Сімейний підряд на кордоні чи боротьба за хлібне місце?

На пункті пропуску «Порубне-Вадул-Сирет» – скандал. Як і годиться, у конфлікті задіяні дві сторони – екоінспектори постів «Вадул-Сирет» і «Порубне». Одні скаржаться на погані умови праці та на свого начальника, інші його захищають. Що ж послужило причиною двобою?Міфічні працівники – нереальні плани
Автомобільно-залізничний пункт пропуску «Порубне-Вадул-Сирет» має два пости: «Порубне» – автомобільний і «Вадул-Сирет» – залізничний. Усім цим «господарством» керує
В. І. Панчоха. Раніше інспектори чергували то на одному, то на іншому посту по черзі. Але рік тому сталася дивна реорганізація: частину інспекторів залишили на Порубному, а частину – перевели на Вадул-Сирет. «Реформа», за словами обурених інспекторів Вадул-Сирету, мала дві «фішки».
По-перше, не секрет, що в контрольних органах існує «негласний» план штрафних санкцій. Кожний екологічний інспектор, наприклад, повинен за місяць виявити 15 адмінпорушень і скласти про це протоколи. Коли план не виконуєш, премії не отримуєш. Так ось, заковика в тому, що на залізничному пункті скласти 15 протоколів просто нереально. Адже більшість вантажів везуть автами через Порубне, який «дає» такі бажані протоколи. Тому, за те, щоби залишитися на «хлібному» Порубному, п. Панчоха, за словами «засланих» на Вадул-Сирет інспекторів, вимагав, м’яко кажучи, «віддачу» (не хочеться й згадувати погане слово на букву «х»). А ще тим, хто опинився на Вадул-Сиреті, довелося платити власні гроші за фіктивні протоколи, складені на людей, які не чинили правопорушень.
Коли ж, за рішенням Кабміну, створили відокремлений від посту сектор екологічного контролю, у штаті з’явилося ще 2 інспектори. Проблема навіть не в тому, що нині на великому «Порубному» працюють 9 інспекторів, а на малому «Вадул-Сиреті» – 11 за потреби – 8. А в тому, що в новоствореному секторі начальником працює тесть п. Панчохи – Іван Герасем’юк, а підлеглим інспектором – дружина, Оксана Панчоха. І це – порушення Закону України «Про державну службу», в якому зазначено, що родичі-держслужбовці не повинні підпорядковуватися один одному.
Є на посту і працівники-фантоми. У графіках виходу на роботу держінспекторів від лютого до квітня записаний такий собі Я.М.Бліженець, якого, за словами інспекторів Вадул-Сирету, на роботі жодного разу ніхто не бачив. Але зарплату цей примарний спеціаліст отримував. Графіки виходу на роботу ані завідувачкою сектору кадрів Л.Миронюк, ані першим заступником начальника інспекції п. Г. Шнаревичем не затверджені.
У листопаді 2007 року в інспекції проводили позапланову перевірку знань працівників служби екологічного контролю. Інспектори кажуть, що п. Панчоха і тут вирішив підзаробити, вимагаючи гроші за успішну атестацію. До тих, хто відмовлявся платити, на атестації ставилися упереджено.
Голос народу
Розповідають працівники поста:
– Я починав роботу заступником начальника поста, – говорить Дмитро ЗАБЛОТОВСЬКИЙ. – 10 років усе було добре, поки після від’єднання сектору мені й колезі Віталію БАНИЛІВСЬКОМУ сказали в обласній екоінспекції: або ви працюватимете на пункті «Мамалига», або звільнять без пояснення причин. Мені залишилося 3 роки до пенсії. Тому поцікавився, чим обгрунтоване таке рішення, у тодішнього начальника облдержекоінспекції і почув від нього: «Я людина нова, звертайтеся до
п. Панчохи». Очевидно, моє місце треба було звільнити для когось іншого…
– Коли відбулася реорганізація, перестали збирати наради, – говорить заступник начальника поста Надія СТРІЛАК. – На роботі залишають лише тих, хто мовчить. Подивіться, в яких умовах ми працюємо. Вокзал на реконструкції, нас запхали у малесеньку кімнатку, в якій, крім двох наших інспекторів, чергують ще інспектори фітосанітарного і ветеринарного контролю та карантинної служби – загалом 8 чоловік. Немає телефону і, пробачте, туалету. Ми або шукаємо його, де прийдеться, або йдемо до генделика за кавою і в туалет. Сам п. Панчоха потикається сюди вряди-годи: він сидить на Порубному.
Зате наш відокремлений сектор, де працюють родичі Панчохи, має хоч і маленьке, але окреме приміщення на двох. Хоча в дійсності працюють вони через день по одному (хоча у графіку, який показав автору п. Герасем’юк, «вісімки» в обох стоять щодня. Оксани Панчохи того дня на роботі не було,
п. Герасем’юк повідомив, що вона на сесії – Л.Я.). Коли ж я хотіла поїхати до Чернівців, щоби зустрітися з начальником держекоінспекції, п. Панчоха сказав, що я можу їхати… у вільний від роботи час. У мене дитина інвалід, а лікар приймає в той же час, коли я працюю… Ставлення до інспекторів просто нелюдське. З нас уже всі сміються: і митники, і прикордонники. Кажуть, у вас тут сталінські репресії. Натомість на Порубному, де працюють переважно куми та друзі п. Панчохи, інспектори мають окремий відремонтований кабінет, кожному видали нову форму і мобільні телефони…
– 7 березня у мене був ювілей – 30 років, – розповідає Віктор ШЕВЧУК.– Оскільки мав перероблені години, я взяв вихідний. Усе нібито було погоджено, але саме 7 числа начальник «передумав» і викликав мене на зміну. Коли поцікавився, чому так сталося, я почув погрози… навіть на адресу моєї сім’ї. Тоді я написав заяву з проханням провести службове розслідування, яку підписали і свідки інциденту. Зареєстрував її в облдержекоінспекції. Пройшло більше двох місяців, але відповіді я так і не отримав. Перевірка знань також проходила вельми цікаво: спочатку нам давали підписати чисті листки паперу, а потім виставляли оцінку, з якою ми – за наявності підпису – були вже згодні.
– Я працював на посту в аеропорту, – каже Олександр НІКОЛАЄВ, – крім мене, інспекторів там не було, бо в цьому немає потреби. Рік тому мене на 2 місяці перевели до відділу оперативного міжрайонного контролю, нібито «для покращення показників». Замість двох місяців я пробув там рік. За цей час мою посаду в аеропорту скоротили, натомість узяли 4-ох нових працівників. Мене ж після приїзду комісії перевели вже сюди, на місце того самого інспектора Бліжинця. От вам і створення необхідних робочих місць для потрібних людей!..
– Половина працівників посту має суворі догани із занесенням до трудової книжки за відсутність на робочому місці, – навперебій обурюються інспектори. – Звичайно, буває, що ми запізнюємося на 10-15 хв, бо сюди важко добиратися, особливо за поганої погоди. Або коли підеш у той горезвісний туалет… Але такого, щоб не прийти на роботу, ми собі не дозволяємо. Зрештою, поїзди ж не чекатимуть, поки ми прибудемо і оформимо папери!
Та одного дня сюди приїхали
п. Панчоха і попередній керівник екоінспекції, а другого – лише п. Панчоха – і оформили документи, в яких було зазначено, що нас немає на робочому місці. Нас ознайомили з наказом, в якому були оголошені догани за запізнення на 15-20 хв. терміном на місяць. Потім у документі підмінили першу сторінку – і вийшло, що ми ознайомлені з наказом про сувору догану терміном уже на рік із занесенням до трудової книжки і позбавленням премії. Комусь це може здатися й не таким страшним, але в одного з наших колег дружина саме народжувала п’яту дитину, тому він і запізнився. А як він тепер прогодує дружину й дітей на 1200 грн?..
– Ми вже ні перед чим не зупинимося, бо назад у нас дороги немає, – продовжує Надія Стрілак. – Ми написали колективного листа до міністра охорони навколишнього природного середовища п. Філіпчука, бо терпець урвався. Приїхала комісія, яка підтвердила випадки порушень з боку п. Панчохи. Але він продовжує робити все, що йому заманеться. Ми хочемо звертатися уже до Юлії Тимошенко, може, хоч вона допоможе…

Дзеркальні звинувачення
Володимир Панчоха, до якого ми звернулися, всі наведені звинувачення на свою адресу заперечує. Каже, що подібні заяви є спробами дискредитувати його як керівника, його відділ і працівників, які підтримують свого начальника та й інспекцію загалом. Каже, що будь-які звинувачення, не підтверджені документами, відкидатиме і буде захищати честь мундира у суді. Разом з ним до редакції завітали й інспектори з Порубного.
– Я «неугодний» тим інспекторам, які звикли нічого не робити, – наголошує п. Панчоха. Вони спокійно жили до реорганізації, а потім попередній начальник
держекоінспекції п. Дутчак змусив їх працювати. Я маю всі документи на підтвердження того, що інспектори, які отримали догани, були відсутні на робочому місці. Це я не міг застати їх на робочому місці, а не вони мене. Та ж п. Стрілак взагалі не виконує посадових обов’язків, передбачених посадовою інструкцією і весь час як не у відпустці, то на лікарняному (а п. Стрілак стверджує, що на Вадул-Сиреті взагалі немає посадових інструкцій – Л.Я.). Інспектор Бліженець, якого решта нібито не бачила, працював у відділі міжрайонного оперативного
контролю, а рахувався тут. Про це знали і в інспекції, і в Міністерстві.
А щодо створення відокремленого сектора, то я не сам його вигадав. Згідно з Постановою Кабміну, такі сектори створили в усій Україні. Сектор діє незалежно від поста, мені він не підконтрольний, тому мої родичі можуть там працювати.
– Поки на Порубному не зробили ремонт, ми теж працювали в жахливих умовах, – кажуть інспектори цього посту. – В Красноїльську ми півтора року простояли в лісі, не обурюючись, що туалету немає. Хіба ж ми винні, що умови в нас стали кращими, ніж у них? Але реконструкція Вадул-Сирету не триватиме ж вічно…
– Я знаю, що там немає телефону і туалету, – але ж я не завгосп і не начальник інспекції, – продовжує
п. Панчоха, – зрештою, і кадрами не я відаю. Кого призначили на посаду, того й призначили, у мене вимоги до всіх однакові…
Володимир Панчоха говорить також, що знає про «анонімний» лист, написаний міністру Філіпчуку. Натомість показав іншого листа до міністра, підписаний інспекторами Порубного та, як зауважує п. Панчоха, деякими інспекторами Вадул-Сирету. В ньому йдеться про те, що окремі особи намагаються дискредитувати начальника відділу. Каже, що з результатами міністерської перевірки його досі ніхто не знайомив. Пан Панчоха продемонстрував нам також копію свого листа, про те, що саме Шевчук погрожував родині Панчохи, а не навпаки. Каже, що службове розслідування провели і він отримав відповідь. Щоправда, ні копію листа-скарги, ні відповіді відксерити не дозволив.
Що сказали перевірники?
На відміну від п. Панчохи, редакція отримала результати перевірки комісією Мінприроди за підписом заступника начальника Екоінспекції України А.Фурса. Там говориться, що «Факти, викладені у зверненні про вимагання грошей начальником відділу Панчохою В.І., позачергову перевірку ним знань у співробітників відділу та існування корупційних схем у роботі Інспекції частково підтверджені, про що свідчать письмові пояснення працівників інспекції. Також встановлено, що дійсно у секторі екологічного контролю та радіаційної безпеки «Вадул-Сирет» працює тесть Панчохи В.І. – Герасем’юк І.Т. (керівник сектору) та його дочка Панчоха О.І. (дружина
Панчохи В.І.), яка є його прямою підлеглою, що є порушенням Закону України «Про державну службу». Під час перевірки пункту пропуску «Порубне» (автомобільний) за останні 3 місяці виявлені випадки оформлення вантажів без документів…»
Після цього Держекоінспекція України підготувала відповідну службову записку міністру охорони навколишнього природного середовища. А пізніше до держекоінспекції в Чернівецькій області надійшов лист від керівництва. Цитуємо: «Враховуючи викладене, Вам (тобто В.Ткачуку, нинішньому начальнику екоінспекції – Л.Я.) потрібно негайно прийняти рішення про відсторонення від виконання службових обов’язків начальника відділу екологічного контролю та радіаційної безпеки пункту пропуску «Порубне-Вадул-Сирет» на державному кордоні державної екологічної інспекції в Чернівецькій області Панчохи В.І.».
Лєра ЯСНИЦЬКА, «Версії»
P.S. Як розвиватимуться події далі, редакція повідомить.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *