На вулиці Небесної Сотні пси почуваються володарями. А як людям діставатися до своїх офісів?
Чи є в обласному центрі людина, яка хоча б раз не мала неприємної зустрічі з бродячими псами? Принаймні, тільки за перші 55 днів нинішнього року по допомогу до лікарів травмпункту ЛШМД звернулися… 54 особи, покусані псами. По одному на день.
Автору цих рядків обійшовся без укусів, але переляку дістав. Якось увечері швидко прямував додому, коли в одному з дворів вул. Небесної Сотні почув за спиною злобне гарчання. Троє здоровенних псів бігли просто на мене. Я приготувався до опору. Собаки, побачивши мою рішучість, зупинилися, але й відступати не збиралися. Аж раптом хтось гукнув позаду:
– Фу! Фу! Відійшли! – кричала старенька у сірому пальтечку. – Ваші?! – запитую в неї. –Мої. Вже років 10їх підгодовую. – Коли ваші, тримайте їх подалі від людей, а то ж і розірвати можуть… – Ой, та що вони вам зроблять? Спокійнісінько гуляють, нікого не чіпають, схоже, крім вас, – не полізла бабця за словом до кишені.
Зрозумівши, що розмови не вийде, махнув рукою і відступив: довелося шукати іншу дорогу.
Таких випадків безліч, і закінчуються вони не завжди так сумирно. В одному з листів до редакції читачі «Версій» розповіли, що в самому серці Чернівців, на перехресті вул. Кобилянської та Кафедральної побачили псячу зграю, яка оточила хлопчика років 8, з рюкзачком на спині – певне, біг до школи. І бідне дитя стояло, боячись ворухнутися. А люди навколо так само боялися прийти дитині на поміч. Добре, що поруч нагодилися два дорослі кремезні чоловіки, які вивели дитину з «оточення»
Бродячі тварини вже давно є проблемою для чернівчан. Особливо холодної пори, коли вуличні пси реагують на зовнішні подразники вкрай чутливо. І хоча програма зі стерилізації цих тварин у Чернівцях йде повним ходом, буковинці ставляться до неї скептично. А волонтери запевняють, що тварини після операції позбуваються агресії.
– Вакцини для стерилізації є безпечними, тож будь-яких відхилень у поведінці тварини виникати не має, – запевняє Марта ПЕТРАЩУК, керівник громадської організації «Захист тварин». – Притулки для утримання тварин – це, звісно, добре, але цілком проблему вони вирішити не зможуть.
І все ж Чернівецька область виявилася неготовою до програми стерилізації. Відсутність спеціальних притулків загострить проблему. Місцева влада давно обіцяла розібратися в ситуації, та обіцянка-цяцянка…
– У нас є план, який ми виконаємо, якщо не виникне непередбаченого. Вже наприкінці нинішнього року Чернівці отримають новий притулок, де можна утримувати до 500 тварин, – запевняє директор департаменту ЖКГ Сергій ПОГОРЕНИЙ.
Сподіватимемося, що проблема бездомних тварин таки владнається. Адже для нашого міста з багатою історією, куди мало не щодень приїжджають гості із зарубіжжя, гуляння «бродяжок» центральними вулицями є неприпустимим.
Та це зовсім не означає, що слід жорстоко знищувати тварин, більшість з яких опинилася на вулиці не з власної волі. Але й швидкого вирішення не буде, адже навіть заможній Німеччині знадобилося на це аж 9 років. Та починати треба невідкладно.
Дмитро АНТОНЮК, «Версії», фото Людмили ЧЕРЕДАРИК
На допомогу прийшов Євросоюз
Проблема безпритульних собак останніми роками знаходить часткове вирішення у стерилізації цих тварин. Чернівці не залишаються осторонь. Нині у нашому місті в рамках прикордонного співробітництва реалізується проект «Захист кордонів від небезпек, що поширюються безпритульними тваринами»,одним із заходів якого – стерилізація безпритульних собак разом з вакцинацією. Тварин доправляють до ветеринарної клініки, де лікарі проводять їхню стерилізацію, вакцинують і залишають на перетримку.
Європейський Союз узяв на себе фінансування цієї програми, бо вона є актуальною не лише для України. Про це говорить установлення Міжнародного Дня стерилізації тварин, який проводиться останнього вівторка лютого. Для Чернівців виділено гроші на стерилізацію 2000 безпритульних собак. Торік стерилізовано 657 тварин. Це недостатня швидкість для такої кампанії, адже «поголів’я двір-тер’єрів» у нашому місті лише за минулий рік зросло на понад сім тисяч особин.
Для чернівчан, які добровільно хочуть узяти участь у кампанії, подаємо контактний телефон +38(050)7858195. Акція із стерилізації та вакцинації безпритульних собак триватиме до жовтня нинішнього року. Її здійсненням займається Чернівецька обласна громадська організація «Захист тварин».