День коду української нації та її незламності, день любові й краси

Усе це вбирає в себе та випромінює українська вишиванка, що є символом та оберегом України й українців.


…Зайшла сьогодні у справах до відділення А-Банку, що на Проспекті Незалежості, 111, й обімліла: здалося, що потрапила чи то у квітник, чи то на свято. Всі його працівниці були у вишиванках. Попросила дівчат стати гуртом для світлини. Дуже вдячна їм, що погодилися.

Як усе починалося?
2006 року студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк, донька відомої буковинської поетеси та письменниці Віри Китайгородської, зауважила, як гарно виглядає одногрупник, одягнутий у вишиту сорочку. І дівчина запропонувала студентам вибрати один день і прийти на навчання у вишиванках.
Відтоді День вишиванки в Україні святкується щороку третього четверга травня. Цього разу Всесвітній день вишиванки, який святкують, до слова, у 60 країнах, припав на 15 травня.
Якщо ретроспективно поглянути на історію, то дізнаєшся, що у вишитих сорочках завжди ходив Іван Франко. Загалом у його родині носили вишиті сорочки
Подейкують, що вишивкою був прикрашений одяг скіфів. Принаймні, елементи української орнаментики можна побачити на вазах скіфського періоду, а це 4 століття до н. е.
Ще одним свідченням давності цього виду мистецтва можуть бути записи арабських мандрівників, які розповідали, що у Київській Русі люди носили вишитий одяг. І було це близько 900-го року…

Що символізує вишиванка
В Україні до вишиванки ставляться як до святині.
Сорочка, вишита дружиною чи матір’ю, вважається міцним оберегом від нещасть. Адже кожним стібком вишивальниця вносить до сорочки свою любов, підтримку та тепло душі. Без цього вбрання ніколи не відправлялись у далеку дорогу. Без нього і без вишитого рушника, який гаптували на щастя і долю, не відбувалось жодне весілля.
Кожна фігура на вишиванці має своє сакральне значення. Спіралі, приміром, означають плинність часу та циклічність руху сонячного диску. Хрест на вишиванці є традиційно оберегом від злих духів. Прямий хрест – це символ Творця, Сонця, чоловічого начала; а косий хрест символізує жіноче начало. Сварга є символом сонячного культу, домашнього вогнища, родинного щастя.
Одне слово, «читати» вишиванку – це ціла наука…

Вітання з Днем вишиванки
Оскільки маємо свято, то має бути і привітання з ним. Отож, в Інтернеті знайшла таке привітання з Днем вишиванки:
Вітаю з Днем вишиванки! Бажаю щастя і міцного здоров’я! Нехай рідна земля вас захищає, охороняє від усіх бід і неприємностей, а головне – надає сил, натхнення на нові досягнення. Бажаю вам завжди залишатися здоровим, сильним, міцним і чудовим!
Божої благодаті!

Людмила Лебединська, «Версії»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *