«Московському патріархатові після війни місця в Україні вже не буде» – наголосив відомий релігієзнавець Віктор Єленський. А поки що на Львівщині до ПЦУ перейшли дві громади УПЦ Московського патріархату. З підпорядкування Московського патріархату також вийшли церковні громади на Рівненщині та Черкащині. А нещодавно шість релігійних громад Закарпаття із Солотвинської територіальної громади також вийшли з Московського патріархату. Відповідне рішення ухвалили на зборах представників релігійних громад УПЦ МП Солотвинської селищної ради. Натомість на Буковині жодна церковна громада не вийшла з московського патріархату, повідомили в Чернівецькій обласній військовій адміністрації:
«Законодавством України гарантована реалізація права громадян України та осіб без громадянства, які офіційно перебувають на території України, на вільну зміну церковно-юрисдикційного підпорядкування. Порядок такого переходу визначений статтею 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», – зазначається у коментарі Чернівецької ОВА. – Рішення про зміну підлеглості мають ухвалитись не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту релігійної громади.
З початку повномасштабного наступу та військової агресії з боку росії заяв щодо змін юрисдикційного підпорядкування до ОВА не надходило. Державна реєстрація з цього приводу не проводилася.
Від правоохоронних органів та громадян України повідомлень щодо порушень у сфері свободи совісті не фіксувалося та не надходило», – наголосили у коментарі ОВА..
Управління культури Чернівецької ОВА працює у штатному режимі та готове надавати консультації і відповіді на звернення релігійних організацій відповідно до вимог законодавства України», – підсумували в ОВА.
Зрештою, сподіватися на будь-які інші настрої людей у ставленні до московського патріархату, особливо після Бучі, було би марно. Бо, як справедливо зауважив буковинський політолог і журналіст Святослав Вишинський: «Після виступу патріарха Кирила у головному храмі збройних сил російської федерації, його слів про «подвиги» російських військовослужбовців в Україні — які ще сумніви можуть виникати в Української Православної Церкви московського патріархату? Ви або негайно проголошуєте автокефалію, або ототожнюєтесь із російськими окупантами».
Й альтернативи цьому немає, бо як визнала професорка Університету Ілії в Тбілісі і колишній посол Грузії при Ватикані Тамара Грдзелідзе, нині спостерігаємо потрясіння у світовому православ’ї, а все через те, що «деякі церкви настільки розлючені через позицію Кирила щодо війни,…».
…До Верховної Ради України поступило на розгляді питання про заборону московського патріархату на території України. І це питання, на думку багатьох нардепів, є на часі.