Мерські перегони: «оглядини» кандидатів

Кампанія 2014 року за всіма ознаками нестандартна: позачерговий характер змагання, коротка дистанція як передвиборного забігу, так і післявиборного статусу чемпіона. Зрештою, сам факт неучасті у виборах головного гравця – колишнього міського голови Миколи Федорука. Як кажуть: дорогу молодим!

На заміну Миколі Трохимовичу «Батьківщина» висунула керівника її фракції в Чернівецькій міській раді Олексія Каспрука. Син міфологізованого, але багатьма вже забутого радянського мера Чернівців Павла Каспрука. Попри замішаність у сумнівні оборудки та не надто ефективну діяльність на посаді керівника «Містобуду» – зовні привабливий персонаж. Завдяки підтримці медіа (ТВА, «Молодий буковинець»), опозиційному партійному бренду (ВО «Батьківщина») та особисто Миколі Федоруку, чиновницькому адмінресурсу і вмінню триматись на публіці має всі можливості перемогти і правити наступні 1,5 роки. Правити, але навряд чи керувати: ключові рішення прийматимуться бізнес-групою Арсенія Яценюка, яку він представляє.

Практично те ж можна сказати і про колишнього секретаря міської ради Віталія Михайлішина: помітна медіа-підтримка («Чернівецький промінь», «Буковинська хвиля»), фінансовий ресурс, шлейф популярних ініціатив (боротьба за Калинівський ринок, дитячі майданчики, дитяча лікарня, соціальні пільги) дають реальні шанси на перемогу. З часом Віталій Михайлович зріс як публічна особа і більше не припускається «ляпів» зразка 2012-го, однак за ним тягнеться негативний імідж членства в Партії регіонів. Так само під питанням самостійність Віталія Михайлішина: ключові рішення прийматимуться умовною групою «Рідне місто», яку кілька років тому вважали близькою до Дмитра Фірташа, а нині кулуарно пов’язують з УДАРом.

Два «новачки» – громадський діяч Петро Олексюк і співочий депутат Чернівецької обласної ради Віталій Ткачук. Перший демонструє спробу ведення чистої громадянської кампанії, але без великих очікувань на перемогу – принаймні, нинішнього року. Другий – яскравий зразок популізму, помноженого на креативне ведення виборчої кампанії. В одіозного Віталія Ткачука, який ще не так давно представляв інтереси Партії регіонів, є «коник», якого не вистачає Петру Олексюку – активна команда, чіткі меседжі та приваблива обгортка. Тим не менш, останній виграє приз глядацьких симпатій – здебільшого, в інтелігенції, яка, однак, на масові настрої не впливає.

За рахунок бренду партії УДАР, негласної підтримки обласної влади та активної реклами спробує набрати «очки» Олексій Коломієць. Утім, він практично за всіма показниками поступається лідерам мерської гонки і позбавлений природної харизми, яка дозволила б йому в короткі терміни отримати підтримку громади. Так само, як і «вічний опозиціонер» Віталій Мельничук, який висувається від партії «Свобода» і якому, до того ж, бракує чіткої програми й необхідних фінансово-організаційних ресурсів. Колись цим міг похвалитись скандальний Василь Забродський, але після втрати контролю над каналом ТВА і зміни політичної обстановки він стрімко втрачає шанси на переможне повернення в місцеву політику. Зациклившись на боротьбі з Миколою Федоруком, після його відходу Василь Іванович втратив не лише опонента, але й зміст власної політичної діяльності.

«Старі-нові» кандидати Володимир Дорош, В’ячеслав Кишлярук, Руслан Цаплюк, надбавши партії й і громадські організації, не мають ні чітких посилів, ні часу якось себе продемонструвати. Останній, однак, у форматі ГО «Нові Чернівці» з перемінним успіхом готуватиме грунт для кампанії 2015 р. – і з часом, напевно, стане помітнішою, та навряд чи успішнішою фігурою. Участь решти кандидатів – Іллі Горбатюка, Дениса Карчі, Володимира Попівчука, Мирослава Саєвського, Ростислава Шерстюка та Наталії Стручкової – можна вважати якщо не «технічною», то чисто формальною.

Висновок: завершення «ери Федорука», помножене на суспільні трансформації останніх років, означає невдовзі ротацію представницьких «масок» місцевих еліт, а з тим і зміну політичного порядку денного. «Часи міняються – і ми міняємося з ними…» Місто залишається.

Святослав ВИШИНСЬКИЙ, політичний оглядач, блогер VKursi.com

 

Від редакції: Про те, «whoіswho» з кандидатів у мери, читайте на стор.10

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.