Напіврозриті Чернівці нагадують радше повоєнні часи, ніж підготовку до 600-річчя. Тим часом архітектурно-містобудівна рада погоджує все нові плани реконструкції міста. Головне в усіх цих перебудовах, аби їх не починали одночасно, бо містом й без того пройти чи проїхати неможливо. І щоби точно знали, хто де копає, щоб орієнтуватися, хто за що не відповідає. Бо, приміром, робітники, які кладуть бруківку на Кобилянській, не відповідають за фонтан з каналізації, який за два метри від них «омивав» дорогу минулого тижня. Певне, для того, щоб каналізація не заливала вулиці, у планах передбачено облаштування підземних споруд – нехай їх затоплює! А мешканцям Соборної площі, вул. Червоноармійської в районі ринку та вул. Воробкевича краще застрахувати власне майно на випадок зсуву після перекроювання і сфотографувати рідну вулицю на пам’ять.
Проект реконструкції Соборної площі передбачає звести на місці двох малоцінних споруд 4-зірковий готель і офісний центр, архітектурне рішення яких має відповідати історичному середовищу площі у ІІ половині 18–19 ст. Трирівневу торгово-розважальну зону з муніципальним підземним паркінгом на 200 місць пропонують облаштувати на глибині 17 м. Підземний комплекс називатиметься центром сімейного дозвілля та покупок. На площі передбачено зберегти зелені насадження та зону для проведення масових заходів. Лише у верхній її частині пропонують
облаштувати скляну галерею для розміщення виставкового салону, крамничок сувенірів та народних промислів. Йдеться про облаштування двох підземних транспортних тунелів, які з’єднали б вул. Червоноармійську та Головну, І. Франка та 29 Березня.
На місці колишнього заводу сільгосптехніки розташується житловий квартал. Перша черга нараховуватиме 8, а друга – 9 багатоповерхівок. Загальна житлова площа новобудов становитиме 54 тис. кв. м, об’єктів соціально-культурної сфери – 25,3 тис. кв. м, підземного паркінгу – 8,2 тис. кв. м. Поряд зводиться бізнес-центр площею 24 тис. кв. м.
Пропонується також облаштувати вздовж бульвару Героїв Сталінграду пішохідну алею, яка підземним переходом з’єднуватиме квартал з парком «Жовтневий».
Проект реконструкції ринку «Центральний» розглядали вже вдруге. Ринок буде критим, всі 350 торговельних місць збережуть. Довкола ринку планується звести суцільну одноповерхівку з мансардами для розташування об’єктів сфери послуг. Рекомендовано передбачити облаштування підземного паркінгу під ринком, щоб зменшити транспортне навантаження на Червоноармійській. Всі роботи мають вестися так, щоби не зашкодити Собору Серця Ісуса.
ВАТ «Чернівціавтотранс» пропонує перебудувати центральний автовокзал на вул. Головній. Передбачається зменшити кількість платформ з 13 до 10, збільшити площу залів очікування, облаштувати в будівлі автовокзалу належну інфраструктуру для обслуговування пасажирів.
Якість робіт контролюватиме мерія і відповідні служби. Проте з огляду на згадувану вул. Кобилянської, в дієвість такого контролю слабо віриться. Постійні прориви каналізації в уже відремонтованій частині вулиці, клени, які засихають, щойно їх висадили, і періодичний балконокарнизопад свідчать про зворотнє. Тож, може, мешканцям Центральної площі пощастило, що її реконструкція «почила в Бозі», так і не розпочавшись.
Дмитро ЦАРЕНКО, «Версії»