Нафти здатна дійти й до $150 за барель
Вартість бареля нафти на світових біржах перейшла позначку $100. Аналітики передбачають, що до кінця року котировка нафти здатна дійти й до $150 за барель. Тож вітчизняні нафтотрейдери заговорили про необхідність підняття цін мінімум на 25%. Уже в березні ціни на пальне зростуть приблизно на 10%.
Наразі наші трейдери нині тримають значно менші запаси палива, вони бояться обмежень на рентабельність, які може ввести уряд. Ціни чутливіше реагуватимуть на світові коливання, бо трейдери не матимуть можливості перечікувати, використовуючи запаси, і будуть змушені купувати дорогу нафту.
Роздрібні ціни до кінця місяця зростуть на 6-7%. Наприкінці березня за літр 95-го платитимемо по 5.60 грн, а до кінця літа – понад 6 грн. Коли уряд не візьметься адмініструвати ціни на пальне, дефіциту не буде.
Кредит як дзеркало конкуренції
Наприкінці зими дрібні банки стали пропонувати вкладникам до 18% річних по депозитах у гривнях. Це викликане суворішими вимогами Нацбанку до ліквідності фінансових установ. Не виключено, що за деякий час і більші банки піднімуть ставки чи запропонують клієнтам універсальні депозити зі збереженням можливості вільного поповнення чи зняття коштів.
Спеціалісти вважають, що протягом весни депозитні ставки не знижуватимуться. До цього стимулюватиме й загострення конкуренції на ринку банківських послуг. Крім того, можуть з’явитися довготриваліші й вигідніші депозитні програми. Із зростанням конкуренції в сегменті кредитування малого й середнього бізнесу це буде утримувати банки від збільшення кредитних ставок.
Гривня і долар: вервечка залишається
Більшість українців переймається питанням: чи станеться зміцнення національної валюти і, якщо так, то коли його очікувати? Адже від цього залежать виплати по кредитах. Ті ж спеціалісти з «Укрсоцбанку» зауважують, що курс гривні відносно долара принаймні цієї весни залишиться незмінним. Коливання «вуличного» курсу можливі, звичайно, – у діапазоні від 5,03 до 5,10, але це не буде свідченням значимих тенденціій.
Деякі зміни очікуються влітку, коли традиційно зміцнюється національна валюта. Припускається, що до середини літа курс долара може опуститися до 5,0. Оскільки євро тільки зміцнюється, важко передбачити яка частка інфляції залежатиме від коливання валютних курсів.
Плануємо відпустки за новими тарифами?
Нинішнього року в деяких популярних у туристів країнах піднялися ціни через зміцнення місцевих валют. За даними туроператорів, найбільш суттєві такі зміни у Турції. Пониження курсу «зеленого» до ліри порівняно із груднем 2007-го становить до 20%. Власники готелів поспішають переглянути угоди з туроператорами.
Прогнозується, що наступного сезону проживання на узбережжі обійдеться відпочивальникам на чверть дорожче, ніж торік. Авіакомпанії також переглянуть контракти з операторами: авіапальне за рік подорожчало удвічі. Відповідно і тарифи будуть вищими, особливо на регулярні рейси.
За прогнозами туроператорів, до кінця березня тарифи на відпочинок зростуть приблизно на 10% і досягнуть апогею до травневих свят У кінці квітня вартість путівок може зрости на 50%. Після травневих свят можливий незначний спад.
Дмитро ЦАРЕНКО, Інтернет-оглядач «Версій»