Золота осінь вражає не лише врожаями, але й цінами. Як розвиватиметься ціновий сценарій цієї осені, «Версії» радилися з економістами. За прогнозами, які вже частково справжджуються і, дай Боже, щоби не перевершили самі себе, подорожчають газ, залізничні та авіаквитки, цигарки, подешевшають бензин і… путівки. Немає грошей – сиди вдома
Раз на квартал мандрівка в українських потягах дорожчає. Чергові 5% додадуться до вартості квитків з 1 жовтня. Лише на загальні вагони ціна залишиться під дією мораторію на подорожчання до кінця 2008 року. Ті, хто часто користуються послугами залізниці, нескладними підрахунками дізнаються нову вартість квитка на ті напрямки, що їх цікавлять.
Ті ж з нас, що звикли досягати місця призначення швидко, відчують здорожчання вже у вересні. Авіатарифи зростають до $36,7 за кожну сотню кілометрів відстані.
Легені, може, й витримають, а гаманець?
Уже поточного місяця подорожчають тютюн і вироби з нього. Адже наприкінці липня («Версії» про це писали) ВР проголосувала за підвищення акцизних зборів на тютюн і тютюнові вироби. Пачка цигарок має подорожчати від 50 до 70 коп. Державний бюджет за рахунок цього планується наповнити на 1,1 млрд.грн. Хоча й не належу до курців, але ситуація нагадує задачку з математики для п’ятого класу про басейн і дві труби… Може, ВР консультувалася з лікарями, як вилікувати українців від шкідливої звички?
Горимо голубим полум’ям
З першого вересня нас усіх очікує підвищення ціни на газ. На 13-14%. Тарифи залишаться диференційованими, тож мешканці малосімейок можуть морально втішитися проблемами власників великих особняків. За наявності лічильника тарифи зростуть менше, ніж за його відсутності. Тож, коли ви не встигли розрахуватися з боргами за старими тарифами, хоча б утепліть помешкання, щоби не пускати дорогоцінне паливо буквально на вітер.
Отже, відтепер за газ платимо:
За споживання до 2500 кубів газу на рік: з лічильником 35,82 коп за куб, без нього – 39,36 коп.
Від 2500 до 6000 кубів: з лічильником 54,24 коп, без нього 59,64 коп за куб.
Від 6000 до 12000 кубів: з лічильником 1,11 грн, без нього 1,22 грн.
Понад 12000 кубів: з лічильником 1,326 коп, без нього 1,4486 грн за куб.
Пересідаймо на авта?
Від дня на день експерти очікують відображення на цінниках наших заправок зниження світових котировок на нафту: коли два місяці тому за барель чорного золота давали $145, то нині – лише 110. Коливання цін доходять до нашого споживача приблизно за місяць, тож очікувати знижень на АЗС варто не раніше середини вересня. Причому, дизтопливо має залишитися дорожчим за бензин: від 6,60 до 6,65 грн за літр. Масовий перехід на дизельні двигуни спровокував цей дисбаланс. Зауважимо ще, що коливання світового ринку інколи відбиваються в Україні дивним чином, тож барелі рахуватимемо восени…
Може, хоч відпочити?
Восени традиційно дешевшає відпочинок на Кримському узбережжі. Падіння цін спостерігається і на житло, і на продукти на ринках. Експерти підрахували, що це в середньому на чверть дешевше, ніж у пік сезону. А у жовтні, коли вже не попляжишся, ціни мають упасти вдвічі.
«Втрачають вагу» і тури до Туреччини та Єгипту. Хоча в Туреччині сезон триває до початку листопада, а Єгипет приймає туристів навіть узимку. Навпаки, стартує азійський сезон: Таїланд, В’єтнам, Індія. Не зміняться ціни на європейські тури, бо вони тривають цілорічно.
Не картоплею єдиною…
Недавня повінь на Західній Україні спричинила побоювання, що цієї осені суттєво подорожчає картопля. Хоча експерти такого й не передбачають. Ціни на цибулю й пізні овочі навіть трохи впадуть. Сезонне зростання ціни на молоко може стримати рішення Росії відмовитися від імпорту українського сухого молока. Ціна на м’ясо прямо залежатиме від наявності дешевого імпорту цього продукту.
Нерухомість: купити – дешевшає, зняти – дорожчає
Сьогодні при продажу нерухомості продавці готові поступитися 5-15% оголошеної ціни. Але навіть це покращує ситуацію на ринку нерухомості. Обіцянка леді Ю позбавити будівельників поборів місцевої влади навіть погіршала ситуацію: хто ж купуватиме житло сьогодні, коли завтра воно має ледь не вдвічі подешевшати?
Натомість оренда дешевшати не збирається. Відбивається сезонне підвищення попиту на початку навчального року і боротьба держави з власниками житла, що не платять податків з доходів. Вони платитимуть, але закладатимуть ці суми у вартість оренди.
Не поспішайте викидати долари
За останні серпневі дні курс американської валюти почав зростати. В «обмінниках» зелені гроші дорожчють за тиждень на 2-3 коп. Не виключено, що в сезон ділової активності долар сягне-таки верхньої позначки, встановленої НБУ на 4,85 грн. Коливання курсу долара передбачається в межах 4,7-4,8 грн/дол.
Дмитро ЦАРЕНКО, інтернет-оглядач «Версій»