1972 року, у день народження майстра. У 2011 році виповнюється 110 років з дня народження художника Георгія Гараса.
Може саме тому у Вашківцях так багато талановитих людей, бо оберігає і примножує їх таланти бажання і вміння цінити надбання минулого, зберігати традиції, передавати їх своїм нащадкам. Катерина Мельничук вчилась і у свого батька, Мирослава Ілліча Сердульця, який довгі роки працював на сувенірній фабриці, а мати Єфросинія Василівна Фербей була швалею. Василь Фербей в дитинстві товаришував з Георгієм Гарасом ( жили вони недалеко один від одного в Долишньому куті), а вже потім Георгій Олексійович був вчителем малювання у Єфросинії Фербей. А Катерина Мирославівна закінчила Вижницький коледж прикладного мистецтва ім.В.Ю.Шкрібляка, потім ще вчилась у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника. І тепер вже Катерина Мельничук вчить своїх учнів майстерності, почуття краси, гармонії на уроках образотворчого мистецтва у своїй школі. Та головне, що зв’язок між поколіннями не переривається…
Як розказала Катерина Мельничук, на ескізі нового гербу Вашківецької школи, який вона створила і тепер вишиває, будуть використані елементи орнаментів Георгія Гараса.
Я також маю вдома вишивки своїх бабусь із Вінницької області і Тернопілля, а ще і від друзів-вашківчан: моєї колеги Ольги Усик та учнів Вашківецької школи Ганни Поляк, Ганни Слижук, Жанни Цинти. Ці рушники і серветки, я впевнена, приносять у наш дім добро і радість. Бо вони є справжніми оберегами.
Тетяна СПОРИНІНА
9 коментарів “Вишивка – оберіг”
Вашківці- це збірка мистецтва, музики, танцю, кіно. За допомогою вишивки можна виражати почуття , біль. У Вашківцях є багато відомих рукодільниці: Євдокія Гарас, Наталія Соколович, Параска Курик… Ця стаття відображає маленьку верхівку великого айзберга рукоділля. На цих фото ми створювали орнаменти, побували у музеї Гараса і мали честь дізнатися більше про митців краю та традиційні орнаменти міста. Любов до рукоділля нам привила наша вчителька Мельничук Катекрина Мирославівна. Завдяки їй ми є продовжувачами історії нашого містечка. Навчатися утаких людей я Катерина Мирославівна є великою честю.
Привіт мене звати Юлія (я саме з цих фото). Як кожен підліток я маю кілька захоплень. Одне з них образотворче мистецтво. Фундамент любові до орнаменталістики заклала мені вчителька цього ж предмету Мельничук Катерина Мирославівна. У вільний час від школи є вишиваю, чи створюю орнаменти. Приємно коли є люди які продовжують, навчають та відроджують традції наших предків.
Побачивши нашу статтю ми з дівчатами дужи зраділи. Для нас це велика честь. Ми займаємось з 5-го класу в гуртку вишивки та створюємо орнаменти на уроках образотворчого мистецтва – це дуже цікаво. Любов до вишивки нам привила наша вчителька та просто чудова людина Катерина Мирославівна. Вона дуже творча та хороша вчителька. Ми відвідали музей Гараса – це було незабутньо.
Я дуже рада читати статтю. Ми учні 9-го класу любимо вишивати. В нас у школі існують гуртки. На уроках мистецтва ми створювали ескізи орнаментів а потім їх вишиваємо. Нашу вчительку звати Катерина Мирославівна. Це талановита та енергійна людина яка пробудила в нас потяг до традицій рідного краю.
Я щиро рада тим, що продовжується народні традиції, не забуваються народні орнаменти, доповнюються новими. Катерина Мирославівна – молода вчителька, яка протягом всього свого свідомого життя зв’язана з мистецтвом, яке прищепили її мати та батько. Як класний керівник Катерини я завжди відчувала її допомогу у проведенні виховних заходів. Хай щастить Катю!!!
В школі є танцювальний гурток яким керує її чоловік – Юрій Дмитрович. Вони є опорою один одного у підготовці народних костюмів до різних танців. Відрадно, що це молода сім’я присвячує себе такій нелегкій праці.
Хай творче натхнення дасть тобі наснагу продовжувати нелегку працю і підтримувати національні традиції нашої вишивки.
Вишивка є дуже давньою традицією. І важливо, що в Чернівецькій області вишивку люблять, носять вишите вбрання і продовжують майстерність молоді люди.
Буковина була і буде центром культури і мистецтва. Саме тут народжуються творчо обдаровані та інтелектуально розвинені таланти.
Катерина Мирославівна-людина надзвичайно вимоглива до себе,із року в рік удосконалюючи майстерність,прагне до найвищого рівня мистецької досконалості, яка можлива тільки за умови величезної самовіддачі та працелюбності.
Милуючись вишивкою, пересвідчуєшся, що наші традиції мають потужне коріння. А такі вчителі,як МельничукК.М. дані Богом, для того, щоб збагачувати, зберігати та передавати ці традиції нашим дітям.
Хочеться вам побажати:
Здоров’я, сили та снаги,
Від учнів вдячності й поваги.
Яскраво вишитих уроків,
Побільше творчих задумів!
Діти нашої школи залюбки вчаться і займаються близькими до душі справами. Хто полюбляє вишивати, хто малювати,працювати з бісером, а хто, так як і я танцювати. Ми дуже любимо наше містечко, нашу школу і вчителів.
Вітаємо Катерину Мирославівну з успішним виступом на конкурсі “Вчитель року”.