або Штучний інтелект – сила, а в руках пройдисвітів – шахрайська сила
Смажені факти, фото, сміливі виступи відомих спеціалістів… Боже, яких тільки фейків не знайдеш нині в Інтернеті. На будь-який смак. Приміром відомий кардіохірург Борис Тодуров, генеральний директор Інституту серця, раптом – ні сіло, ні впало – чомусь рекламує унікальний препарат-панацею, який лікує не тільки гіпертонію, а ще й цілу низку інших серцевих захворювань. І розповідає він про це не кому-небудь, а загальній улюблениці та відомій телеведучій! Ну як тут не повірити та не замовити! І невдовзі ви стаєте володарем впареної і зовсім не потрібної вам туфти.
А чому ж усе так переконливо виглядає? Бо, по-перше, йдеться про проблему, що хвилює та зачіпає багатьох. По-друге, творці фейкового відео врахували людську психологію – непереборне бажання завдяки пігулці легко та швидко позбутися всіх проблем зі здоров’ям, По-третє, розповідають та обіцяють одужання авторитети – медичні світила та розкручені ведучі. І, по-четверте, сюжети виглядають так реально й правдиво.
Та, на превеликий жаль, така видима правдивість інформації забезпечується, зокрема, і завдяки неймовірному винаходу людства, що вкладається в коротеньку абревіатуру із двох літер – ШІ, себто штучному інтелекту. А чим далі в ліс, тим більше дров. Уже робляться спроби наступної афери стосовно довірливих українців. Виглядає ж вона таким чином: до вас телефонують з проханням відповісти на кілька запитань: мовляв, проводимо опитування. Або ж просто хтось помилившись номером та вибачившись, уміло заводить розмову. Може статися, що телефонують з якоїсь комунальної організації чи… Одне слово, ваша розмова записується. А потім з допомогою ШІ формується кілька речень вашим голосом, де ви просите про термінову грошову допомогу. Перші такі схеми, за свідченням фахівців, уже апробуються.
Та сьогодні про більш конкретний фейк, який гуляє Інтернетом. Його головним героєм став Василь Чайка – лікар, який має не тільки півмільйонну аудиторію, а й суттєву критику з боку офіційної медицини. У даному відео-байці він героїчно протистоїть фармацевтичній мафії. Остання ж, аби помститися, підриває карету швидкої допомоги, в якій нібито їде до пацієнта команда Чайки. Для переконливості та емоційності репортажу з місця події навіть показують маленьку дівчинку, яка постраждала внаслідок вибуху, бо була поруч машини. Відтак обурений лікар сміливо заявляє, що його не залякати і… розповідає про препарат, який від вас, українці, приховує ця ж таки злочинна фармацевтична мафія.
Професіоналу неозброєним оком видно, що ця новина – повна профанація й брехня, змонтована шахраями. Однак для тих, хто не в темі, або ж не знає особливостей голосу Василя Чайки та його манери спілкування, інформація з його вуст про медичний препарат звучить досить переконливо. Мабуть, інтелектуальні пройдисвіти монтували й підробляли дане відео в дещо інший спосіб. Або ж штучний інтелект схибив, бо голос Чайки мав би бути більш подібним до його власного. Та, швидше за все, це не була стовідсоткова робота ШІ, а лише часткова…
Постає закономірне запитання – як вберегтися від подібного? Мабуть, поки що, ніяк, бо протистояти цьому могла б тільки держава. Натомість вона, себто держава, досі не змогла дати відсічі ні телефонним, ні банківським шахраям, які затероризували пересічних мешканців, принаймні, на Буковині. Щоправда, останнім часом шквал афер у даній царині дещо послабшав. Адже був період, коли краяни мало не щодня зверталися до поліції з приводу втрати коштів.
…Отож, як висновок: учергове порятунок потопаючого стає справою рук самого потопаючого. Тому проявляймо більше кмітливості та менше довірливості. А попереджені, значить – озброєні.
Людмила Чередарик, «Версії»