Путильські мандри антикорупціонерів

Нашумілі цього тижня історії з обшуками у буковинських лісівників, проведеними прокуратурою та СБУ, мають продовження від громадських активістів. Після відрядження до Путильського району представники Антикорупційної комісії Чернівецької області поділилися своїми спостереженнями і передали редакції частину матеріалів для публікації.

Районні лісорозробники-мільйонери: без техніки, без людей, але з великими грошима

Незаконну «лісозаготівлю», кажуть активісти Петро Сологуб та Віталій Ткачук, видно неозброєним оком. Просто проїжджаючи центральною дорогою Путили, активісти бачили, як серед білого дня, не ховаючись, лісовози перевозили свіжозрубану деревину – свіжу, якісну, різної довжини, і на стовбурах ще навіть гілки з зеленою хвоєю були. Дві вантажівки без чіпів рухалися повз районну раду в напрямку районного відділення поліції. Чому таке можливе? Відповідь можна знайти у місцевих мешканців, а саме – у їхньому зверненні до народного депутата України Івана Рибака, яке активісти надали у розпорядження редакції.

У зверненні, написаному від імені мешканців Путильського району, серед іншого, зазначається, що в районі «склалася узаконена корупційна схема «відмивання грошей» так званими «лісорозробниками».

«Відповідно до Лісового кодексу України (ЛКУ) постійні лісокористувачі мають право на першочергове використання лісових ресурсів (заготівля деревини). У Путильському районі їх є два: ДП «Путильське лісове господарство» та ДП «Карпатське державне спеціалізоване лісогосподарське підприємство», – пишуть путильчани народному депутатові.

Після придбання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток) постійними лісокористувачами здійснюється передача виділених лісових ділянок іншим особам, які мають дозвіл на використання лісосічних робіт, трелювання, транспортування та сплав лісу. Таким чином, ніби для використання лісосічних робіт у районі були створені такі підприємства як ТОВ «Компа+С» (2010 рік) та ТОВ «Медіатор-С» (2014 рік), які стали конвертаційними центрами. Обидва підприємства утворені С… М.П.: ТОВ «Компа+С» – для себе, ТОВ «Медіатор-С» – для свого сина… Обидва підприємства створені для відвертих маніпуляцій, «відмивання» грошей та обкрадання бюджетів усіх рівнів. Одночасно С… М.П. протягом 2010-2015 років працював начальником відділу збуту ДП «Карпатське державне спеціалізоване лісогосподарське підприємство», що дозволяло вести контроль за усіма лісосічними ділянками, які підпадали під заготівлю деревини.

Що представляють собою ці товариства? Перш за все, це підприємства-«бомжі», або ж: адміністративні приміщення підприємств відсутні за адресою; зареєстровано лише 2-3 найманих працівників, при тому, що для виконання лісосічних робіт необхідні сформовані бригади спеціально навчених осіб, кількість яких має бути у 1 бригаді не менше 5 чоловік; не володіють зазначені підприємства спеціальними технікою, устаткуванням, відсутні трелювальні трактори або установки.

Однак відсутність необхідних умов не завадила С… М.П. отримати дозволи на виконання лісосічних робіт для обох підприємств…

Отже, впродовж останніх років обидва лісгоспи укладали договори на заготівлю деревини в основному безпосередньо лише з ТОВ «Компа+С» (2010-2016 рр.). Одночасно відбувалося укладання договорів на розробку значної кількості деревини з обидвома лісгоспами та фізичними особами, які придбали необроблену деревину на аукціоні (понад 10,0 м3) загалом за рік, яка становить у середньому 100 тис. м3.

…Чи можуть троє працівників заготовити деревини за календарний рік 100 тис. м3? Є логічна відповідь: норма заготівлі лісодеревини на одного лісоруба в день 2-2,5м3, у місяць бригада з 5-6 чоловік може заготовити 320-350 м3 деревини і троє чоловік таку величезну кількість деревини як для нашого району заготовити не можуть. Звідси випливає, що заготівлю деревини здійснювали не ТОВ «Компа+С» та ТОВ «Медіатор-С», а безпосередньо самі підприємці, які придбали необроблену деревину у лісгоспів через аукціони, не маючи при цьому жодного права виконувати роботи підвищеної небезпеки, так як не мали дозволу Держгірпромнагляду на виконання лісосічних робіт, або ж не легалізовані наймані працівники.

За нібито легалізовану деревину відповідно до актів, які фіктивно укладені, та укладених договорів, лісгоспи переказували кошти С… М.П. на ТОВ «Компа+С» при цьому знаючи і розуміючи, що ці роботи виконував хтось інший, тобто ті ж самі приватні підприємці, які викупили деревину. Адже підприємство, кероване С…, не має відповідних спеціалістів чи найманих працівників та лісозаготівельної техніки.

Крім цього, аналогічним методом здійснюється фінансування лісовідновлення на площі 500 га. Протягом 5 років через ТОВ «Компа+С», яким керував С… М.П., та ТОВ «Медіатор-С», яким керує його син С… М.М., проводилось фіктивне відновлення лісів у районі, де скривались нарахування заробітної плати робітникам та їх кількість, не сплачувалися податки та збори до бюджетів усіх рівнів. Не заключались договори з робітниками на виконання робіт. Відновлювальні роботи лісу проводились неякісно, приписувалися площі їх під посадку. Не проводився комісійний прийом виконаних посадкових робіт. Після посадки на площах ростуть другорядні самосівні листяні дерева (береза, ліщина, осика), тоді як необхідно було б посадити хвойні породи дерев (ялина, смерека).

Таким чином, С… М.П. привласнював величезні кошти собі за невиконані фактично роботи. При цьому не сплачував податків до бюджетів усіх рівнів  (ПДФО, військовий збір, єдиний податок) та бюджету Пенсійного фонду, сума яких становить за 2010-2015 рік понад 5 млн грн, про що відомо було колишньому начальнику ДПІ в Путильському районі…»

У зверненні також наголошується, що «у разі здійснення лісозаготівельних робіт самими держлісгоспами бюджети різних рівнів отримали б не менше 30,0 млн грн. В 2015 році при проведенні ревізії ДФС в Путильському районі в ЛАП «Карпатський держлісгосп» було виявлено несплату податків до бюджету фірмами «Компа+С» та «Медіатор-С» на суму 50 тисяч гривень».

Редакція не є ні правоохоронним, ні судовим органом, тож не вповноважена проводити розслідування і робити висновок про злочин. Тому й прізвище ймовірного порушника не вказуємо. Ми лише наводимо свідчення активістів-очевидців і звернення мешканців району до народного депутата. Та оминути цю тему не можемо – адже представники громади прямо вказують на… найвищого посадовця виконавчої влади району, син якого на «бідній» Путильщині раптом став першим офіційним мільйонером району! Тим більше, що чиновник «засвітився» не лише в «лісозаготівельному» скандалі.

Як у районі «відзначають» Рік доріг

За коротке одноденне відрядження на Путильщину, активісти Антикорупційної комісії Чернівецької області, представники  ГО «За безпеку дорожнього руху та правопорядок на Буковині» та громадські інспектори Державної екологічної інспекції України в Чернівецькій області, випадково виявили «руслорегулюючі роботи» на річці Путилка в смт.Путила. З берегів річки видобували екскаватором піщано-гравійну суміш, а точніше – глиняно-гравійну . Факт порушення був зафіксований викликом слідчо-оперативної групи відділення Путильскої поліції.

дороги

«В ході розмови з водіями КАМАЗів та екскаватора виявилося, що вони видобували суміш вздовж річки Путилка протягом 6-ти днів, – повідомляють активісти Петро Сологуб та Віталій Ткачук. – Водії також, намагалися врегулювати цю ситуацію телефонним дзвінком «через керівництво». Згодом під’їхав майстер та головний механік філії Путильського райавтодору, намагався переконати нас, що роботи здійснюються для громади Путильщини за вказівкою голови РДА, тобто для ремонту доріг. Казав, що вони самостійно наймають екскаватор (200 грн. за годину) та іншу техніку. Тільки в нас виникло питання: де діваються кошти які виділяються на ремонт доріг, тим паче, що суттєву статтю наповнення бюджету складає акцизний збір, а на Путильщині багато підприємців працюють саме в лісовому господарстві? Виходить, що за вказівкою керівництва Путильської райдержадміністрації проводяться роботи, які завдають шкоди екології регіону і видобута суміш іде на такий «ремонт» доріг, який протримається до першого дощу!»

Про Росію зазвичай жартують, що там дві біди: дурні і дороги. Перефразовуючи, про Путильщину можна сказати, що бід там три: дороги, ліси і корупціонери? Щодо останнього – чекайте наступних публікацій про Путильщину у «Версіях». Розслідування активістів тільки розпочалося.

Матеріали надані представниками Антикорупційної комісії Чернівецької області

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *