15 січня на площі Філармонії відбулося урочисте відкриття III фольклорно-етнографічного фестивалю «Маланка-фест 2013».
В рамках фестивалю «Маланка Фест 2013» відбулася святкова хода і святковий проїзд буковинських маланок і гостей з Івано-Франківщини вулицями міста, та основне дійство відбувалося на площі Філармонії.
Маланку, або Переберiю багато з нас сприймає як веселий народний карнавал.
Перевдягнені чорти, цигани та циганки, вояки, жовніри, ведмеді, воли, коні, діди, дiвки, парубки, кози, ангели, лікарі, пірати, десантники, мушкетери, кумедні даїшники, вояки-«фашисти», політики, кухарі, зірки шоу-бізнесу, повії, барони та інші персонажі влаштовують справжню забаву. І все це супроводжується гучною музикою з динаміків та з допомогою шумових музичних інструментів сучасних та давніх – фуркалок, деркачів, трещіток, бубнів, брязкальців. Кругом щось тріщить, дзвенить, панує святковий настрій. Звичайно, про святковий настрій – не все так однозначно, але атмосфери байдужості точно немає. Похмурі обличчя – тут це нісенітниця. Дуже багато людей, гостей, глядачів, багато колективів, різних, із своїм баченням і тлумаченням дійства, свята. Адже на сучасній Маланці поєдналися реальність, міфічність, вигадки, дотепність, народна мудрість та гумор.
Го-го-го, коза!
Го-го-го, сіра!
Го-го-го, біла!
Де коза ходить, там жито родить!
Де не буває, там вилягає…
Де коза ногою, там жито — копою!
Де коза рогом, там жито стогом!
“Дайте грошей, дзвоника полатати, щоб було чим калатати”…
Маланка пішла і поїхала Чернівцями…
Перше місце зайняла Вашківецька маланка, друге місце – маланкарі з Красноїльська, третє вибороли учасники з Горбово. Але чернівчанам і гостям фестивалю запам’ятаються виступи кожного колективу.
Дякую всім тим буковинцям, що продовжують берегти і примножувати народні традиції, мають свій власний погляд, виразність у своєрідній імпрезі на реальні, історичні та сучасні політичні події, вражають нас своєю альтернативністю, іноді суперечливістю, але народною правдивістю та далекоглядністю.
Особлива вдячність колективам, що подарували нам чудове та яскраве свято 15 січня 2013 року у Чернівцях.
Тетяна Стрільчик, “Версії”,
фото автора
8 коментарів “Буковинська Маланка 2013 – свято звичаїв, переберія, карнавал, традиція…”
Замечательная веселая народная традиция! Так прекрасно. что есть люди хранящие её !
Я обожаю такие праздники, спасибо за прекрасный фоторепортаж!
Я тоже обожаю эти праздники. Последние годы, правда, фестиваль Маланка проводится, как мне кажется, с “административным влиянием”. Потеря независимости в проведении сказалась на некоторых театральных постановках. Пропала их актуальность и острота… Может сделать призовой фонд не от конкретной личности, а собрать деньги самим, всеми, кто поддерживает эту народную традицию… А праздник, действительно, был ярким. И основная заслуга всем коллективам, которые приехали на праздник.
Мне кажется, только тогда и ощущаешь радость жизни и свою связь и принадлежность в к своей нации, когда продолжаешь. укрепляешь и сохраняешь лучшие традиции, сплачивающие людей и дарящие им радость!
И меня удивило, что при опросе телевидения у нас пятисот человек почти половина ответила, что они не колядуют и не принимают колядующих, а 12 челове даже ответили, что понятия не имеют, что это такое. Для нас запоминающимся событием этого месяца является даже не Новый год, а приход на Рождество гостей с кутьей или на щедрый вечер( у нас было и то и другое) друзей, А Черновцы могут гордиться такой массовостью и красочностью праздника!!!
Святкування Маланки на Буковині є дійство знаменне для його мешканців. Дякую маланкарям цього фестивалю.Головне не приз, а участь. Чудове свято і традиція. Тільки щоб чиновники її не спаплюжили. Бо щось дуже біля Маланки увихаються.
Дякую за фото.Знайомих побачив.
Чудовий фоторепортаж) Хоча не був на дійстві, таке краження, що побував там.
Щороку буваю на цьому фестивалі, і щороку радісні емоції))
Гарна традиція, щороку приносить море позитиву
Файно “маланкували” цього року