Для сплати комуналки НЕ ПОТРІБНО носити з собою паспорт та ідентифікаційний номер

Розяснення пресслужби Нацбанку України

 

Напередодні вихідних у розсилках соцмереж почали ширитися фейки щодо нібито наслідків запровадження Закону №361–ІХ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Поширюється інформація, яка спричиняє паніку серед пересічних громадян (навіть не підприємців, бухгалтерів чи фінансистів): що через введення в дію зазначеного Закону стане неможливим без ідентифікації (паспорта+ідентифікаційного номера) навіть сплатити комуналку в банку.

Пресслужба НБУ на прохання «Версій» надала прикладне пояснення: що насправді вимагає закон, чи означають його вимоги справді те, про що йдеться у панічних фейках, чи будуть тепер пенсіонери для сплати комуналки носити з собою паспорт і довідку ідентифікаційний номер у відділення банку, чи стане неможливим заплатити комуналку онлайн…

 

«З 28 квітня 2020 року встановлюються оновлені вимоги до переліку інформації про платника та отримувача, що повинна супроводжувати переказ коштів, однак це, за оцінками Національного банку, не матиме суттєвого впливу на здійснення переважної більшості операцій із переказу коштів, – повідомляє пресслужба НБУ. –

Нові вимоги запроваджуються у зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” (далі – Закон).

Декілька засобів масової інформації розповсюдили неправдиву інформацію, що з 28 квітня цього року будуть зупинені платіжні системи. І, як нібито наслідок, здійснити звичайні операції – сплатити комунальні послуги, здійснити грошові перекази, сплатити за товари/послуги – буде не можливо. Це не відповідає дійсності.

Законом передбачені такі дві основні вимоги:

– здійснити ідентифікацію та верифікацію платника;

– супроводити переказ коштів необхідним переліком даних щодо платника та отримувача.

Звертаємо увагу, що оновлені вимоги Закону не поширюються на:

  • сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
  • сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
  • перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;
  • зняття коштів з власного рахунку.

Національний банк  в межах постійної комунікації з учасниками ринку фінансових послуг надіслав відповідні роз’яснення банкам та небанківським фінансовим установам листом від 13.04.2020 №25-0006/18603. Регулятор рекомендував їм завчасно проаналізувати свої внутрішні процедури (процеси) та привести їх у відповідність до вимог Закону, а також налаштувати автоматизовані системи таким чином, щоб забезпечити супроводження переказів коштів необхідною інформацією про платника та отримувача.

Національний банк наголошує, що сплата комунальних послуг є низькоризиковою операцією відповідно до проведеної Національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму. Ці операції потребують мінімальної уваги і спрощених заходів ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів. Вимоги статті 14 Закону щодо супроводження переказу коштів інформацією щодо платника та отримувача не поширюється на операції зі сплати комунальних платежів.

Тому, запровадження нових норм Закону  з одночасним запровадженням механізмів віддаленої ідентифікації мають значно розширити інструментарій банків і небанківських фінансових установ щодо віддаленого  ініціювання і проведення зазначених операцій».

«Чистим фейком» подібні поширення в соцмережах назвав і доцент Кафедри економічної теорії, менеджменту та адміністрування економічного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича, кандидат економічних наук Богдан Сторощук: «Це чистий фейк. Такий захід повністю унеможливить використання банкоматів і POS-терміналів. Такий захід може застосовуватися лише щодо великих сум. Орієнтовно від декількох десятків тисяч гривень». Що, зрештою, і підтвердили в НБУ.

Отже, шановним ретельним платникам комунальних послуг, які уже вчора почали скупчуватися біля відділень банків, не варто цього робити: у процедурі сплати нічого не зміниться і після свят.

Маріанна АНТОНЮК, “Версії”

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Думок на тему “Для сплати комуналки НЕ ПОТРІБНО носити з собою паспорт та ідентифікаційний номер”