Хто контролює надра, від яких залежить перемога України

Центр протидії корупції презентував дослідження

Центр протидії корупції (ЦПК) презентував першу частину аналітичного матеріалу «Хто контролює стратегічні родовища в Україні». У цій частині описано, кому належать спецдозволи на користування титановмісними рудами України. Іншими словами, кому держава дає за гроші та на певний час у користування надра, які мають значення для обороноздатності країни.

фото Українського кризового медіа-центру
Під час презентації «Критична мінеральна сировина в Україні — як її зробити магнітом для інвестицій, а не корупції» виконавча директорка ЦПК Дар’я Каленюк зазначила, що для перемоги України треба чітко розуміти відповідь на два питання:
1. Скільки в України є критичної сировини для виробництва зброї?
2. Як залучити до цього сектору економіки провідних інвесторів із країн, які постачають найбільше зброї Україні?
«Передача зброї зі складів наших партнерів у рамках міжнародної технічної допомоги рано чи пізно закінчиться. Нам потрібно підтримувати вітчизняних виробників та локалізовувати в Україні виробництва провідних оборонних компаній світу. Для цього ми маємо чітко розуміти ланцюжки постачання критичної сировини для оборонного сектору та місце стратегічних українських корисних копалин у ньому», — додала Дар’я Каленюк.

Дар’я Каленюк, фото Українського кризового медіа-центру
Десятиліттями Україна постачала росіянам критичну сировину. Зокрема, корпорації ВСМПО-АВІСМА. Так рф стала основним постачальником титану для літакобудівної промисловості США та ряду країн ЄС. Як наслідок, міжнародні партнери вагалися, щоб накласти санкції на цю компанію без наслідків для себе.
Експертка ЦПК Аліна Стрижак розповіла, що майже третиною “стратегічних” спецдозволів володіє держава, далі йдуть компанії олігарха Ріната Ахметова та компанії з орбіти мільйонера Геннадія Буткевича.
Але попри те, що більшість спецдозволів – державні, як з’ясувалося, держава може контролювати частину з них формально. Наприклад, під час аналізу титанових фірм ми виявили в партнерах держави компанію, яка в бенефіціарах мала тричі засудженого чоловіка. На момент, коли ми писали матеріал, він сидів у СІЗО. Зі слів дружини, не мав бізнесу. А печатку зі структури його компанії знайшли СБУ під час обшуку в одній поважній фірмі, дотичній до добувного бізнесу.
Ми побачили також, що в компаніях, які належать приватним структурам, є частки, оформлені на фірми з “офшорних” юрисдикцій, де не можна відкрити власника. Тому хто повністю володіє цими компаніями, встановити неможливо.
Ще відстежили випадки, коли підприємство записане, наприклад, на іноземця, який у міжнародних ЗМІ фігурує як менеджер добувних проєктів або взагалі не згадується ніде. За нашим припущенням, такі компанії теж можуть контролюватися іншими людьми. Наприклад, серед тих, хто в Україні володіє дозволами на золото, ми знайшли зв’язок із рф.
16 дозволів видані на надра, розташовані на окупованих Росією територіях. Йдеться про родовища марганцю, рідкісноземельних руд, золота, залізних руд. Ще кілька десятків спецдозволів – це прифронтові області. Тому дуже важливо, щоб Україна повернула окуповані надра”, – завершила Стрижак.

фото Українського кризового медіа-центру
Ознайомитися з першою частиною аналізу ЦПК можна за посиланням: https://biz.liga.net/ua/all/all/article/generaly-titanovyh-rud-kto-kontroliruet-strategicheskie-mestorojdeniya-ukrainy

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.