«Ніби перемир’я, та цілодобово – обстріли»
Доброволець-чернівчанин із зони АТО розповідає про те, як його побратими вже протягом року чекають на обіцяну Президентом тисячу гривень на день і про відмінність у пільгах та оплаті між мобілізованими й контрактниками.
42-річний чернівчанин Сергій Николайчук нині проходить службу в зоні АТО. Приватний підприємець, пішов добровольцем, хоча ніколи не служив в армії, не має військової кафедри. «Треба захищати Батьківщину», – каже.
Розповідає, що коли йшов служити на 90% його вдягли. Хоча дещо довелося докупити. Скажімо, зимові «берці» й термобілизну дали волонтери з ARMSOS. Допомагали всім чернівецьким хлопцям і волонтери з ГО «Буковина – українському війську».
Не нарікає й на харчування, бо годують на польовій кухні навіть краще, ніж у військовій частині (харчами допомагають також волонтери).
Ображає хлопців нерівність в оплаті та пільгах між контрактниками та мобілізованими. І хоча перебувають в однакових умовах, однаково ризикують, та фінансово контрактники та їхні сім’ї у кращій ситуації.
Оскільки відділення зв’язку, щоби написати листа до представників влади, поряд з бійцями немає, та запитання свої сформулювали й просили газету «Версії» надрукувати як інформаційний запит. І з нетерпінням очікують на відповідь.
*Під час мобілізації всім обіцяли однакові права, чому тепер з’явилася нерівність?
*Більшість контрактників відмовилася їхати в зону АТО (за контрактом у них є таке право) і залишились вдома. Мобілізованих, які ухиляються від служби а АТО, кримінально переслідують.
Чи несе відмова військовослужбовця за контрактом від участі в АТО покарання кримінальне чи будь-яке інше?
Чи будуть покарані контрактники, які відмовилися захищати Східні ділянки кордону України в АТО?
*Коли вже мобілізовані не мають права, під загрозою кримінальної відповідальності, відмовитися від участі в АТО, чи можуть вони бути забезпечені такими ж правами, як військовослужбовці за контрактом (соціальне забезпечення, пільги)?
*При зміні місця служби чи звільненні контрактник отримує матеріальну допомогу, а чому мобілізовані позбавлені цієї пільги?
*Чи будуть мобілізованим присвоювати чергові військові звання? Майже всі пройшли навчання у спеціальних центрах підготовки та відслужили понад 6 місяців.
*У разі затримки на службі більше року як це позначиться у стосунках з працедавцем і на цивільній зарплатні? До прикладу, всі мобілізовані до ЧПЗ ДПСУ прибули на службу у першій половині серпня 2014, а ротація запланована тільки на другу половину вересня 2015-го.
*Чи надаватимуть мобілізованим матеріальну компенсацію за невикористану двомісячну відпустку після участі в АТО (таку відпустку надають військовослужбовцям за контрактом)?
З відповідним настроєм бійці згадують і обіцяну тисячу гривень на день кожному солдату в зоні АТО тоді ще кандидатом в Президенти Петром Порошенко.
– 26 травня виповниться рік, як Президент дав обіцянку, – каже Сергій Николайчук. – Обман на обмані.
Попри все, настрій у хлопців бойовий.
– Нині ніби перемир’я, але цілодобово тривають обстріли. Фіксуємо 10-15 безпілотників на добу. Хочеться вірити, що буде мир, але надія невелика, тим більше – на тлі повідомлень про те, що Росія оголосила про початок масштабних навчань, передислокацію авіації ВПС…
Ми добре укріплені. Відповідно до домовленостей, відвели важку зброю, у нас є лише стрілецька. Тож у разі наступу – залишаємося «голі та босі».
Підготувала Юлія БОДНАРЮК, «Версії»