Фільм про Голокост через долю чернівчанки

Сьогодні, 27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. З цієї нагоди відбувається онлайн-прем’єра документального фільму «Забутий Голокост – подорож Трансністрією», що розповідає про трагічну долю мешканки Чернівців Рози Цукерман (1908–2002) – єдиної з родини, кому вдалося вижити в ті страшні часи.

Восени 1941 року вона разом із батьками, чоловіком і маленькою дитиною була депортована до Трансністрії. Історія цієї родини – типова для багатьох тисяч єврейських сімей з Чернівців. У фільмі знявся Фелікс Цукерман, син Рози від другого (повоєнного) шлюбу. Для нього це була перша подорож у страшне минуле, пошуки слідів і відповідей на питання, які він не наважувався поставити своїй матері, доки вона була жива.

Зйомки фільму відбувалися восени 2019 року в рамках німецько-українсько-молдовського освітнього проєкту. Знімальна група з Німеччини подолала весь шлях – із Чернівців через Маркулешти, Сороки та Могилів-Подільський аж до подільського містечка Бершадь. Її супроводжували керівник проєкту д-р Маркус Вінклер (Берлін), син Рози Цукерман Фелікс Цукерман (Чернівці),  директор музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір (науковий консультант), а також група школярів та студентів із України (Чернівці, Могилів-Подільський) і Республіки Молдови (Кишинів, Бельци).

Учням і студентам подорож дала можливість краще зрозуміти особливості Голокосту у Трансністрії, а також в рамках спеціального організованого воркшопу «Майстерня пам’яті» обговорити проблеми культури пам’яті у своїх країнах і презентувати свої напрацювання у цій царині.

Оригінальна назва: «Vergessener Holocaust – Eine Reise nach Transnistrien» (документальний фільм, DE/UA/MD 2020, 35 хв., німецька, українська/російська з німецькими субтитрами).

Режисер: Реса Асаршахаб, сценарій: Маркус Вінклер, Крістіна Форбат. За участі Фелікса Цукермана, Олексія Яковійчука, Миколи Кушніра, Клари Кац та ін.

Проєкт був ініційований Інститутом німецької культури та історії Південно-Східної Європи Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана (https://www.ikgs.de) за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. #civilsocietycooperation

 Переглянути трейлер: https://www.youtube.com/watch?v=FRRLaeZ83pk

Дивитися фільм із українськими субтитрами: https://www.youtube.com/watch?v=tnSSEkfU59g

 Лілія Шутяк

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *