ЗМІНИЛАСЯ КРАЇНА, ТІЛЬКИ НЕ ЇЇ ЧИНОВНИКИ
«Країна змінилася» – цю фразу нині можна почути всюди: з вуст політиків, військових, чиновників, але особливо – від пересічних громадян, які по гривні збирають кошти для бійців АТО, відправляючи добровольцями на фронт своїх синів, чоловіків, братів, сестер. Але, схоже, цю фразу кожен озуміє по-своєму. Патріоти кажуть про національний підйом, про розуміння того, що так, як жили, далі жити не можна, що пора ламати корупційні схеми та зашкарублу чиновницьку систему. Все частіше згадується потреба в люстрації. Натомість більшість політиків і чиновників, як завжди, прилаштовуються до змін, щоби залишитися у владній обоймі і кермувати корупційними схемами, змінивши тільки їхнє кінцеве спрямування.
І поки країна воює, захищаючи свою незалежність, лікує поранених, оплакує та ховає загиблих, допомагає біженцям і водночас реформується, ті, що залишаються при «пульсі влади», як і раніше, принижують громадян і заганяють «до стійла» своїх інтересів бізнес, щоби витиснути з нього останні краплини.
ЧЕРНІВЦІ ВІДДЗЕРКАЛЮЮТЬ ТЕ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАГАЛОМ У КРАЇНІ
Народним волевиявленням нарешті обрано нового мера, представника колишньої партії «Фронт змін». Саме він, на думку виборців, мав би жорстко розігнати стару корупційну гвардію, що осіла в затишних кабінетах численних управлінь, департаментів, відділів… Тим більше, що претендентів на їхні посади – більш як достатньо. А відтак кардинально змінити управлінський ресурс. Принаймні, такі надії покладали на нього пересічні громадяни, пенсіонери, представники бізнесу, віддаючи йому свої голоси на виборах. Але, на жаль, незважаючи на те, що після виборів пройшло чимало часу, появи гідних спеціалістів ми не помітили.
Відбулася Революція гідності. Нібито мало щось змінитися у ставленні чиновників до бізнесу. Нібито щось мусило клацнути в їхніх захланних мізках, бо їхні лінощі, байдужість, нахабство здирництво вже усіх дістали!
Та нічого не клацнуло! Наведу до цього лише один приклад.
Власник невеличкої квартири по вул. Заньковецькій вирішив перевести свою квартиру, яка з дозволу міськради переобладнана під магазин і в якій уже 17 років поспіль здійснюється торгівельна діяльність, у нежитлове приміщення. Тим більше, що, за будівельними нормами та правилами, ця квартира непридатна до проживання, як визнала комісія Шевченківського райвиконкому. Шевченківська райрада, балансоутримувач житла, не заперечувала проти виведення непридатної для проживання квартири з житлового фонду.
Процедура переведення непридатної квартири у нежитлове приміщення нескладна і детально виписана у державному законодавстві: документ райвиконкому разом із заявою власника зазначеної квартири розглядаються на сесії міської ради, виноситься відповідне рішення і вносяться зміни до реєстраційної справи. Нібито все дуже просто.
Однак ні: не все так просто! Бо клерки з Чернівецького міськвиконкому одностайні: хоча ми й зобов’язані передати ваші документи на розгляд сесії міської ради, та ми не хочемо цього робити.
ДІЯЛЬНІСТЬ ЧИ ЇЇ ІМІТАЦІЯ?
Війну з власником приміщення першим розпочав чиновник Департаменту житлово-комунального господарства п. Віщак. Оскільки наша правозахисна організація приєдналася до митарств заявника, який звернувся до нас по допомогу, то я особисто пройшла з ним бюрократичними колами чиновницького «пекла». Тож зауважу, що п. Віщак виглядає принаймні недостатньо кваліфікованим посадовцем. Двічі звертався власник приміщення до цього клерка із проханням роз’яснити, що таке «технічне заключення». Двічі п. Віщак з п. Манчуленком давали по 4 аркуші непотрібної інформації, а конкретної відповіді на конкретне запитання так і не надали. До речі, як і працівник Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин п. Шведик вкупі з першим заступником директора п. Шиляєвим. Не знаючи відповіді на згадуване запитання, вони теж видали чотири сторінки абсолютно непотрібного заявнику тексту. Ось такі фахівці у міськвиконкомі! Пізніше ми разом із власником приміщення самі вже роз’яснили цим «грамотіям», що таке «технічне заключення». Річ у тім, що такий термін існує тільки в документах міськвиконкому, а в законодавчих є «технічний висновок». Тому проектанти ніяк і не могли второпати, про що йдеться.
Далі п. Віщак повідомив, що всі зібрані для переведення квартири у нежитлове приміщення документи слід подати особисто йому, але зробити це треба у приміщенні дозвільного центру. Хоча, зрештою, незрозуміло, чому не можна подати їх у його робочому кабінеті? Коли ж власник приніс пакет документів до дозвільного центру, Віщак приймав їх поволі, хрестиками помічаючи в «бігунку» наявні папери. А розписатися у прийомі документів відмовився, хоча зобов’язаний був це зробити. Не захотів, бачте….
Через кілька днів Віщак зателефонував, повідомивши про повернення документів. Але не віддав пакет документів заявнику в руки, а зазначив, що вони лежать на столі в дозвільному центрі. Тож і довелося власнику збирати документи з різних столів, де вони просто валялися. Частина ж з них, яка містила персональні дані, просто зникла.
Може, нагадати, що п.Віщак давав письмову Присягу державного службовця, де, серед іншого, йдеться й про захист персональних даних замовника. Присяга із його підписом зберігається в його особистій справі. Хіба це не порушення Присяги? Схоже, що п. Віщаку це байдуже.
Далі власник приміщення подав вже поновлені документи до громадської приймальні Чернівецького міськвиконкому. Секретар, як годиться, розписалася в прийомі. Водночас заявник написав скаргу на дії Віщака заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Г.Г. Леонтію.
Попри те, що той був зобов’язаний, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», розглянути та у визначений термін надати на скаргу відповідь, п. Леонтій не зробив цього. Двічі звертався заявник до п. Леонтія, але так і не достукався до його свідомості.
Довелося власнику звернутися до п. Шиби, начальника юридичного управління міськвиконкому і працівника цього управління п. Юзьківа. Просив їх втрутитися в ситуацію й допомогти.
Юристи Шиба та Юзьків зобов’язані були зареєструвати усне звернення в спеціальному журналі, розглянути його та вчасно надати відповідь. Однак і вони ухилилися від виконання своїх обов’язків.
На даний час комплект документів заявника перебуває в канцелярії міськвиконкому. Але й тамтешні працівники не поспішають їх розглядати. Чому? Про причини можна тільки здогадуватися. Може, власник приміщення «погано домовився» з названими чиновниками?
ЗАКОН – ОДИН ДЛЯ ВСІХ
Насамкінець власник приміщення з’ясував, що при Чернівецькій міській раді існує Координаційна рада з питань запобігання та протидії корупції. Принаймні, при вході в міськвиконком є скринька для подання пропозицій до проведення люстрації в міськраді. Тож він звернувся до голови Координаційної ради. У кабінеті № 109 ратуші, де нібито повинна засідати антикорупційна комісія, якийсь молодик (прізвище відмовився назвати) обнадійливо сказав, що скарги громадян та пропозиції з люстрації зі скриньки регулярно виймаються та комісією розглядаються, а громадян запрошують на обговорення поданих ними пропозицій.
Втім, як правозахиснику, мені незрозуміло, чому йдеться про люстрацію міської ради? Адже рада – це депутатський корпус, який обирається на виборах. Яким чином комісія може люструвати депутатів? Зрештою, я з’ясувала, що до Координаційної ради з питань запобігання та протидії корупції входять представники ЧМГО «Телекомунікаційний союз» (Бакіновський О.В.), громадського формування «Народна самооборона Чернівців» (Лазарєв С.Ю.), ЧМГФ ОГП «Центр захисту» (Хобзей Р.В.), ВГО «Молодий народний рух» (Дармограй А.М.), ЧМО Української Спілки ветеранів Афганістану (Дебела О.Г.), «Правого сектору» (Крикливець О.В.). Склад цієї Ради звучить обнадійливо. Та якщо Координаційна рада утворена офіційно, то вона також повинна дотримуватися вимог Закону України «Про звернення громадян». Якщо взялись розглядати скарги громадян, то розглядайте. Та, на жаль, скаргу власника зазначеної вище квартири Координаційна рада так і не розглянула й відповіді йому не надала. Дуже сумно, не хочеться вірити, що й ця Рада – чергова мильна бульбашка…
Тамара БОРОВИК, голова Чернівецької обласної громадської організації із захисту прав і свобод людини «На грані»
Від редакції: Ми ознайомилися з документами заявника, який звернувся по допомогу до правозахисної організації «На грані». Митарства чоловіка щонайменше обурюють. Отже, хотілося б почути з цього приводу думку міського голови Олексія Каспрука, а також дізнатися про заходи, вжиті ним до своїх підлеглих, які так зневажливо ставляться до людини, ще й запросто порушують права громадян. Зрештою, мер має допомогти чернівчанину законно вирішити його проблему.