Навіщо потрібне міністерство ветеранів і чим воно займатиметься?

Верховна Рада України закликала уряд на базі нинішньої Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції створити Міністерство в справах ветеранів. Що ховається за цим нагромадженням слів та чи дійсно потрібне таке міністерство – з’ясували журналісти сайту “24”.

Хто зараз займається проблемами ветеранів?

Державна служба ветеранів, яка підпорядкована Міністерству соціальної політики. Служба координує соціальний захист ветеранів, надає пільги, відповідальна за соціальну та психологічну адаптацію ветеранів, збирає про них інформацію для санітарного лікування, реабілітації та надання житла, організовує присвоєння статусу інваліда АТО і учасника бойових дій. Окрім Держслужби ветеранів – парламентський комітет у справах ветеранів та учасників бойових дій, який займається розробкою законодавчих ініціатив та розглядом законопроектів. Плюс ще приблизно 22 органи, служби, департаменти та міністерства, які забезпечують надання послуг і пільг ветеранам.

В цілому, через традиційну для нашої реальності нескоординованість між всіма цими установами, ветерани вирішують свої питання дивними кульбітами між різними структурами. Бо в одному віконці йому кажуть, що він прийшов не у ту службу, у другому – відсилають у наступне відомство, у третьому віконці йому кажуть, що потрібно знову повернутись у попередні два віконця, бо від них треба принести “ще оці папірці”. Відфутболювання із установи в установу з найменшого приводу створюють у голові ветеранів хаос.

Для чого потрібно створювати міністерство?

В теорії – для того щоби усунути весь цей бюрократичний безлад. Міністерство має займатись розробленням державної політики у цій сфері, розробити проект змін до законодавства, визначити як буде реалізована вся система опікування ветеранами, які питання тут є більш приорітетними та які бюджети на це потрібні. Якщо простими словами – міністерство має вирішувати всі питання, які пов’язані зі здоров’ям ветеранів, підтримкою їхніх родин, надання пільг, забезпечення житлом та створити умови для нормального працевлаштування.

У фракції БПП, яка і є ініціатором створення відомства, кажуть, що в Україні має функціонувати єдиний державний орган, який буде нести відповідальність за всю роботу із питань ветеранів, які зараз страждають від неякісної підтримки держави. У Держслужбі у справах ветеранів сайту “24” так і не змогли більш-менш доступно пояснити, для чого потрібно створювати міністерство та що саме призводить до відсутності координації між відомствами, коли йдеться про вирішення питань ветеранів. Самі ветерани теж цього не до кінця розуміють – але про це трохи згодом.

Чим буде займатися міністерство?

Невідомо. Окрім озвученого всіма депутатами, які підтримують його створення, “нести відповідальність за вирішення усіх важливих для учасників АТО питань” – інші задачі чи обов’язки запропонованого відомства ніде не вказуються.

Як воно може працювати?

Хотілось би, щоби потенційне міністерство працювало так, як наприклад у США. У американському міністерстві працюють над захистом та забезпеченням ветеранів, членів їхніх родин та осіб, що перебувають на їхньому утриманні, у тому числі загиблих військовослужбовців. Серед інших напрямків діяльності цієї структури – реєстрація та комплексний облік ветеранів, надання пільг (у тому числі – на медичне страхування та медичні послуги, зменшення відсотків при наданні позик на будівництво житла, придбання будинку або машини), виплата допомоги, комплексне медичне обслуговування, боротьба з безпритульністю, встановлення пенсій тощо. Словом, роблять вони багато і дуже злагоджено. Але Міністерство у справах ветеранів у США має виключно високе фінансування – більший бюджет має лише Міністерство оборони. Наша реальність таких ресурсів поки що не передбачає.

Які є ризики створення нового міністерства?

Наша політична реальність. По-перше, ми вже маємо досвід створення кількох міністерств, які були заявлені як важливі установи, що мали би працювати на досягнення шляхетних цілий. На практиці ж вони виявились фінансованими з бюджету відомствами “ніпрощо”.

По-друге, створення окремого міністерства означатиме, що всі кошти, які виділятимуть на забезпечення ветеранів, будуть сконцентровані в одному місці. Заступник голови фракції БПП Олександр Третьяков із надмірним ентузіазмом домагається створення міністерства. У ЗМІ вже пишуть про те, що його може очолити його скандальна креатура Валентин Манько, який зараз головує у Держслужбі ветеранів. І все це наштовхує на думки, що більше, ніж допомогти ветеранам, ініціатору створення хочеться взяти під контроль кошти, які будуть йому виділятись. Практика показує, що українські чиновники вміють ефективно “розпилювати” кошти, виділені на протезування ветеранів, їхню психологічну реабілітацію, на забезпечення їх житлом…

Що про нове міністерство думають самі ветерани?

Опитані журналістами сайту “24” ветерани визнали, що багатьом після повернення із зони бойових дій дійсно потрібна допомога. Але вони солідарні також у тому, що аби вирішити питання пенсій військовослужбовцям чи видати їм обіцяне житло, не потрібно створювати окремого органу – достатньо, щоб ті, що є, ефективно працювали. Ветеран, десантник Жора Турчак, наприклад, зазначив, що якби існуюча система підтримки ветеранів працювала так, як прописано у законах, то її було би цілком достатньо. “Міністерство має створюватись не під людину, яка його лобіює, а саме під ветеранів. Інакше – буде той самий бюрократичний безлад”, – зазначив він.

Ветеран Дмитро Резніченко, який воював у батальйоні “Донбас”, погоджується, що мета створення міністерства дійсно виглядає нібито благородно. Адже після війни багато солдатів не можуть повернутися до мирного життя. Проте, таких людей не критично багато і їм зараз допомагають і державні, і благодійні організації. При цьому, за його словами, Третьякову, який лобіює створення міністерства, він особливо не довіряє. “Третьяков хоче створити Міністерство, щоб централізувати всі фінансові потоки, які виділяються на вирішення проблем ветеранів, а з урахуванням того, що війна триває – цих грошей ставатиме все більше і більше. Якщо креатура Третьякова очолить міністерство – він зможе замкнути на собі всі гроші, які виділятимуться на допомогу ветеранів”, – зазначив ветеран.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *