Аджика
Науковці вважають, що аджика – одна зі складових кавказького довголіття: збагачує організм вітамінами, тримає вас в тонусі, розщеплює жири, якщо вживати з м’ясом. Тож і робимо її максимально наближено до того, як це роблять на Кавказі.
8-10 штук гострого стручкового перцю (червоного) миємо та підсушуємо. Відрізаємо верхню частину з хвостиком, розрізаємо навпіл, вибираємо насіння, дрібно ріжемо, викидаємо в макітру. Застереження: якщо у вас чутлива шкіра на руках – робіть це у рукавичках
2 головки часнику розбираємо на зубки чистимо й подрібнюємо.
Сухі спеції – 2 ст. л. коріандру, 1 ч. л. «з гіркою» кмину, 8-10 горошків чорного перцю
4-5 стовпчиків гвоздики, 1 ст. л. сухої «материнки» (в рецептах може бути орегано чи душиця) – висипаємо на розігріту абсолютно суху пательню, підсмажуємо, помішуючи, поки не з’явиться приємний аромат спецій (бажано дерев’яною ложкою чи лопаткою).,
Підсмажені спеції висипаємо в тарілку, вони мають остигнути. Далі їх мелемо в порошок в ручній чи електричній кавомолці.
До різаного перцю в макітрі додаємо подрібнений часник і сіль – до смаку. Товчемо до однорідної маси. Додаємо мелені спеції й знову все розтираємо до утворення пастоподібної маси. Для більшої пластичності можна додати трохи олії. Аджику розкладаємо по невеличких банках, бо одразу багато її не їдять, а у відкритій банці вміст може швидко зіпсуватися. Зберігати бажано в холоді.
Осінній соус «ткемалі»
Зазвичай соус «ткемалі» готують з аличі, а якщо ж ви пропустили сезон, можна зробити його зі сливи.
2 кг сливи вимийте, обсушіть, вийміть кісточки. Зелень – базилік, кінзу, петрушку вимийте й також обсушіть, далі поріжте.
3-4 великих зубки часнику подрібніть, 2-3 стручки гострого перцю(можна і зеленого й червоного) приготуйте приблизно як на аджику.
Сливи залийте водою, аби покрилися всі плоди, доведіть до кипіння, тримайте на вогні хвилин 6-7, помішуючи, далі зніміть з вогню й відкиньте на друшляк. Протріть м’якоть сливи через друшляк, аби шкірочки залишилися зверху.
З двох кг сливи залишиться близько півлітра м’якоті. Якщо соус здається вам занадто густим, можна додати трохи відвару від слив.
Порізану зелень, перець та часник подрібніть на блендері, додайте до м’якоті сливи.
Розмішуємо до однорідної маси, сіль та цукор додаємо потроху і розмішуємо, поки стане вам до смаку – чи більш солодкий, чи трохи кислуватий. Поставте масу на вогонь, доведіть до кипіння, гарячим розлийте по стерилізованих банках і закрутіть кришки. Дуже гарна приправа до м’яса, риби, курки, навіть просто до макаронів чи картоплі.