Майже весь бізнес – у злочинному угрупованні

Бізнесменів заганяли до нього … чиновники

Учасниками наймасштабнішого в історії України злочинного угруповання стали 60 тисяч бізнесменів. Усім їм є за що і варто було би висунути обвинувачення. Але, по-перше, їх загнали туди чиновники, а, по-друге, Україна при цьому ризикує втратити більшість економічно активних підприємств. Вихід? Бізнес амністувати, чиновників притягти до відповідальності. Та нова влада не поспішає цього робити.  

Погоничі «бізнес-кошар» – СБУ, КРУ, МВС і прокуратура,

За нинішніх податків український бізнес вижити не здатен. Тому власники й керівники користуються різноманітними схемами мінімізації податків. Очолила все це сумно- чи славнозвісна податкова, створивши так звану «Програму» (або «площадку»). Програмні схеми дозволяли оптимізувати і податок на прибуток, і ПДВ, і тримати в тіні зарплату. За фактом, це була легалізована схема ухиляння від сплати податків. Вартість таких послуг для бізнесу коштувала 10-11%.

Базова вартість програми – 10,3%. Все, що зверху – комісійні посередників або бонуси місцевих керівників ДПА, прокуратури, УВС, СБУ. Із зібраних 10,3% оператор «Програми» розподіляв ці кошти наступним чином: 0,5-0,8 – заробіток власника «Програми», по 0,1% – силовикам (УВС, Прокуратура, СБУ), 0,05% – Фінмоніторингу, 0,05% – НБУ, 0,5% – ДПА. По 0,05% – відповідним керівникам на місцях, якщо не можна було домовитись централізовано зі столиці. Решта суми мала йти до бюджету – це близько 7,9-8,2%. Щоправда, останнім часом в бюджет за рішенням керівництва ДПА віддавали лише 2%. Решту суми тримали на рахунках транзитних підприємств для коригувань надходжень у бюджет або просто йшли «Сім’ї».

Майже 80% бізнесу користувалося послугами «Програми». Більше того, податкова, а також СБУ, прокуратура, КРУ та МВС буквально заганяли бізнес у ці схеми.

Боротьба з відмиванням коштів? Ні! Боротьба за контроль над фінансами

Серед учасників «Площадки» траплялися конкурентні розбірки. Наприклад, СБУ, отримуючи щомісячні платежі від своєї «Програми», робила напад на «Програми», які контролювало МВС. Подавалося це як боротьба з відмиванням коштів, хоча насправді це було банальною боротьбою за контроль над фінансовими потоками. Зрештою, жодна «програмна» карна справа не була доведена до логічного завершення.

Вийнятком із системи була алчевська «Програма», яку створив і контролював відомий Юра Єнакієвський. Він порушив правила, визначені ДПА України, зменшив ціну і таким чином зламав ринок. Однак з кожного «алчевського» обласного представника взяли вступні внески в розмірі 4-10 млн. грн. і дозволили працювати далі.

Оборот цього «обвального» ринку щомісяця становив загалом від 30 до 50 млрд. грн. – і 70% його було під контролем «Сім’ї» Януковича. Це дозволяло їй отримувати від 300 млн. до 1,5 млрд. гривень щомісяця (!!!).

Після втечі Януковича та його оточення до Москви нова влада взялася наповнювати порожній бюджет за рахунок зборів з підприємців, які працювали з «площадками». Всім підприємцям надійшли листи що їхня робота з «Програмою» була незаконною, податковий кредит, який вони отримали від «площадок» є недійсним, а операції – юридично нікчемні. І пропонується добровільно сплатити за ті періоди повну вартість ПДВ, тобто ще раз віддати 16,67% від обороту. Разом виходить 11% +16,67% = 27,67%! У випадку відмови оплатити підприємцям скасовуються суми податкового кредиту і виникають зобов’язання перед бюджетом і штрафні санкції.

Але до уваги беруться чомусь не всі «площадки», а тільки деякі. І в одних вимагають заплатити тільки за січень-лютий 2014 року, в інших – ще й за листопад-грудень 2013 року. Схоже, дехто з тримачів «площадок» вже приніс вступну долю новій владі…

Якщо нова влада прагне установити справедливість, починати слід було не з бізнесменів, а з організаторів «Програми». Перелік всіх її власників і кураторів – як на центральному рівні, так і в регіонах – відомий.

Найвищий рівень – куратори від влади, зокрема в ДПА України. Другий – самі підприємці-організатори «площадок». Третій – 20-30 тисяч працівників правоохоронних та контрольних органів. Саме вони, а не підприємці мають нести відповідальність. Але хто буде висувати обвинувачення усім їм – прокурор, який учора брав свою долю чи залучав нових клієнтів до роботи з «площадками»? З іншого боку, співучасниками «Програми» за три роки стали 80-90% бізнесу. А це – 30-40 тисяч осіб.

Якщо нова влада вирішить боротися з «Програмою» вибірково, як це відбувається зараз, то усе залишиться як є. Зміняться лише головні отримувачі вигоди від «обвальних» схем.

Якщо вона спрямує свою увагу виключно на бізнес, як це відбувається зараз, то наслідком може стати банкрутство економіки й закриття більшості економічно активних підприємств країни.

Єдиний нормальний вихід із ситуації – амністія для бізнесу, який працював з “Програмою”. Тобто влада має оголосити, що «площадки» більше не існують, а всі, хто користувався їхніми послугами до 1 березня 2014 року, не нестимуть за це відповідальності. Надалі всі платять податки у повному обсязі, а той, хто ухиляється від цього, буде відповідати згідно чинного законодавства.

Ще один крок, який потрібен економіці – амністія капіталів. У тіні працюють і не легалізовані капітали як підприємців, так і чиновників і політиків. Ці кошти треба змусити працювати на економіку. А плата за їхню легалізацію компенсує (в кілька разів!) втрати, які понесе бюджет за відмову від репресій бізнесу за роботу з “площадками”. За мінімальними оцінками, бюджет отримав би близько 2-3 млрд. доларів. Принаймні, лише після усіх цих заходів можна реалізовувати і антикорупційне законодавство, і податкове.

Джерело: LB.ua

 

 

 

 

 

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.