Понад 5 тисяч буковинців приєдналися до Всесвітнього дня прибирання. Попри війну!

17 вересня 2022 року в Україні відбулась історична соціальна подія глобального масштабу – Всесвітній день прибирання “World Cleanup Day”. Традиційно українці долучилися до найбільшого екоруху країни та зареєстрували свій результат участі, який вразив навіть організаторів. 

Цього року, попри повномасштабну війну в Україні, до Всесвітнього дня прибирання  приєдналися 5270 жителів Буковини! Школярі, студенти, представники органів державної влади, соціально відповідального бізнесу, екоактивісти та просто небайдужі громадяни разом очистили 209 локацій, одна з яких об’єднала десятки внутрішньо-переміщених осіб із Херсонської області. Спільними зусиллями зібрали 167 66 кг сміття, 2713,5 кг знайденої вторинної сировини здали на переробку. Виручені за вторинну сировину кошти волонтери переказали на підтримку ЗСУ.

Загалом у 24 регіонах України, попри війну, до Всесвітнього дня прибирання долучився 74 921 учасник!

Українці  могли взяти участь у таких форматах: цифрове прибирання; традиційні прибирання на локаціях, колективні прибирання на території установ, організацій; індивідуальні прибирання (зокрема, прибирання вдома та збір теплих речей на благодійність/у гуманітарні хаби); розбір завалів; плогінг (збір сміття під час пробіжки); формування Національної мапи пунктів прийому вторинної сировини recyclingpoints.org «Знайди, сортуй, здавай» (сортування вторинної сировини та відправка на переробку).

Найпопулярніші знахідки на локаціях: пляшки, упаковка, обгортки, пакети. Також часто зустрічалися скло, папір та відходи органічного походження. Та й це ще не все. У парках, лісах, на берегах річок, подвір’ях учасникам вдалося знайти і дуже дивні, але не менш небезпечні відходи: старі пральні машини, акумулятори від автомобілів, деталі від телефонів, унітаз, іграшки, люстру, черевики. До сміттєвих пакетів також потрапили безліч використаних памперсів та шприців! Закликаємо українців доносити ваші особисті відходи до сміттєвих баків, адже у майбутньому сміття може заподіяти непоправної шкоди як довкіллю, так і здоров’ю людини. 

“Щиро дякуємо кожному учаснику, партнеру, волонтерам та команді організаторів. Ми всі сьогодні чекаємо на перемогу України. Це буде визначний день для нашої країни, а наводити лад у хаті перед святами у нас в крові. Тому ми вийшли та вкотре показали усьому світові, що українці сміливий та сильний народ! Ми дбаємо про наш дім під назвою “Україна” і піклуємося про свою землю. Те, що зробили тисячі українців разом – просто вражає. Тепер можна з чистим серцем заявити – ми готуємось зустрічати Перемогу!” – зазначила координаторка Всесвітнього дня прибирання в Україні, лідерка Всеукраїнського молодіжного руху «Let’s do it Ukraine» Юлія Мархель.

У зв’язку з воєнним станом, організатори додали новий формат участі у події онлайн – цифрове прибирання. Тож, під час екоподії було очищено 632 864 ГБ цифрового сміття. Таким чином разом учасники вберегли навколишнє середовище від викидів в атмосферу 158 тонн CO2, а також використання 316 432  кВт-год на рік.

Українці за кордоном також мали змогу долучитися до міжнародної події, подякувати приймаючим містам та підтримати своє рідне місто навіть на відстані. Зокрема, одна з найбільших локацій українців за кордоном  була організована у Барселоні. Там екосвідомі українці та іспанці протягом двох годин очистили 5 місцевих пляжів від сміття. А от у Австрії українська спільнота прибирала у Відні та зібрала 428 кг сміття. Активно приєдналась українська громада у країнах: Польща, Німеччина, Італія, Ірландія, Чехія, Туреччина, Індія, ОАЕ та інших. Долучалися також і українські представництва за кордоном, зокрема, у Всесвітньому дні прибирання взяли участь Посольство України в Естонії, Чехії, Болгарії та Албанії. 

За підтримки Міністерства освіти і науки України, Українського державного центру позашкільної освіти та Національного еколого-натуралістичного центру до прибирань долучились 34 339 учасників від закладів освіти та прибрали 2776 локацій. В результаті спільної роботи освітян зібрано 279 135 кілограмів відходів (28 662 кілограми з яких відправили на переробку) та видалено 98 347 гігабайтів цифрового сміття. 

Подія пройшла з дотриманням карантинних норм та правил воєнного стану. Локації Всесвітнього дня прибирання були рекомендовані органами місцевого самоврядування та попередньо перевірені співробітниками ДСНС на наявність мінно-вибухових предметів; поруч обов’язково було бомбосховище, куди учасники могли спуститися у разі повітряної тривоги. Під час сигналу тривоги волонтери у сховищах проводили цифрове прибирання разом з усіма учасниками.

В рамках підготовки до Всесвітнього дня прибирання організатори спільно з військовими розробили спеціальні інструкції з протимінної безпеки “Основи мінно-вибухової справи, безпека цивільних громадян”, які важливо знати кожному, провели навчання для волонтерів та координаторів, які можна переглянути онлайн. Перед традиційними толоками волонтери проводили інструктажі техніки безпеки, розминки та реєстрували учасників. На деяких локаціях знайдені відходи сортували  та здавали в найближчі пункти прийому вторинної сировини.

Щороку до ініціативи “World Cleanup Day” долучаються світові лідери: Президенти низки країн, а також князь Монако Альберт ІІ, крон принцеса Швеції Вікторія, активістка Гретта Тунберг. В Україні до ініціатив Всеукраїнського молодіжного руху “Let’s do it Ukraine” приєднуються представники влади та зіркові амбасадори: Наталка Карпа, Онука, Alyona Alyona, Джамала, Jerry Heil, Світлана Тарабарова, Маша Краш, Марія Мельник, Катруся Кравченко, Микита Вакулюк, Марія Мельник, Ілля Ярема, а також низка блогерів, спортсменів, акторів, ведучих.

У 2022 до ековідповідальних амбасадорів долучились: гурт «Друга ріка», Олег Виговський, Олег Скрипка, Ілона Гвоздьова, Дмитро Жук, Марія Данілова, KAZKA, Тимур Мірошніченко, Анна Добриднєва, В‘ячеслав Соломка, Єва Кляцкіна, Анастасія Аверіна, Євгеній Янович, Дмитро Костильов,  Аля Калініченко, SHUMEI, YAKTAK. Своїм прикладом селебриті мотивували тисячі українців ставати на шлях екологічних змін і приєднуватися до історичної акції.

“Україна переживає важкі часи і у той час, коли ми намагаємося прибрати біологічне сміття російського походження зі своєї території, захищаємо свою державу героїчно – ми маємо показати, що ми живемо і ми хочемо залишити для майбутніх поколінь, для себе: чисту, красиву, могутню державу,” – Валерій Харчишин, фронтмен гурту «Друга ріка», генеральний директор ГО «УААСП».

Організатор – Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» спільно з міжнародним рухом «Let’s Do It World», Міжнародним молодіжним рухом «School Recycling World» за підтримки Всеукраїнського молодіжного центру, корпорації Біосфера, в рамках співпраці з гуманітарним напрямом Нової пошти.

Організаційне сприяння: Міністерство молоді та спорту України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство інфраструктури України, Міністерство закордонних справ України, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державна екологічна інспекція України, Державне агентство розвитку туризму України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Український державний центр позашкільної освіти, Обласні державні адміністрації, органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадські організації, об’єднання, соціально відповідальний бізнес та медіа. 

Хай небо буде мирним, а Україна чистою!

Прес-центр Всеукраїнського молодіжного руху «Let’s do it Ukraine»

Фото Микити Тарасенка

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *