Пацієнтські організації України заявили, що вже восени на пацієнтів із смертельними та хронічними захворюваннями очікує армагедон, і винне у цьому Міністерство охорони здоров’я.
Держава провалила програми закупівель медпрепаратів у 2020 році. Попри те, що на цей рік у бюджет закладена рекордна сума на програми держзакупівель медикаментів, сотні тисяч пацієнтів у всій Україні, чиє життя напряму залежить від ліків, можуть просто померти. Вони не зможуть придбати ці ліки в аптеці чи за кордоном – в аптеці не продаються, і є надзвичайно дороговартісними. Держава має 10 млрд грн на закупівлі, але не провела процедури підготовки закупівель. Тепер, стверджують пацієнтські організації, навіть якщо розпочати процедури просто завтра, ліки зможуть надійти в Україну аж наступного року, оскільки підготовка документації до тендерів, самі тендери, далі підготовка постачання відповідно до результатів конкурсів – це кількамісячна робота.
Йдеться про лікування онкопацієнтів, новонароджених з вадами дихання, пацієнтів з ВІЛ/СНІД, пацієнтів із гемофілією та іншими захворюваннями, які потребують ліків щодня, про закупівлю стентів для оперування хворих з інфарктами тощо.
Представники пацієнтських організацій стверджують, що стратегія «затягування тендерів до кінця року» – це традиція від часу ексміністерки МОЗ часів Януковича Богатирьової, щоби в кінці року закупити ліки дорого і без дотримання процедур. Це дозволяло постачальникам шантажувати МОЗ. Таке відбувалося і 2013-го, і 2014-го, а деякі компанії, отримавши 100% передоплати, так і не постачили ліки. Пацієнти сьогоднішню ситуацію вважають особистою відповідальністю Зеленського, адже він відповідає за всі кадрові призначення.
Дмитро Шерембей, Голова Координаційної ради БО «100 % Життя»:
«Завдання уряду – врятувати пацієнта, а не вирішити, кого міністром поставити. Але кожен міністр, який приходив і займався закупівлями, виносив вирок людям. І жоден з них не відповів за ці злочини. Весь пацієнтський рух України звертається до Президента України: вирішіть це питання.
Від сьогодні всі пацієнтські організації будуть зосереджені на тому, щоби ніколи не зайшли в міністерство люди, які зациклені на закупках. Звідти взагалі треба виключити закупівлі! Єдине, що вони можуть продукувати – це документи про те, ЩО треба купувати. Як тільки з міністерства зникне можливість займатися торгівлею – черга на міністерське крісло стане значно коротшою. Міністерство охорони здоров’я повинно займатися охороною здоров’я. Вірус корупції нищить елементарну здатність логічно мислити.
Ви ж ходите додому, дивитеся на близьких – ви ж не хочете їх втратити? То чому ви це допускаєте стосовно інших? Ви не розумієте, що таке мільйон людей, які залишаються без медикаментів. Це не депутати без зарплат. І навіть не працівники без доплат».
Ольга Кудіненко, засновниця фонду «Таблеточки»:
«Останні пів року стан закупівлі ліків для дитячої онкології – критичний. Важко хворі люди не мають ресурсів виходити на мітинги разом з нами. Те, що ви не бачите, як страждають тисячі маленьких онкохворих пацієнтів – це ваша проблема і ваша відповідальність. А якщо ви думаєте, що за закупівлі відповідають тільки топ-менеджери, ви помиляєтеся. За це відповідає кожен ваш асистент, заступник і прессекретар у дорогих костюмах…
Востаннє таке було в 2014-му. Але тоді почалася війна в Україні і була незапланована, несподівана зміна влади. Зараз ситуація інакша. Але щоб ви побачили цих хворих, я виведу вам лисих онкохворих дітей під МОЗ, які будуть вам все палити. Дивіться на це своїми очима».
Пацієнти кажуть, що єдиний вихід з безвихідної ситуації сьогодні – це щоб держава просила негайної гуманітарної допомоги в міжнародних доброчинних організацій.
Тим часом, на жорсткі заяви пацієнтських організацій відреагував Міністр охорони здоров’я Степанов:
«Документи для закупівлі лікарських засобів, які ми почали оформлювати з квітня, потрібно було зробити ще у першому кварталі. Ми відразу включилися в роботу: розробили нормативну базу і затвердили перелік лікарських засобів на засіданні Кабінету Міністрів. Нам ще потрібно прийняти ряд документів, які зараз закінчують своє проходження. І відразу почнемо закупівлю за кошти 2020 року. Країна буде з лікарськими засобами, які потрібні нашим пацієнтам».
Отже, брифінг пацієнтських організацій під гаслом «Степанов Вбиває» продовжився темою «Степанов Обіцяє». Сподіваємося, що заголовки «Степанов Лікує» з’являться вже до вересня і ліки для порятунку життів українців держава закупить.
Маріанна АНТОНЮК, «Версії»