З 23 по 30 жовтня в храмі прп. Параскеви Сербської (м. Чернівці, вул. М. Заньковецької) перебуває чудотворна ікона Божої матері, названа «Холмською». Управління Чернівецької єпархії запрошує до храму прп. Параскеви поклонитися Богородиці перед Її чудотворним образом.
З інформації Свято-Покровського жіночого монастиря Студійського Уставу чудотворної ікони. Укладач текстів монахиня Ірина Баран.
Холмська ікона поряд з Вишгородсько-Володимирською і Белзько-Ченстоховською є однією з найвідоміших і найдавніших українських ікон. Її датують кін. XI ст. – першою третиною XII ст. Якщо на Вишгородській іконі авторський живопис становить лише 5 %, а решта пізніші доповнення, то збереженість його на Холмській іконі – понад 60 %.
Можливо, князь Володимир Великий привіз її до Києва разом з іншими церковними речами, прийнявши хрещення, або ікона була у шлюбному посагу царівни Анни, дружини князя. Припускають, що Володимир, побудувавши у 1001 р. Богородичний собор у Холмі, помістив у ньому цю ікону.
За іншою версією, Холмська ікона була родинною реліквією князя Данила Галицького, який відбудовував м. Холм. Князь і його сини Роман і Шварн вважали за честь бути похованими під її покровом у підземеллі Холмського собору.
У 1261 р. татари під проводом Бурундая зруйнували собор, здерли з ікони дорогоцінні ризи і покинули її. 100 років ікона пролежала у руїнах собору, поки її віднайшли і перенесли до відбудованого храму. Саме тому члени створеної єпархіальної комісії в 1646 р. так описували її стан: «одна рана на лівому боці лику, дві на лівому плечі від меча, одна на великому пальці правої руки пробита стрілою, припухла». На їхню думку, ікону написав апостол Лука на кипарисовій дошці.
В сер. XVII ст. ректор Холмської семінарії, доктор богослов’я, монах василіанин Яків Суша, який відмовився навіть від митрополичої кафедри, щоб залишитися у Холмському соборі, писав про ікону: «Лик Богоматері скромний і суворий, в суворості страшить, у страху солодкий, що проника в серця людей і спонукає до служіння Богові… і немов жива, дивиться не тільки в Божественне Око, але в серце Сина; кожного, хто дивиться на неї, ранить своїм голубиним поглядом». Яків Суша зібрав свідчення про понад 700 чудес, отриманих завдяки іконі.
У 1765 р. за дозволом Папи Климента XII відбулася коронація ікони. Соборна гора з різних боків була прикрашена Тріумфальними арками. На урочистість прибула артилерія з Києва. Папські корони везли в кареті шестіркою коней.
До 1875 р. Холмська єпархія була греко-католицькою, та зі зміною політичної карти, вона стала православною. У 1888 р. цар Олександр III з дружиною і дітьми приїхали до чудотворної ікони на прощу.
З початком Першої світової війни починається поневіряння ікони: 1915 – 1918 pp. була в Москві, потім у Києві (вдома в історика Н. Полонської-Василенко). Там її розібрали на три дошки з метою безпеки. Її віднайшов і повернув до храму Холмський владика Іларіон Огієнко в 1943 р. Та це був час війни й ікону довелося знову рятувати. Ікона потрапила до Надії Горлицької, яка після депортації з Холмщини в УРСР зберігала образ у себе – в Луцьку. У 1996 р. безцінну реліквію реставровано і передано у новостворений музей Волинської ікони, який став місцем паломництва як богомольців, так і науковців.
Холмська ікона Божої Матері написана олійними фарбами на кипарисових дошках у візантійському стилі. На Іконі зображено Божу Матір, яка тримає на правій руці дитину Ісуса, який правою рукою благословляє, а в лівій тримає сувій. Розмір її — 95,5х66,5 см. Товщина дощок нерівномірна, становить від 1,7 до 2,5 сантиметра.
Богослужіння у час перебування ікони в Чернівцях:
23 жовтня (субота)
16:00 – Зустріч ікони біля храму прп. Параскеви
17:00 – Всенічне богослужіння
24 жовтня (неділя)
7:00 – Божественна Літургія
8:30 – Молебень до Богородиці перед ЇЇ чудотворною іконою
17:00 – Вечірня з акафістом до Богородиці
25 жовтня (понеділок)
8:00 – Божественна Літургія
10:00 – Молебень перед іконою Богородиці
17:00 – Вечірня з акафістом до Богородиці
26 жовтня (вівторок)
8:00 – Божественна Літургія
10:00 – Молебень перед іконою Богородиці
17:00 – Урочиста Всенічна з нагоди храмового свята преподобної Параскеви Сербської
27 жовтня (середа). День пам’яті прп. Параскеви Сербської
7:30 – молебень до Богородиці і освячення води
9:00 – Святкова Літургія
12:00 – Хресний хід
13:00 – Відкриття пам’ятного знака у парку ім. Т. Шевченка з нагоди 20-ої річниці відродження Української Православної Церкви Київського Патріархату
14:00 – Пригощення паломників
15:00 – Святковий концерт за участю хорових колективів нашої та інших єпархій
17:00 – Вечірня з акафістом
28-30 жовтня
8:00 – Божественна Літургія
10:00 – Молебень перед іконою Богородиці
17:00 – Вечірня з акафістом до Богородиці
Інформація із запрошення Митрополита Данила до 20-ої річниці відродження Української Православної Церкви Київського Патріархату.
Тетяна СПОРИНІНА
p.s.
Деякі фотоматеріали перебування Холмської чудотворної ікони Богородиці
23.10.2010
27.10.2010 . День пам’яті прп. Параскеви Сербської.
Хресний хід. Відкриття пам’ятного знака у парку ім. Т. Шевченка
з нагоди 20-ої річниці відродження Української Православної Церкви Київського Патріархату.
9 коментарів “Холмська чудотворна ікона Богородиці в Чернівцях”
Очень информативно и прекрасные фотографии
Дочекалися чернівчани свята-гостює така давня чудотворна ІКОНА ХОЛМСЬКОЇ БОГОРОДИЦІ.
Добавлені нові фотоматеріали перебування Холмської чудотворної ікони Богородиці в Чернівцях.
Це справжнє свято для вірян. Нехай допоможе нам Матінка Божа. Сакральне мистецтво не може не захоплювати. Від ікони віє святістю і спокоєм…
Сьогодні ще є можливість встигнути на 17 годин на вечірню службу з акафістом до Богородиці.
Так багато людей))
Радіємо з того, що пошанування Чудотворного образу Холмської Богоматері,який зберігається у Музеї волинської ікони в Луцьку, поширюється по Україні.Воістину чудо – сучасна копія ікони з часточкою деревини оригіналу XI ст. перебрала на себе частину чудодійних властивостей і сьогодні допомагає людям.
Для Музею волинської ікони.
Шановні працівники музею волинської ікони!
Дякую за Ваш коментар.
Знаю, що у музею волинської ікони зберігається та експонується багато пам’яток сакрального мистецтва. Звичайно, дуже велика робота була проведена науковцям та реставраторами для відновлення та реставрації ікони та її оздоблення. Адже і зараз ікона продовжує вражати своєю духовною глибиною, гармонійною красою та величчю.
Перебування Холмської Чудотворної ікони Богородиці в Чернівцях стало справжнім святом для людей.
І на цю ікону можна вимолити чудо. Але воно має бути добрим.