Моя земля – мій край
Відомий український митець Іван Дмитрович Балан плідно та яскраво працює в буковинському образотворчому мистецтві вже понад 40 років. Талант майстра книжкової ілюстрації, графіка та живописця зростав на ґрунтовній професійній освіті, яку він отримав в Українському поліграфічному інституті імені Івана Федорова у Львові. Водночас засадничою основою його творчого становлення та утвердження як митця є гармонійна цілісність особистості Івана Балана. Він щиро вболіває за долю України та живе Україною. Багаторічний творчий доробок художника є цьому свідченням: його провідна тема, ще навіть до Незалежності України, – історія визвольної боротьби українського народу та його традиції. З винятковою переконливістю це проявляється в численних ілюстраціях до багатотомного видання українського історика-дослідника Нестора Мизака «За тебе, свята Україно». Образний лад цих непересічних ліногравюр будується на гранично лаконічному висловлюванні, майстерно поданому у двоколірному зображенні: сріблясті чорно-білі композиції або оксамитно-чорні силуети у білому просторі набувають емоційної сили, яка бринить рідкісним напруженням. Художник майстерно використовує прийом спрощення форми, від чого зображення набирає ознак образу-символу, що хвилює та закарбовується в пам’яті. Надзвичайна виразність таких експресивно узагальнених композицій, як «Спокій», «Лиха вість» з велично монументальними силуетами згорьованих жінок, у яких разом з людьми тужить і вся природа. Хвилює метафоричність чудових ліноритів із зображеннями журавлів («За Сибіром сонце сходить») і дерев, де яблуні з вербами сприймаються живими істотами з долями, суголосними подіям людського життя («Тиша», «Вічне», «Палаючі верби»).
Вагомою частиною творчості Івана Балана є книжкова ілюстрація. З його оформленням та ілюстраціями побачили світ десятки видань. Прикметно, що графічні інтерпретації художника напрочуд співзвучні поетиці літературних творів. Водночас він є визнаним майстром книжкового знаку. Численні екслібриси, виконані ним у різноманітних техніках, перебувають у багатьох колекціях. Тільки у Чернівецькому художньому музеї зберігається 12 його екслібрисів.
Національний колорит зчитується як з графічних так і олійних композицій Івана Балана – і натюрмортів, і пейзажів. Їх вирізняє чулий чар українських мотивів і проникливі почуття автора. Це і грона калини з трояндами («Українська кров», «Червона калина»), і верба у малярській серії «Життя дерев» («Повстанська Ніка»), сонячно-жовті качани кукурудзи («Коло маминої хати»), народні сирні іграшки («Великодні дарунки»), барвиста буковинська тайстра («Етно») та багато інших.
Яскрава й самобутня творча особистість майстра, його заглибленість у національну історію та духовні джерела українців виокремлюють заслуженого художника України Івана Балана як митця непересічного мистецького таланту.
З біографії
Іван Дмитрович Балан народився 2 серпня 1941 р. в с. Стрілківці Борщівського р-ну Тернопільської обл. 1975 закінчив Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова (м. Львів), факультет графіки. Член Національної Спілки художників України від 1992 р. Заслужений художник України (2009 р.). Працює в галузі станкової, книжкової графіки та станкового малярства. Учасник обласних, всеукраїнських, закордонних художніх виставок. Твори зберігаються в музеях і приватних колекціях.
Тетяна ДУГАЄВА, мистецтвознавець, Член Національної Спілки художників України