Яку погоду обіцяє 2018-го гідрометцентр і народні синоптики

Року, що настав, нам обіцяють морозне закінчення зими і “тропічне” літо – спекотне і з дощами. Такий довгостроковий прогноз погоди від відомого народного синоптика Леоніда Горбаня. 

Зима-літо

У своїх прогнозах Горбань керується старовинною методикою так званого “Брюсова календаря”, в якому розрахунки погоди ведуться за числовим рядам планет і народними прикметами.Річною погодою керують по черзі Сонце, Місяць і п’ять планет: Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн. Минулий рік був роком Сонця, рік, що настав, – роком Венери, наступний пройде під знаком Меркурія.

Як визнає Горбань, точність усередненого прогнозу для всієї України становить приблизно 75%, але для окремих регіонів ймовірність його розрахунків досягає 95%. Торік народний синоптик, зокрема, вірно передбачив лютневі холоди, запізніле, але спекотне літо, ранню дощову осінь.

Рік Венери – більше сирий, ніж сухий, – каже Горбань. – Весна очікується прохолодна і сира: холодний березень, також не будуть жаркими і посушливими квітень і травень. Літо – вологе і помірно тепле. Роки Венери врожайні на колосові культури, але небезпека в тому, що в період їх збирання бувають сильні дощі, що носять затяжний характер, що призводить до втрати врожаю. Осінь спочатку тепла, потім холодна, вже наприкінці жовтня можливі морози. Зима помірна, спершу суха, потім холодна, дуже сніжна, що призведе до превеликого розливу річок“.

Чому “гойдалки”

Укргідрометцентр і вчені-кліматологи, на відміну від народника, стверджують, що навіть приблизний прогноз погоди скласти складно, оскільки на неї впливають багато непрораховуваних факторів, наприклад, сонячна активність, виверження вулканів, поведінка Світового океану. Але всі вони визнають, що за останні 5-6 років погода, як в Україні, так і в світі, стала нестійкішою.

2018 рік очікується середньостатистичним, можливо, більш дощовим, ніж зазвичай. Як і в попередні 2-3 роки, через глобальне потепління можливі часті перепади температур, особливо влітку – жарка погода ненадовго зміниться прохолодною, потім знову спека, знову грози“, – аналізує заступник начальника Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко.

Провідний науковий співробітник інституту геофізики НАН України Світлана Бойченко роз’яснила нам, що в “погодних гойдалках”, які почастішали і за останні кілька років стали звичайними, винувато багато факторів.

Є кілька гіпотез, чому погода зараз поводиться дивно. Це і процеси довгого періоду на Сонце (невідомі 11-річні, а 60-річні цикли), і активізація вулканічної діяльності, і Світовий океан, який то пов’язує парникові гази, то знову віддає їх в атмосферу, це теж знижує або підвищує температуру, – розповіла пані Бойченко. – Ми проводили багаторічні дослідження, як в Україні змінилася річна амплітуда температурного ходу.

Виявилося, що зими в Україні стали набагато тепліше, а ось влітку чомусь не набагато спекотніше, а то і прохолодніше, ніж 20-25 років тому. Але за останні 10 років стала проявлятися і річна кліматична аномалія, літо стає спекотнішим. Схоже, що через глобальне потепління, на яке накладаються такі фактори, як активізувати виверження вулканів, що викидають до атмосфери хмари попелу, відбувається розбалансування погоди. Але ми очікуємо, що після 2020 року аномалії вщухнуть. Цей процес вже почався, і з кожним роком температурні амплітуди стають все менше і до 2030 року таких різких перепадів, як зараз ми спостерігаємо, не стане“.

Нинішнього року, крім різких літніх коливань погоди, Бойченко обіцяє сильні, але недовгі морози в січні і лютому.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.