Як жилося чернівчанам протягом року, що минає

або «Непричесані» думки щодо річного звіту міського голови Романа Клічука


Безперечно, критерієм роботи будь-якого очільника міста чи селища є проста відповідь на просте запитання: як живуть люди даної громади. Життя покращилося – ставимо позитивну оцінку, погіршилося – навпаки. Усе нібито зрозуміло. Та все ж якийсь хробачок сумнівів підточував свідомість після завершення пресконференції чернівецького мера. Треба було розібратися. І це попри те, що ми спостерігаємо нині в обласному центрі чимало позитиву, адже крім ремонту доріг та благоустрою міста маємо головне – теплі оселі та воду й світло в помешканнях. Бо саме відсутність взимку найелементарніших послуг чи не найбільше нас лякала.

Про позитиви


Наразі, перейдемо до фактів, наведених, зокрема, й у звіті Романа Клічука.
Сьогодні у Чернівцях мешкають 264 тисячі осіб, з яких 42 тисячі – це внутрішньо переміщені особи (ВПО). Маємо також 35 тисяч підприємців.
На території у 153 квадратних кілометри розташувалися 127 закладів освіти комунальної та приватної власності й 9 суто міських закладів охорони здоров’я.
Бюджет громади за 2024 рік становив 4,8 млрд гривень. З них понад 3,6 млрд грн – власні доходи, а решта – цільові кошти, що надійшли до бюджету міста, так би мовити, згори, від держави. І саме виконання бюджету Клічук вважає чи не найбільшим досягненням своєї команди.
Одразу ж підкреслю, що на підтримку ЗСУ наша чернівецька громада спрямувала цьогоріч 1 млрд 59,5 млн грн. Порівняймо: у 2022 році ця цифра становила лише 141,6 млн грн. Щоправда, тоді ще місто мало у своєму розпорядженні невилучене «військове» ПДФО розміром трохи менше мільярду.
Варто зауважити, що Чернівці посіли перше місце у рейтингу прозорості оренди комунального майна та 5-те – у рейтингу прозорої приватизації майна громади. Крім того, можемо похвалитися тим, що увійшли до 12-ти українських громад, які приєдналися до ініціативи місії ЄС з кліматично нейтральних і розумних міст, що має назву SUN4UKRAINE. До слова, вже двічі у Чернівцях пройшов всеукраїнський фест глядацького кіно «Миколайчук open», а також продовжується щорічна організація фестивалю міжнародного рівня Meridian Czernowitz.
А про те, як оцінюють чернівчани роботу мерії та її послуги, можна дізнатися із проведеного у червні цього року всеукраїнського муніципального опитування за допомогою face-to-face інтерв’ю вдома у респондентів. Опитуваними були були люди віком від 18 років і старше. Дослідження провела Соціологічна група «Рейтинг» від імені Центру аналізу соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту (IRI). Так ось за його результатами рівень задоволеності чернівчан окремими послугами – йдеться про відмінно та добре – був наступним: вуличне освітлення – 68%, опалення – 66%, послуги ЦНАП – 58%, загальна середня освіта – 57%, дошкільна освіта – 55%, медичні послуги – 45%. Про це було й у звіті п. Клічука.

І про негативи та інше


Прикметно, що у цьому опитуванні були й інші позиції, які варто також згадати.
Зокрема, йшлося про схвалення чи не схвалення діяльності міськради. Із 21 обласного центру Чернівці опинилися на 14 місці. Іншими словами, за даними опитування, діяльність міськради Чернівців цілком схвалює 7% чернівчан, 32% людей швидше схвалює. Варто зауважити, що цей показник зріс, порівняно з результатами 2020 року. Також 34% чернівчан швидше не схвалює діяльність міськради, 18% — не схвалює зовсім., а 9% – не змогли відповісти на запитання. Тож 39 «за» і 52 «проти».
Щодо безпосередньої оцінки роботи міського голови, то третина опитаних чернівчан (33%) швидше схвалює його роботу, 8% людей цілком схвалює його роботу. Водночас 28% і 21% чернівчан швидше не схвалюють та зовсім не схвалюють діяльність мера. У підсумку маємо 41 до 49, що є доволі непоганим результатом.
Та наведу ще одну суттєву й дуже сумну цифру з опитування, яка засвідчує, що містяни все бачать і все розуміють. Ось тільки, на жаль, не завжди можуть впливати на діяльність менеджерів, яких обирають для керівництва своїми громадами. Наразі практично дві третини (36% і 32%) опитаних чернівчан цілком погоджуються і швидше погоджуються з тим, що самозбагачення є ключовим фактором у прийнятті рішень депутатами місцевих рад. І, зрозуміло, що прикладом у такому ставленні завжди є очільник громади. На жаль, про такі виклики, як правило, керівники буковинських громад у своїх звітах ніколи не згадують.
Та попри все у життєдіяльності Чернівців спостерігаємо значні зрушення. Облаштовуються дитячі та спортивні майданчики, громадські простори, ремонтуються міжбудинкові проїзди, висаджуються кущі та дерева, здійснюється соціальна підтримка, реставруються об’єкти, збільшується транспортний комунальний парк, позитивні результати дає міжнародна співпраця. І перелік цих доволі об’ємних тем можна продовжити, і багато ще про них говорити. Як і про те, що до облаштованих скверів треба ще якось дістатися, а тротуари у нас, тобто їхня відсутність, – величезна проблема.

Та головним питанням, як на мене, у період війни залишається підтримка фронту й енергозбереження, від яких, практично, залежить усе наше існування. Наразі за гроші платників податків Чернівців цього року для ЗСУ придбали 220 FPV-дронів, 81 mavic, 7 autel, 17 ecoflow.
На реконструкцію двох систем електропостачання котелень «Південна» та «Південна-3» з влаштуванням точки підключення модульної когенераційної установки, яка комбінує виробництво тепла й електроенергії, було виділено 32 млн грн. На встановлення енергозбереження 3-х об’єктів освіти та одного – охорони здоров’я пішло 95,6 млн грн. Поточний ремонт світлофорних об’єктів і встановлення обладнання безперебійного живлення обійшлося містянам у 1,4 млн грн.
Одне слово, зимувати почали без проблем, аби тільки не наврочити. І на цьому можна було б поставити крапку. Та все ж мене муляє одна обставина.
Пригадую перші річні звіти міського голови, коли до нього прискіпувалися окремі представники медіа. Зрозуміло, небезпідставно, бо у цьому полягає їхня робота. Недарма журналістів називають сторожовими псами демократії. Натомість нинішня пресконференція завершилася кардинально протилежно – подяками мерові, щоправда, від громадського сектору, а не медійників. Але в цьому є щось неправильне. Дуже неправильне! А «Спасибі вам за те, що ви у нас є» – це вже якось нібито й занадто.
Із сумом згадалися «добрі» радянські часи)) і те, що протягом усієї журналістської діяльності боролася з цим ганебним для усіх нас буковинців явищем. І ось знову…
Ну ніяк не вдається вбити дракона!

Людмила Чередарик

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *