Чи знаєте ви, де знаходиться ваша печінка? Коли ні – то це не означає, що з нею немає проблем. Це дуже терплячий орган, який здатен довго не давати знати про себе. А коли симптоми з’явилися – ваша печінка вже дуже й дуже хвора. Хімія для вашої талії
В тих, хто за допомоги біодобавок для схуднення намагається здолати зайву вагу, часто виникають серйозні проблеми з печінкою. Адже швидке схуднення для печінки шкідливіше за повільне ожиріння: жир різко переміщається з підшкірного шару до крові, а звідти до печінки, де й відкладається як потенційне паливо для запалення печінки – тобто, гепатиту. В печінці людей, які не вживають алкоголю, розвиваються зміни, аналогічні до алкогольної хвороби. Найчастіше хвороба розвивається на тлі ожиріння, швидкого схуднення, цукрового діабету 2-го типу. Крім того, переважна більшість біодобавок не пройшла серйозних клінічних випробувань. Вони можуть самі спричиняти ураження печінки.
Худнути? Але – з лікарем
Дієт сьогодні існує неймовірно багато. Їх уже мало не як краватку обирають, щоби й зручно було, і до кольору очей пасувало… А про консультацію з дієтологом, як правило, забувають, обирають дієту у бесідах із такими ж «страдниками». Між тим, шкода від неправильно підібраної дієти може виявитися дуже серйозною. Добре, коли небезпечні симптоми проявляться одразу – і ви встигнете вчасно зупинитися. Однак, так буває не завжди. Отже, підходячи до дзеркала, щоби радісно відзначити зникнення чергової порції кілограмів, варто замислитися – чи не час звернути увагу на своє здоров’я.
Що ж робити? По-перше, не прагнути розпрощатися з усіма зайвими кілограмами одразу. Оптимальний для печінки темп схуднення – від 0,5 до 1 кг на тиждень. За більш швидкого темпу поруч із схудненням отримаєте ожиріння печінки, гепатит чи цироз.
Краще вживати перевірені та надійні лікувальні препарати. Вже протягом півстоліття для захисту печінки вживають есенціальні фосфоліпіди (ЕФЛ). Це основний компонент мембран клітин печінки. Проведено близько 200 клінічних випробувань ЕФЛ за участі понад 11 тис. пацієнтів. ЕФЛ занурюються до мембран печінки, покращують їхню захисну і транспортну функцію. Більше того, вони захищають клітину від окислювального стресу, який є найважливішим механізмом розвитку алкогольної та інших хвороб печінки.
Не випробуйте печінку
Уявімо собі, що людина відносно здорова, на печінку не скаржиться, час від часу дозволяє собі розслабитися: випити-закусити. Навіть за початково здорової печінки періодичне вживання алкоголю наносить непоправну шкоду. Але варто пам’ятати, що алкоголь вражає не лише печінку, але й серце, підшлункову залозу, нирки, нервову систему.
І наостанок: не влаштовуйте випробувань власній печінці. Вона дуже довго терпить, а потім – «розвалюється». Симптоми важкого ураження печінки – постійна «жовтуха», кровоточивість, накопичення рідини в животі – виникають зазвичай на стадії задавненого цирозу. Тому краще зайвий раз побувати в лікаря. Коли ви маєте підстави підозрювати в себе якусь хворобу печінки, зверністься до спеціаліста – гастроентеролога чи гепатолога. Він призначить потрібні аналізи. Може ви часто випиваєте, або перенесли операцію, або часто відвідуєте стоматолога, або вживали наркотики, або нездужаєте на діабет… Краще перестрахуватися.
Печінка не болить: там немає больових рецепторів. Тож на власні відчуття не орієнтуйтеся.
Олексій БУЄВЕРОВ, кандидат медичних наук, Московська медична академія ім. Сеченова