День Астрономії зазвичай відзначається того дня, коли Місяць має фазу поблизу 1-й чверті, що припадає на інтервал від середини квітня до середини травня.
2013 року Міжнародний день астрономії припав на 20 квітня. Тиждень – від понеділка до неділі – до якого входить День астрономії, називається Тижнем астрономії (Astronomy Week).
Тисячі астрономічних клубів, наукових музеїв, обсерваторій, планетаріїв у багатьох країнах світу проводять безліч цікавих заходів, серед них – публічні лекції, телеконференції, спільні проекти, масові спостереження зоряного неба тощо.
І цього року «Тим, хто несе Астрономію людям» у Чернівцях став Андрій Волков, астроном-любитель, студент 2 курсу біофаку ЧНУ ім. Ю. Федьковича, переможець національного етапу Міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів Intel ISEF 2011 з проектом «MapDraw – програма для побудови зоряних карт»”, бронзовий призер Міжнародної олімпіади з біології у Тайвані.
Ми укотре переконалися, що й один у полі – воїн. Як багато може зробити одна людина – без метушні, без піар-компаній, а просто подарувати чернівчанам можливість наблизитись до зірок, Сонця, Місяця, Сатурна…
– Ми спостерігали за небом, бачили Сонце, Місяць, зорі іншим телескопом, ніж у минулому році? Дякую, Андрію, що ти і цього року дав нам можливість хоч на хвильку наблизитись до зірок.
– Але людей прийшло менше, ніж я очікував. З мого курсу прийшла тільки одна дівчина, більше не прийшли – це мене розчарувало. Всі охочі мали можливість спостерігати і за Сонцем, тому ми і почали о 18 годині. Атмосфера була сприятливою, хмари майже не заважали. Мій новий телескоп – 130-мм рефлектор. Ще я придбав нову головку монтування, зробив стабільний штатив та отримав стабільну, без вібрацій, картинку.– Які спостереження ще варто здійснити у квітні?
– 25 квітня – часткове затемнення Місяця. Раніше, в березні-квітні, доступною для спостереження була комета C/2011 L4 (PANSTARRS), але зараз вона вже довольні тускла, та й в умовах міста її неможливо спостерігати – слабий телескоп. А в кінці року, якщо комета переживе проходження через перигелій, в північній півкулі буде спостерігатися комета C/2012 S1 (ISON), котра, можливо, буде настільки яскравою, що її можна буде бачити навіть вдень. Однак, для точного прогнозу ще недостатньо даних…
Місяць також не залиився поза нашою увагою
Сашко – майбутній астроном і капітан. Йому подарували кепку УМАКО “Сузір’я”.
2014-го Міжнародний день астрономії припадає на 10 травня.
Тетяна Спориніна, «Версії»,
фото автора та SergyiS
3 коментарі “Міжнародний день астрономії 2013 – у Чернівцях”
Тетяно Тадеївно,
Вдячні за можливіть відчути себе учасника цієї Події!
Як добре, що такі молоді люди, як Андрій Волков, є серед нас!
Так, Ларисо! І цього року Андрій всіх нас знову організував. Було багато перехожих, які вперше бачили небо в телескоп. А як раділи діти! )) Про себе не говорю).
Жаль, что интерес молодежи к астрономии так упал, раньше это всегда вызывало большой наплыв заинтересованных любознательных людей, молодец Андрей!