До 600-річчя Чернівці отримали несподіваний і нетрадиційний подарунок. Журнал «Фокус» другий рік поспіль проаналізувів умови життя у 55-ти найбільших містах України. Параметрів – понад десяток. Торік ми потрапили до першої п’ятірки, цьогоріч влучили на перше місце – попереду Києва та Ялти.Називати своє місто найкращим чернівчани звикають з дитинства і не забувають про це, де б їх не закинула доля. Але це – оцінка, так би мовити емоційно-патріотична. У рейтингу ж «Фокусу» все набагато серйозніше – з цифрами, порівняннями тощо. Адже українці все частіше міняють адреси у пошуках кращого життя. Провінціали переїжджають до столиці за високими зарплатами, а кияни здають своє житло приїжджим і самі переїжджають до більш спокійних провінційних міст і навіть містечок. «Фокус» саме й намагався з’ясувати, де в Україні найкраще жити.
Міста оцінювалися за такими характеристиками: інфраструктура (кількість дитячих садочків та шкіл, лікарень, супермаркетів та ринків), рівень зручностей, екологія, злочинність, зайнятість населення, інвестиційна та туристична привабливість.
Соціальний аспект аналізу містив ще середню зарплату, вартість житлово-комунальних послуг, середню вартість квадратного метра житла як доступність його, кількість ВНЗ ІІІ та IV рівнів акредитації, кількість театрів та кінотеатрів, пам’ятки культури, історії та археології, історико-культурні заповідники.
Порівнювалися й ділові можливості міст: кількість підприємств і приватних підприємців, рівень проникнення банківських послуг, суми, що виділяються з бюджету міста, міграція населення. Для зручності усі дані перераховувалися на тисячу мешканців.
Перше місце в рейтингу зовсім не означає першість за всіма цими параметрами. За кожну рейтингову оцінку нараховувалася певні бали, їхня сума визначила місця.
Може, найбільш знакове в цьому рейтингу те, що більшість місць у топ-десятці посіли міста західного регіону: 1.Чернівці, 5.Івано-Франківськ, 6.Мукачеве, 7.Трускавець, 9.Львів, 10.Луцьк… Натомість найбільші промислові центри сходу опинилися внизу списку: 44.Дніпропетровськ, 46.Донецьк, 50.Харків, 55.Запоріжжя.
В окремих номінаціях передують: Київ – найбільш привабливий для інвесторів і туристів, тут найнижчий рівень безробіття і найвищі зарплати; Керч лідирує за розвитком інфраструктури; Чернігов отримав титул найбільш екологічно чистого міста; у Коломиї – найнижчий рівень злочинності, у Симферополі – найдоступніші житлово-комунальні послуги, а Судак має найвищу концентрацію історичних та культурних об’єктів.
На жаль, у рейтингу не подаються дані про різницю між найнижчою і найвищою зарплатнею і який відсоток населення має найнижче забезпечення. З огляду на це, важко зрозуміти, для кого насправді доступні наші житлово-комунальні послуги і житло взагалі, і хто має змогу відвідувати зазначені культурні заклади. Зате ми добре уявляємо собі, для скількох чернівчан єдина можливість прогодувати себе й сім’ю – торгівля на ринках, що їх у нас так почесно вистачає! І ще одне побоювання: щоби комусь з теперішніх очільників країни не спало на думку, що Західна Україна занадто добре живе! Принаймні такі репліки час від часу лунають із різних державно-мужих вуст.
Дмитро ЦАРЕНКО, «Версії», за матеріалами журналу «Фокус»