Продаємо сільгосппродукти – купуємо алкоголь?

У 2021 році взаємна торгівля сільськогосподарською продукцією між – Україною і Європейським Союзом – з врахуванням Великої Британії, яка зараз не входить до складу його членів – сягнула рекордного обсягу у 12,6 млрд дол. США. Це найвищий показник за часів дії Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Микола Пугачов. При цьому додатне сальдо становило 4,2 млрд дол. США.

За його словами, головними європейськими партнерами для України залишились Нідерланди, Польща, Німеччина, Іспанія, Італія, Франція, а також Велика Британія і Бельгія, які протягом останніх років міцно закріпились у цьому списку.

Ці країни утворюють 82 % сумарного вітчизняного торговельного обороту агропродовольством з Європейським Союзом.

Торік Україна імпортувала аграрної продукції з країн – членів ЄС на суму близько 4,2 млрд дол. США. Це майже на 19 % більше ніж 2020 року.

В імпорті сільськогосподарської продукції до України з ЄС, зазначив Микола Пугачов, поки що відсутня така ж стала структура, як в експорті. При цьому вирізняються кілька груп товарів.

У 2021 році Україна найбільше – 484 млн доларів – витратила на закупівлю в ЄС напоїв, переважно алкогольних.

Різних харчових продуктів, екстрактів і концентратів закупили на 402 млн дол. США.

Поставки з Європи тютюну і виробів з нього збільшилися порівняно з 2020 роком на 17 % – до 377 млн дол. США.

Другий рік поспіль відносно значну частку (8 %) у вітчизняному імпорті з ЄС зайняли молокопродукти. Їх завезли з-за кордону на суму $335 млн,  що на 20 % перевищило показник 2020 року. При цьому обсяги зарубіжних закупівель різних сирів збільшилися з 207 млн дол. США у 2020 році до $251 млн  торік, поінформував науковець.

Залишків та відходів, продуктів для годівлі тварин закупили на 289 млн дол. США.

У групі продуктів «какао-боби, шоколад» імпортувався переважно шоколад. На ці солодощі у 2021 році було витрачено на 15 %більше, ніж у 2020 році – 262 млн дол. США.

Обсяги поставок на український ринок готових продуктів з зерна склали 252 млн дол. США.

Торік обсяги імпорту м’яса разом з субпродуктами склали 203 млн дол. США.

Загалом ці групи продуктів зайняли близько 62 % у вартісних обсягах імпорту продовольства з Євросоюзу.

У нинішньому році при збереженні сприятливих тенденцій є всі підстави сподіватись на подальший розвиток взаємної аграрної торгівлі між Україною та Європейським Союзом, причому це стосуватиметься як експорту, так і імпорту, підсумував Микола Пугачов.

 

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *