29 січня – річниця бою під Крутами

 

Бій під Кру́тами відбувся 16 (29) або 17 (30) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу однойменного селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва та 18 км на схід від Ніжина.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із близько чотирьох сотень вояків –київських курсантів і козаків «Вільного козацтва».

У бою під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський (Брест-Лито́вський) мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразила загибель 28 сильних у повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. Відступаючи в сутінках, студенти втратили орієнтир та вийшли прямо на вже зайняту червоногвардійцями станцію Крути. Червоний командир Єгор Попов, розлючений значними втратами з боку радянських військ (близько 300 осіб), наказав ліквідувати полонених. За свідченнями очевидців, над  27-ми студентами спочатку знущалися, а потім розстріляли. Учень 7-го класу Григорій Піпський зі Старосамбірщини перед розстрілом перший почав співати «Ще не вмерла Україна», і решта студентів підтримали спів.

Після розстрілу місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих.

На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

https://uk.wikipedia.org/…/%D0%91%D1%96%D0%B9_%D0%BF%D1…

Худ. О.Шупляк

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *