Буковинські Національні природні парки

Сьогодні – Європейський день парків


Національний природний парк “Хотинський”

Парки – паркам – велика різниця. Національний природний парк (НПП) зовсім не те саме, що парк культури та відпочинку. Національні природні парки – це територіально великі природоохоронні установи, покликані забезпечити грамотне єднання природи та людини. І в умовах глобального зростання загального антропогенного тиску на довкілля вони є певною запорукою його збереження задля збереження самого виду Гомо сапієнс. Природні території є однією з найбільших цінностей планети. Вони накопичили в собі культурну спадщину кількох століть, тому збереження таких природних зон вважається обов’язком людства, до чого всіх і закликаємо!
День 24 травня для святкування був обраний не випадково — цього дня 1909 року у Швеції був створений перший з Європейських Національних Парків. Європейський День Парків (The European Day of Parks) був заснований Федерацією Європарк (EUROPARК Federation) – європейською організацією, яка об’єднує природні території, що охороняються, в тридцяти шести європейських країнах.
Вперше святкування цього Дня було проведено 1999 року. Європейський День Парків є днем міжнародної консолідації в справі охорони природних територій. Мета свята полягає у підвищенні значущості парків і заповідних територій, а також проведенні заходів щодо збереження цих зелених куточків. У світі Європейський День Парків вважається і днем міжнародної екологічної солідарності. Нині у 120 країнах світу функціонують понад 2200 національних парків і заповідників, а в маленькій Європі нараховують понад 300 національних парків. Найвідоміші з них – «Плитвицькі озера» в Хорватії, «Саксонська Швейцарія» та «Баварський ліс» у Німеччині, «Тріглав» у Словенії, «Піренеї» у Франціі, «Сноудонія» в Уельсі, «Високий Тауерн» в Австрії. Щорічно їх відвідують сотні тисяч туристів чи навіть мільйонів, поповнюючи місцеві екологічні фонди.
Україна у цьому плані вже не пасе задніх. Якщо до отримання незалежності на її території було всього 3 національні парки – «Карпатський» (1980 р.), «Шацький» (1983 р.) та «Синевір» (1989 р.), а протягом кінця ХХ століття лише 11, то нині у державі статус національних мають 53 парки, які є не менш красивими та унікальними.

Приємно відзначити, що перший національний природний парк Буковини – «Вижницький» не без безпосередніх зусиль автора цих рядків став п’ятим у нашій державі (Указ Президента України від 30.08.1995 р.)

Ще два національні парки Чернівецької області з невеликою перервою були створені 11 грудня 2009 року («Черемоський») та 22 січня 2010 року («Хотинський»).


НПП “Черемоський”

Вони гармонійно завершили висотну серію – від рівнинного («Хотинський») до середньо гірського («Черемоський») з проміжним передгірно-низькогірним («Вижниький»).


НПП “Вижницький”

До слова, НПП «Хотинський» цього року відзначатиме 15-річчя свого існування. Заздалегідь вітаємо усіх його працівників!

Загальна площа наших національних парків сягнула 1 338 699 гектарів, або 165% всієї Чернівецької області! Є амбітна державна мета втерти носа зарубіжним партнерам і довести ступінь заповідності України до науково рекомендованих 30% її території, але то тема подальших дискусій.
А поки ввесь цивілізований світ відзначає Європейський День Парків, у самому серці Європи російські війська знищують значну частину європейської природоохоронної мережі, руйнують наші екосистеми. Прямої окупації зазнали 10 національних парків України, активні бойові дії ведуться ще на теренах п’яти. Там практично припинена діяльність цих установ, відбувається деградація цінних екосистем, знищується тваринний світ. Це ще один і важливий аспект руйнівного впливу «російського світу». І лише перемога нашої держави у війні дозволить покласти кінець цим екологічним злочинам і безчинству.

Віталій Коржик, еколог

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *