Безробіття – не вирок, а, ймовірно, шанс?!.

Безробітним може стати кожен. Але найчастіше воно зачіпає, на жаль, звичайних людей, які не мають мільйонних статків, розкішних яхт і вілл. Якщо вам не пощастило і ви втратили роботу, не варто опускати руки і впадати у відчай. Треба боротися і шукати, бо хто шукає, той завжди знаходить. А ще – погляньте на проблему з іншого боку, спробуйте оцінити її як… шанс.

Реалізуй себе в іншому

Практикуючий психолог Олена Головіна серед основних причин звільнення називає непрофесійність, комунікативні проблеми – невміння налагоджувати стосунки з оточуючими, особистісні конфлікти з колегами. Трапляється, що людина не змогла вчасно зорієнтуватися в несподіваній ситуації, не впоралася з завданням і, як наслідок, її звільнили. Або ж простісіньке згортання чи скорочення виробництва, яке стало нині звичним явищем.

Втрата роботи дуже негативно впливає на психіку людини, – стверджує спеціаліст. Людина втрачає відчуття стабільності, захищеності, стикається з різною гамою негативних переживань – образою, злістю, роздратуванням. Надалі її може накрити хвиля суму чи розпачу, а ще гірше, коли людина починає сумніватися в собі.

– Це доволі небезпечно, тому що невпевненій у собі людині буде складніше знайти наступну роботу. За обставин втрати роботи, важливо не втратити оптимізм і віру в себе. Натомість треба об’єктивно проаналізувати, чому тебе звільнили, а відтак сприйняти ситуацію як шанс. Тобто оцінити її, як можливість реалізувати себе на іншому місці, чи в іншій сфері, – радить психолог.

Якщо втратили роботу

Якщо втратили роботу, то у вас два варіанти: знайти її самостійно або ж звернутися по допомогу до державної служби зайнятості. Шляхи самостійного пошуку роботи відомі – перегляд оголошень про вакансії. Можна також розпитати знайомих або ж запитати про наявні вакансії безпосередньо в тих установах, які вас цікавлять. У державній службі зайнятості вас ознайомлять з вакансіями на ринку праці не тільки у Чернівцях, а й у інших населених пунктах області та України.

Для реєстрації в центрі зайнятості необхідно пред’явити паспорт, трудову книжку, а в разі потреби – військовий квиток, диплом або інший документ про освіту, ідентифікаційний код.

Допомогу з безробіття також треба заробити

У центрі зайнятості постійно навчають (безкоштовно!) робітничим професіям тих, хто перебуває на обліку, щоби збільшити їхні шанси на працевлаштування. Так, якщо на ринку праці немає попиту на ваш фах, вам запропонують пройти профнавчання та працевлаштуватися вже за новим, щойно здобутим, напрямком професійної діяльності.

– Я вже 5 місяців перебуваю на обліку служби занятості, – каже безробітна 40-річна Тетяна. – За весь цей час мені двічі пропонували роботу. Одна вакансія була на 1000 грн., але мене не взяли, бо я не підійшла їм за віковою категорією. Іншим разом, коли я прийшла, місце було вже зайняте. До скорочення у мене була досить висока зарплата, – продовжує Тетяна, – тому я отримую непогану соціальну допомогу. Загалом же безробітними є здебільшого жінки з вищою освітою, а роботу пропонують частіше для чоловіків та ще й з низьким рівнем освіти. Людині з дипломом важко знайти роботу. Щоправда, персонал у центрі зайнятості привітний, але щоразу, коли приходиш туди, складається враження, ніби ти прийшов просити гроші.

Тетяна розповідає, що підходи в центрі зайнятості до тих, хто перебуває на обліку, досить жорсткі: пропустив семінар, або запізнився на зустріч з інспектором, або відмовився двічі від запропонованої вакансії – тебе знімають з обліку і, відповідно, позбавляють грошової допомоги з безробіття. Держава робить все, щоби не платити людям гроші…

Як зацікавити роботодавця

Роботодавцям доводиться переглядати сотні резюме і проводити чимало співбесід перш, ніж знайти потрібного кандидата. Аби привернути увагу роботодавця саме до власного резюме та своєї кандидатури, фахівці радять дотримуватися декількох простих правил, які допоможуть вам досягнути бажаної мети.

Резюме: воно має бути привабливим за формою та легким для сприйняття. Працедавець має витратити мінімум часу для його перегляду. Остерігайтеся загальних фраз і зайвих визначень, надавайте перевагу позитивній інформації. Характеризуючи свій досвід, використовуйте слова дії на зразок «влаштував», «організував», «налагодив», виправте орфографічні, граматичні та друкарські помилки.

Зовнішній вигляд: зважте, що роботодавець одержує значну кількість інформації про потенційного працівника (повірте, навіть більше ніж зі слів) тільки з його зовнішнього вигляду, мови тіла та жестів. До прикладу, сутулість продемонструє лінощі або безініціативність, тоді як пряма постава – інтерес і увагу до співрозмовника.

Особистісні якості: під час співбесіди роботодавець має на меті визначити, чи підійде людина для його команди. На співбесіді варто бути товариським і впевненим в собі – саме така поведінка гарантує потрапляння, як мінімум, до наступного туру відбору.

Ініціативність: роботодавці зацікавлені в співробітниках-ентузіастах, яким подобається напрямок роботи компанії. Задавайте питання у відповідь – це доведе, що ви активні і працездатні, а не просто шукаєте, де відсидітися за гарну зарплату.

Щоби не стати жертвою шахраїв

Досить часто при пошукові роботи люди потрапляють до тенет шахраїв. Усі ж прагнуть заробляти гроші, і шахраї – не виключення. Трапляються й роботодавці, які не гребують скористатися безкоштовною працею.

Розлянемо кілька популярних схем обману тих, хто перебуває у пошуку роботи:

1. Одноденні кадрові агентства – старий трюк.

Більше місяця така фірма не тримається, але й за цей час заробляє досить непогані гроші. Схема дуже проста: до кадрового агентства звертається людина, яка шукає роботу. Платить від 40 до 100 гривень, за що отримує роздруківку з відкритими вакансіями. Потім, коли особа починає телефонувати, з’ясовується, що у 30% оголошень неправильний номер телефону, ще 20% –закрили свої вакансії ще рік тому, а інші 50% зовсім і не подавали оголошення про прийом на роботу.

2. Платні телефонні лінії.

Тут все набагато правдивіше. Шахрай розміщує вакансії, які містять в тексті гучні імена компаній, роботодавців і вказує номер контактного мобільного телефону. Зацікавлений здобувач без тіні сумніву дзвонить за вказаним номером і в трубці чує приблизно такі слова автоповідача: «Доброго дня! На жаль, начальника відділу немає на місці. Передзвоніть йому за номером: 8(703) 111-11-11». Шукач швидко записує продиктований номер і кладе слухавку. А даремно. Бо в кінці повідомлення приємний жіночий голос скаже, що ця лінія з кодом «703» платна, а вартість хвилини розмови коливається від 27 до 40 грн. за хвилину.

3. Перші внески та інші нюанси.

Цей спосіб орієнтований на тих, хто шукає роботу, яку можна виконувати вдома. Гучні фрази «На дому» і «Заробіток від 500 у.е. за 4 години роботи в день» часто зацікавлюють людей. Одна моя знайома шукала роботу, але тривалий час нічого не могла знайти. Всюди потрібні були працівники на повний робочий день, а у неї маленька дитина. У черговий раз, переглядаючи оголошення в інтернеті, вона натрапила на одне, де говорилося, що потрібна людина для збору ручок, і працювати можна вдома. Вона зателефонувала за вказаним номером, слухавку підняв чоловік з приємним голосом, який все гарно розповів. Вона погодилася, але після другого-третього спілкування з роботодавцем, від нього почула: «ми повинні бути впевнені, що у вас серйозні наміри», «нам потрібно вам вислати необхідні матеріали для роботи», а потім він сказав, що вона повинна сплатити за первинний матеріал. Зрозуміло, що після оплати вона так і не побачила ні матеріалу, за який заплатила, ні роботи.

Отож, будьте обережні, тричі перечитайте текст, «покопайтеся» в інтернеті, перш ніж дзвонити щодо підозрілої вакансії. Бо, як переконує практика, ще жоден з ошуканих шахраями претендентів не зміг повернути витрачені гроші.

Від безробіття найбільше потерпає молодь

Головні причини високого рівня безробіття – спад економіки, зменшення попиту на робочу силу, відтік робочої сили, світова фінансова криза. У єврозоні безробітних на кінець 2011 року було майже 16,5 мільйона. Найвищий рівень безробіття зафіксували в Іспанії, де не працювало 22,9% від працездатного населення.

За неофіційними даними, безробітних громадян в Україні, мабуть, не менше, якщо не більше. Та ми можемо говорити тільки про так званий рівень зареєстрованого безробіття – його показник свідчить про кількість людей, які прийшли до центрів зайнятості та отримали статус безробітного.

Згідно з даними Чернівецького міського центру зайнятості, станом на 1 січня 1012 року, на обліку перебувало 1447 незайнятих громадян. Серед безробітних більше половини складає молодь віком до 35 років. Кожен безробітний, якщо він зареєстрований у службі зайнятості, може отримувати соціальну допомогу. Максимальна сума виплат не може перевищувати середню зарплату по області – 2320 грн., мінімальна – 544 грн., яка щоквартально збільшується.

За словами заступника директора Чернівецького міського центру зайнятості Євгена БУРАЧКА, на мінімальну виплату можуть розраховувати такі особи: випускники ЗНЗ, ВНЗ, демобілізовані – всі, хто шукають роботу, але ще не мають стажу. Отримувати допомогу вони можуть протягом 180 календарних днів. А той, хто працював менше 26 тижнів за останні 12 місяців, може отримувати таку допомогу не довше 360 днів. Натомість особи, які працювали не менше ніж 26 тижнів за останні 12 місяців і сплачували страхові внески, мають право отримувати допомогу з безробіття в залежності від середньої заробітної плати та від загального стажу роботи. Виплата допомоги по безробіттю може припинитися у разі не дотримання вимог центру зайнятості.
Але про це вже йшлося…

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *