Влада має навести лад у тарифній політиці – вимагають експерти

Вони надіслали на ім’я Президента, Прем’єр-міністра та Голови Верховної Ради України маніфест, у якому виклали спільну позицію з 14-ти пунктів вимог

Фахівці наполягають, що «Так зване «ринкове» обґрунтування ціни на газ, що спричинило хвилеподібне зростання тарифів на тепло і гарячу воду, є безпідставним, а його «ринковість» не витримує жодної критики». Вони аргументують тим, що нинішня державна тарифна політика вже зробила комунальні послуги фінансово недоступними для 50% населення України. А система субсидій, окрім вимивання грошей у населення, знижує рівень платоспроможності всіх українців і попит на інші товари та послуги. Це своєю чергою призводить до руйнування малого та середнього бізнесу, а в підсумку – до скорочення робочих місць.

«Ми переконані, що економічно обґрунтована, абсолютно справедлива ціна на газ для населення має бути на рівні 3 500 грн і близько 3 000 грн для Теплокомуненерго як оптового покупця. Причому, це з усіма податками та зборами. Цього достатньо, аби задовольнити фінансові потреби національного добувача «Укргазвидобування» за умови найжорсткішого громадського контролю за використанням публічних ресурсів», – стверджують учасники експертного об’єднання «Тарифна мобілізація».

«Ми вимагаємо, по-перше, виключити необґрунтовані податкові обтяження у вартості реалізації українського газу населенню, які штучно надувають тарифи на ЖКП. У тому числі йдеться про 50-відсоткову ренту на державний видобуток газу, що дозволить знизити сьогоднішній тариф майже на 2500 грн, а також скоротить кількість домогосподарств, які потребують субсидій. Тарифи повинні відповідати досягнутому рівню соціально-економічного розвитку – це чітка вимога закону», – розповідає ініціатор Маніфесту, керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Він додає також, що треба ввести мораторій на примусове виселення та реалізацію житла за житлово-комунальні борги, якщо боржник не має іншого житла. «Люди не погашають комунальні платіжки не через свою недбалість, а тому, що їхні доходи знецінилися в рази, чого не поспішали вирівнювати ні попередні урядовці, ні нинішні. Тому ми наполягаємо також, щоби механізм реструктуризації та часткового списання боргів за житлово-комунальні послуги був гарантований і обов’язковий».

Крім того, експерти вимагають оприлюднити об’єктивні дані про газовий баланс України, аби суспільство мало чітку картину: скільки українського газу є в запасах, скільки його добувається і ким, на які потреби він спрямовується, а також розрахунок собівартості українського газу за витратним принципом.

Експерти ініціюють також ухвалення ЗУ «Про особливий період у паливно-енергетичному комплексі». Цей закон дозволить на період економічної кризи та зубожіння українців спрямувати на потреби населення увесь газ, видобутий ПАТ «Укргазвидобування», ПАО «Укрнафта» та за договорами спільної діяльності. Бо олігархи повинні для свого бізнесу купувати імпортний газ, а українці мають користуватися «блакитним паливом», видобутим в Україні.

Ще один закон, який потребує невідкладного прийняття, стосується єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги. Ця законодавча ініціатива, на переконання фахівців, допоможе зробити прозорими енергетичні та фінансові потоки у сфері ЖКГ та енергетичному секторі.

Є в Маніфесті вимоги й щодо діяльності нацрегулятора та «Нафтогазу». Так, на думку експертного об’єднання, має бути створена цілком нова НКРЕКП, причому не зі ставлеників влади, а з представників громадського та експертного середовища. Нацкомісія повинна підвищувати тарифи тільки за умови їхнього попереднього аудиту. Щодо НАК, то компанія потребує реорганізації, а функції з видобутку, реалізації та транзиту газу слід передати «Укргазвидобуванню» та «Укртрансгазу».

«Справжнісіньким популізмом є те, що влада намагається 50% населення зробити утриманцями. І, мабуть, не випадково, що, побоюючись майбутньої кари Господньої, ціну на газ для релігійних організацій встановили таки на рівні, ближчому до справедливої ціни на газ», – вважає один з творців Маніфесту, екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

«Ми поставили термін виконання цих умов – місяць, до 1 липня 2016 року. Влада показала, що важливі й принципові саме для неї рішення вона може приймати навіть за день, тож і з цими ініціативами не має виникнути жодних труднощів. Якщо ж діалог не складеться, нам доведеться вдаватися до інших засобів, і вони будуть значно радикальнішими та жорсткішими», – резюмує Максим Гольдарб.

Маніфест підписали: екс-міністр ЖКГ, голова ВГО «Спілка власників житла України»  Олексій Кучеренко, керівник ГО «Публічний аудит» Максим Гольдарб, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський, співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, експерт ГО «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврилечко, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, директор Інституту розвитку економіки України Олександр Гончаров, директор Агентства соціальних комунікацій Сергій Бєлашко та керівник проекту Єдиної державної системи моніторингу енергоресурсів та послуг ЖКГ Анатолій Любаревич

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.