Щороку в Україні від екстрагенітальних хвороб гине біля 50 вагітних жінок і породіль. І кількість таких недуг зростає, а кількість здорових людей поступово зменшується… Проблеми захворюваності матерів розкриває Лія НІКІФОР, обласний акушер-гінеколог, кандидат медичних наук
Оперували, аби врятувати нове життя
– Кількість смертей матерів і новонароджених – це рейтингові показники будь-якої країни. Чим більше розвинуте суспільство, тим менші такі цифри.
Наприклад, у США та Німеччині помирає лише 5 жінок на 100 тис. народжених живими дітей. В Україні цей сумний показник становить 15 жінок на рік.
Щоправда, торік на 100 тис. дітей померло 25 жінок. 40% з них – через пандемію грипу. Жінки помирали від ускладнень. На Буковині загинули 3 жінки. У двох випадках, аби врятувати дітей, були проведені кесареві розтини жінкам, які помирали. Це був перший в Україні досвід, коли оперували жінок для врятування дітей, – розповідає Лія Василівна.
Народжу, щоби купити коня…
– На жаль, рівень санітарної культури нашого населення досить низький. І це негативно впливає на здоров’я жінок.
Загалом, нині спостерігається кілька категорій жінок. Найкраще працювати з тими, яким біля 30 років. Вони свідомо ставляться до своєї вагітності і, незважаючи на вік, переважно народжують самі. Далі – молоді дівчата, які рано виходять заміж й у 18-20 народжують. Такими опікуються батьки.
На жаль, є й такі, що народжують задля обіцяних урядом виплат. У мене консультувалася жінка, яка говорила, що народить дитину, отримає за неї гроші і… купить коня.
Багато й таких, які просто недбало ставляться до свого здоров’я.
– Як змусити жінку берегти себе?
– Думаю, коли медицина стане страховою, людина сама нестиме відповідальність за своє здоров’я. Бо коли не виконуватиме приписи лікарів, буде страждати не тільки фізично, а й матеріально. Нині ж у нашої медицини немає таких важелів, які б змусили людину відповідати за свої дії.
– З яких причин гинуть породіллі?
– Найпоширеніша в усьому світі причина – екстрагенітальна патологія, яка не пов’язана з ускладненнями вагітності, або з’являються до вагітності. Це кровотечі, вади серця, захворювання нирок, цукровий діабет, гіпертонія. Жінок з такими хворобами стає все більше! Адже нині народжує покоління, яке народилося і зростало після Чорнобильської катастрофи.
Уже кілька років ми виходжуємо дітей від 500 грамів. Такі діти – ще одне хворе покоління. Тож, у загальному індекс здоров’я населення знижується.
20 років тому перинатальна смертність на Буковині, коли діти народжуються мертвими або помирають протягом тижня після пологів, складала до 30 дітей на 1000 новонароджених. Нині – близько 9.
– Чи впливають на жіночу смертність аборти?
– На жаль, досі жінки помирають від ускладнень, які виникають після аборту. Але на Буковині найвищий показник використання контрацептивів, тож і найменший показник кількості абортів серед інших областей.
На жаль, в Україні трапляються смерті жінок від кримінальних абортів. Сама я вже понад 13 років не роблю абортів своїм пацієнткам.
Допомога вагітній – допомога лікарю
Для того, щоби було якомога менше смертей, система охорони здоров’я матерів і дітей повинна весь час удосконалюватися. Тому для зручності та ефективнішого лікування медична служба побудована таким чином: є установи, які надають пологову допомогу другого і третього рівнів. До другого рівня належать центральні районні лікарні, до 3-го – перший і другий пологовий будинки в Чернівцях.
Система ефективна тоді, коли жінки без ускладнень народжують на 2-му рівні, а жінки із хворобами направляються на 3-й рівень.
2007 року на базі діагностичного центру ми створили унікальну в Україні структуру – Обласний центр антенатальної охорони плоду. Там налаштована потужна лабораторна та діагностична база для консультації вагітних. Будь-яка жінка з села може приїхати, обстежитись лабораторно, зробити УЗД. Далі, якщо в неї виявляють відхилення, то направляють її до висококваліфікованих спеціалістів на консультацію. Своєчасна діагностика дозволяє направити жінку на потрібний рівень.
– Як ви ставитесь до кесарева розтину?
– Показник кесарева розтину, рекомендований ВООЗ, складає 15%. На Буковині він дещо перевищений за рахунок показів з боку плоду (гіпоксія плоду), оскільки відповідальність лікарів за народження хворої дитини дуже велика. Рішення про кесарів розтин завжди приймає консиліум з трьох лікарів. Ми сподіваємося знизити цей показник за рахунок жінок, які вже перенесли кесарів розтин, але можуть народжувати самі. В Європі після кесарева розтину 70% жінок народжують самі. Пологи з рубцем на матці вже стали практикою в клінічних пологових будинках.
У Бразилії 80% пологів відбуваються за допомогою кесарева розтину, у Німеччині в деяких клініках – 40%. В Україні – 16%, і їхня кількість постійно зростає.
Крім того, в пологопомічних закладах області впроваджують сучасні перинатальні технології. Зокрема за допомоги «USAID» (допомоги американського народу) реалізується проект «Здоров’я матері та дитини». Він направлений на те, щоб якомога менше втручатися в пологи медикаментозно, щоб у вагітної була психологічна підтримка в допологовому, пологовому й післяпологовому періодах. Для цього ввели партнерські пологи, які користуються успіхом. До речі, після такого впровадження поменшало скарг на медперсонал і пологи проходять легше.
Любов КАФАНОВА, «Версії»
.