Медична реформа:  Що зміниться вже від 2018 року

Офіційно і красиво

Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект щодо медичної реформи, яка стартує вже наступного року. Реформа передбачає запровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я – перехід від фінансування медзакладів згідно з кошторисом до оплати державою фактично наданої конкретній людині медичної допомоги. «Гроші йтимуть за пацієнтом»: людина звертається до медзакладу, до конкретного лікаря за допомогою, а держава перераховує кошти медзакладу, в якому працює лікар, або безпосередньо лікарю, якщо він має власну практику.

2018-го нова модель фінансування охорони здоров’я запроваджується на первинній ланці меддопомоги – за нею працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри. На інших рівнях – вторинному (спеціалізованому) і третинному (високоспеціалізованому) вона буде запроваджена поступово до 2020 року. Жодних змін у медичному обслуговуванні людей на цих ланках – у лікарів-спеціалістів, в лікарнях, спеціалізованих медзакладах – з наступного року ще не буде.

Як відбудеться перехід на нову систему фінансування меддопомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри?

Буде створено Національну службу здоров’я (спеціальний орган виконавчої влади), яка перераховуватиме бюджетні кошти медичним закладам та лікарям-ФОПам за надання меддопомоги людям. НСЗУ укладе угоди з УСІМА медичними закладами і гарантує фінансування відповідно до кількості пацієнтів, яким у цих закладах надають меддопомогу. Фінансування здійснюватиметься на умовах попередньої оплати.

Людині потрібно буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра та підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Медичний заклад, лікар-ФОП повідомляють НСЗУ про кількість пацієнтів, із якими підписані угоди. НСЗУ перераховує їм кошти за обслуговування громадян за встановленими тарифами.

Фінансування медичної допомоги через НСЗУ забезпечить головне – єдині стандарти надання меддопомоги та рівний доступ до медичних послуг для кожного громадянина, незалежно від місця реєстрації. Саме держава гарантуватиме, що кожному громадянину, який звернеться до сімейного лікаря, нададуть допомогу безкоштовно. А лікар гарантовано отримає гроші за свою роботу за встановленим тарифом, незалежно від того, де він працює – у великому місті чи сільській місцевості. Фінансування поліклініки, де працює лікар, амбулаторії чи лікаря-ФОПа здійснюватиметься з державного бюджету і не залежатиме від фінансової спроможності місцевої громади чи прихильності місцевих чиновників. Воно залежатиме виключно від кількості громадян, яким в медзакладах надали допомогу.

Своєю чергою, місцеві громади мають усі можливості для розвитку медичних закладів, адже вони залишаються їхніми власниками. Завдяки децентралізації, місцеві бюджети матимуть достатньо коштів на покращення медичної мережі, створення належних умов для роботи лікарів, ремонту доріг до амбулаторій, оплату додаткових медичних послуг для мешканців громади.

Перехід на нову систему фінансування буде поступовим, на перехідний період частково буде збережено чинну систему фінансування медзакладів – через субвенцію місцевим бюджетам, як це відбувається зараз.

Що потрібно зробити 2018 року кожному українцю?

Наступного року кожному українцю треба буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра й підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Це може бути лікар, який працює в поліклініці, амбулаторії, приватній лікарні (якщо вона підписала договір з НСЗУ), або має власну практику.

Причому, обрати лікаря людина може незалежно від місця своєї прописки. Якщо ви вже маєте лікаря, який вас влаштовує, ви можете підписати угоду з ним, якщо ні – запитайте рекомендацій у друзів, знайомих, або прийдіть до свого дільничного лікаря і поспілкуйтесь з ним, можливо, він вам сподобається. Лікар не має права відмовити вам у підписанні угоди, винятком є лише випадки, коли він має вже понад 2000 пацієнтів.

Ви можете підписати угоду з лікарем під час першого візиту до нього. Тривалість часу, впродовж якого потрібно укласти угоду з лікарем, не обмежена. Змінити свого лікаря ви можете будь-коли, якщо знайшли кращого спеціаліста, або, наприклад, змінили місце проживання.

За що саме 100% заплатить держава?

Допомога, яку надають сімейний лікар, терапевт, педіатр, повністю оплачується державою, для людини вона є безкоштовною. Якщо лікар вимагає з пацієнта гроші, пацієнт має право звернутися зі скаргою на нього до НСЗУ й піти до іншого лікаря.

Допомога лікаря первинної ланки, яка повністю оплачується державою, включає: консультації лікаря необмежену кількість разів, профілактичні огляди, базові аналізи, направлення до лікарів-спеціалістів, видачу довідок і листів непрацездатності. Окрім того, сімейний лікар призначає та виписує рецепти на доступні ліки, які можна отримати в аптеці безкоштовно чи з незначною доплатою, їхній перелік буде поступово зростати.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Мінздоров’я

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *