Про те, що церква московського патріархату у Львові припинила існування, повідомив міський голова Садовий. Подібне сталося й у Хмельницькому. Підтримала заборону Української православної церкви, афілійованої з російською церквою і Кам’янець-Подільська міська рада, депутати якої проголосували за те, щоби ці церкви позбавити права на користування земельними ділянками.
Натомість у Чернівецькій області процес звільнення від пильного ФСБешного ока рухається вельми повільно: більшість храмів досі належить до московського патріархату. Пояснюють це, як правило, буковинською лояльністю й толерантністю. Та, як на мене, свою роль у цьому відіграє й небажання влади втручатися у ці процеси, хоча Україна воює з росією фактично вже 10-ий рік! Тим паче, що відомі випадки, коли релігійна громада не один рік чекала на перереєстрацію. Та, мабуть, нахабство так званих священнослужителів московських церков (Чому так званих? Бо справжній священник не відмовить відспівувати полеглого воїна у храмі) вже перетнуло будь-які допустимі моральні межі. Тому в селі Бабин Дністровського району люди самотужки, попри заборону попа, занесли тіло полеглого молодого односельця-героя до храму. Зрозуміло, що нині вони офіційно переходять до Праволавної церкви України, реєструючи новий Статут.
Буквально наступного дня після події в селі Бабин, така ж біда сталася у Задубрівці, чия релігійна громада ще кілька років (!) тому прийняла рішення про перехід до ПЦУ. Щоправда, там частина вірян, які належать до московського патріархату, не пускала домовину із загиблим Героєм до церкви. На цю ситуацію вже відреагував Голова Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк. Зрештою, це закономірно – саме так, а не інакше, й має бути. За його словами, у таких ситуаціях надзвичайно важлива позиція органів місцевого самоврядування – як міського, так і обласного рівня.
– Сподіваюся, що депутати місцевих рад, які представляють різні політичні сили, покажуть на практиці одностайність, патріотичну позицію та ухвалять рішення, які дозволять в правовому полі припинити діяльність московської церкви, яка підтримує пропаганду окупанта. В органів влади та місцевого самоврядування є весь набір необхідних юридичних інструментів для впливу на цей процес. Наразі чимало громад аналізують ситуацію щодо прав власності на приміщення та земельні ділянки, – написав голова ЧОВА у Тelegram. Він навів також малоприємні для нашої крайової та місцевої влади цифри, нагадавши, що нині у Чернівецькій області діють 411 церков московського патріархату й лише 211 – Православної Церкви України.
Зрозуміло, що релігійне питання не обійшли увагою й на брифінгу чернівецького міського голови Романа Клічука.
Журналісти дізналися, що в Чернівцях сьогодні є 26 церков, які безоплатно, згідно з законом, користуються землею Чернівецької громади. «Якщо ми ухвалимо навіть рішення, що забираємо в церкви землю, то що далі? Ми ж храм не зачинимо, не змусимо вірян перейти до ПЦУ. Тобто це буде популістське рішення», – зауважив Клічук. Міський голова наголосив також, що влада шукає шляхи для дієвих, а не популістських рішень. Зокрема, міська рада звернулася ще місяць тому до правоохоронних органів з приводу парковки на території Святодухівського собору у центрі міста, між вулицями Головною та Кобилянської.
До слова, авторка цих рядків пам’ятає часи, коли сквер довкола Святодухівського собору був окрасою центру Чернівців – які лише троянди там не цвіли! Він був і улюбленим місцем для прогулянок мамусь із дитячими візочками та дошкільнятами. На жаль, за часів мерства Миколи Федорука замість розарію виникла стоянка для автомобілів, а на місці зрубаних дерев – невеличкий та прибутковий свічний заводик. І всі ці метаморфози сталися в невеличкому ошатному скверику в самісінькому центрі міста!
…Утім, як свідчать події останніх тижнів та факти, що їх цими днями навели слідчі ДБР, московська церква в Україні сама перекреслила всі шляхи власного порятунку. Її закриття – єдиний та правильний вихід.
Людмила Чередарик
.