Хочете дізнатися, як і чим жили чернівчани – наші попередники? У цьому вам допоможе нова збірка письменника і краєзнавця Георгія Боти «Долі з вогню, землі та любові». Колоритний оповідач, цей автор завжди інтригує читачів цікавими сюжетами, побудованими за реальними подіями. Про що вони та звідки він їх бере? Про це у розповіді, яка пропонується.
Буковино… На малім клаптику землі тут проживають тісно поміж себе русини і румуни, гуцули і німці, мадяри, поляки, словаки, липовани, вірмени, євреї, цигани тощо. Стосовно народностей, їх віри та й мови, звичаїв та обрядів, святкового і щоденного одягу – ноші – то є різнобарвна мішанина. Саме про історичне минуле буковинців, про їхнє життя на своїй благодатній землі, про стосунки між людьми, про свята й буденні справи простого краянина, про любов та страждання, про побут і традиції в ньому – книга Георгія Боти.
Під час презентації прозвучали оповідки із збірки у виконанні творчої команди мистецького центру «Арт-простору на Кохановського» – Олега Колянківського, Любові Шилюк, Тетяни Петришиної. Просякнуті колоритною говіркою буковинців, вони відображали події, що мали місце у реалії та трішки прикрашені поетичністю думки автора. Всі художні читання учасників були гармонійно доповнені образами, що їх допомогла створити очільниця «Арт-простору на Кохановського» Одарка Кучерява, яка й виступила у якості модераторки заходу.
Історія розвивається по спіралі, тож усе, що мало місце у той час, повторюється й нині. Наша держава у війні, ворог нищить наші територіі, нашу культуру, а, найстрашніше, забирає життя героїчних українців. Проте, український дух і волю ще нікому не вдавалося зламати. Бо ми – сильна нація.
Уривок із оповідання, що перегукується із воєнним сьогоденням, – історію трагедії та пристрасті однієї буковинської родини – прочитала Світлана Матейчук. І називається воно промовисто – «Депортація – загублені у війні».
Колоритно прозвучав один із текстів, прочитаний багаторічною помічницею автора у вивченні та знаходженні сюжетних об’єктів для творчості пані Лесею Щербанюк, директоркою Муніципальної бібліотеки ім. Анатолія Добрянського.
Атмосферності додали музичні родзинки – композиції, що виконала лауреатка чисельних міжнародних та всеукраїнських конкурсів, володарка «Золотої квітки» вокального конкурсу імені Квітки Цісик Тетяна Петришина.
Стиглі буковинські яблука та запашний виноград на столах «Арт-простору на Кохановського» стали символічним доповненням і свіченням щедрості землі буковинської, щирості її людей та справжньої любові до свого краю.
Любов Шилюк
Довідково:
Мистецький центр «Арт-простір на Кохановського» діє з кінця минулого року. І за цей час тут відбулося чимало творчих зустрічей, презентацій, виставок, майстер-класів тощо. Створила Центр голова громадської організації «Вишиваний дивотвір». А назвали його «Арт-простір на Кохановського», щоби люди знали, де він знаходиться.