Як наші військовозобов’язані проходять медкомісію

Наказ Міністра оборони №402 на кількохстах сторінках нині став бестселером. Адже він прописує, як правильно призвати на службу людину з тією чи іншою вадою здоров’я

У лікарнях Буковини – «аншлаг»: вони переповнені представниками чоловічої статі, які у грудні 2014-го – січні 2015-го терміново захворіли. Бо мобілізація. Деякі згадують холецистити 15-річної давності, переломи – 5-річної.

– Люди не розуміють ситуації. Відповідальності. Побутує думка: «Якщо завтра буде біда –  стану на захист Буковини». Не розуміють: щоби твоя хата вціліла – треба захищати Донбас… – коментує ситуацію компетентне джерело.

– Сьогодні чи не «бестселером» став Наказ МО №402 від 2008 року, де перелічені хвороби і стани, які визначають придатність до військової служби…

– Наразі ми займаємося призовом осіб, які мають військово-облікову спеціальність, тобто пройшли відповідне фахове навчання. Їх військкомат залежно від потреби викликає.

Від моменту проходження служби минув певний час: хтось відслужив 5 років тому, а хтось – 20. А хтось має військову кафедру… Звичайно ж, за ці роки вони здоровішими не стали. Загальний стан здоров’я населення бажає бути кращим. І тепер, залежно від стану здоров’я, медична комісія освідчує та експертує мобілізованого на момент огляду.

Є Наказ Міністра оборони №402. Для осіб, які підлягають мобілізації, є графи 2 та 3 («Громадяни та військовослужбовці, які приймаються та проходять  військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського та старшинського складу…» та «Громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються та проходять військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, офіцери запасу, які призиваються та проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу».

І якщо в графі 1 (особи, які не служили в армії, не мають військової кафедри, не досягли 27-річного віку, якими ми будемо «займатися» у березні-травні) є більше «поблажок» за станом здоров я, то для офіцерів – їх практично немає.

Наприклад, якщо за 1-2 графою з діагнозом «цукровий діабет» не призивають, то за 3 графою (офіцери) – придатний (залежно від рівня цукру, від того, які ліки приймає, як пролікувався).

Приходить до лікаря пацієнт: проблеми з хребтом, з ногами (артроз). За 2 графою, як сержант чи прапорщик, він – непридатний до військової служби, а за третьою – придатний.

І складно пояснити людині, що це не лікар придумав, а визначив законодавець.

Або виразкова хвороба: якщо для 1-2 графи – непридатний, то для 3 – непридатний лише, якщо виразка – кровоточить. На наше «чому так?» експерти відповіли, що є госпіталі і за умови загострення виразки – пролікують.

Грубо кажучи, якщо офіцер – інвалід, то не йде, а так практично всі офіцери повинні йти захищати Україну. Бо, на погляд законодавця, функції офіцера передбачають менші  фізичні навантаження, ніж сержанта.

– Чому викликають на медичні комісії тих, хто не служив в армії, не має військової кафедри?

– Осіб, які були комісовані, не служили в армії за станом здоров’я, будуть викликати на комісію, але після виконання моблізаційного завдання.

Я стою на тих позиціях, що зараз слід виконати мобілізацію. А потім викликати усіх чоловіків віком від 25 до 60 років, розділити їх за результатами по групах: здорові; особи, які мають захворювання, але за станом здоров`я можуть бути призвані; особи, які за станом здоров`я не підлягають призову. Тобто слід навести порядок у картотеці з військовозобов’язаними. Є такі, що їх викликають, а вони вже померли. В цьому питанні кінь не валявся багато років. Не хочу хвалити СРСР, але тоді був жорсткий облік. Військовозобов’язаний раз на 5 років обов`язково  проходив медичну комісію та відповідне військове начання. Як казали тоді жартома: хлопці ходили в партизани.

– На комісіях з ночі черги не займають?..

– На комісію йдуть ті, які відчувають, що у них є захворювання і думають, що їх не візьмуть. Бо з тих, що практично здорові, ми мало кого бачимо. Вони всі ховаються.

Якщо щось не зміниться найближчим часом, дуже важко буде виконати те завдання, яке стоїть перед областю.

Якщо людина хвора – не треба її брати. Але якби всі люди прийшли, не було би цієї ситуації. Я був на комісії, в усіх районах… Важко людині довести, що вона здорова. Коли каже, що і голова болить, і там болить… Це треба все документально довести, що він неправду каже. А з іншого боку – скажу, що практично здорових немає.

Наказ №402 – на кількохстах сторінок. Він приписує, як правильно призвати людину з тією чи іншою вадою здоров’я (в який рід військ тощо – авт.).

Вважаю, слід усіх викликати на медкомісію. А раптом оголосять воєнний стан? Тоді всі йдуть, які були визнані непридатними у мирний час.

– Дехто каже, що у самому Наказі вже створені умови для зловживань, адже про деякі стани написано, що «на розгляд лікарів». Що це за «індивідуальний підхід»?

– Розумієте, вони всі «похворіли» у грудні 2014 – січні 2015 років. Кажу: «Якщо ти хворий, покажи виписки річної – дворічної давності, що лікувався і не наступило покращення!»

Скажімо, епілепсія. За наказом, ступінь придатності для офіцерів визначається  індивідуально. Тобто, якщо протягом останніх 2-3 років не було нападів – його призивають. Та коли він напади мав три роки тому, більше того – має водійські права… А як ти водиш машину? Виникає багато питань.

Хворий – покажи виписки. Якщо виразкова хвороба – покажи, що два роки тому лежав у лікарні, приймаєш таблетки. Все має бути задокументоване.

Мені приносять виписки 2000 року, що був хронічний холецистит. 15 років ніде не лікувався. Зараз викопав ту виписку і каже: «Направте до лікарні». І провокує лікаря, який має 1500 грн зарплати, доларами. Є такий, що спокуситься. Не заперечую. Але він спокусився раз-другий – утретє його не буде вже. Переконую.

Видали наказ Департаменту охорони здоров’я, де написано, що військовозобов’язаний із хронічною патологією не госпіталізується до лікувальних закладів без направлення військомату. Жорстко. Та якщо ти маєш хронічний гастрит – йди до лікаря, він пропише таблетки, йди на комісію – питань немає. Якщо інфаркт – приїжджаєш до лікарні, приймуть без питань. Але масово всі пішли в лікарні! Вони сьогодні всі переповнені. Бо кожен каже: «Чого ви пишете, що я – здоровий? Я – хворий».

– Складається враження, що «косять» чи не всі… У відсотках яка пропорція справжніх чоловіків, які налаштовані пройти медичну комісію і йти захищати Україну і тих, які «шукають болячок»?

– З тих, які приходять на медичну комісію, 40 відсотків – це мужики, а 60 – “сцикуни”.

Приклад справжнього чоловіка: приходить Саша, якого комісували 5 років тому. Каже: «Хочу йти в армію, бо не можу інакше». Я запитую: «Чого так?» Відповідає: «У мене усі служили, в мене дядько загинув». У людини є мотивація.

Звертається інший офіцер, хворий на цукровий діабет. Комісували його за сімейними обставинами свого часу. Каже: «Я здавав тоді аналізи, цукор був високим, можливо, я перенервував. Перепровірте..» Перевірили. Рівень цукру – підвищений, але не настільки критичний, як передбачено Наказом. Тобто – придатний. Його призвали, він пішов служити.

А сьогодні приходить інший офіцер. Мав травму коліна 5 років тому, згодом не звертався до медиків. Ледь не з паличкою, кульгає. Коли йому сказали, що як офіцер він – придатний, то одразу ж : «Вимагаю… подам до суду… Дайте можливість зробити обстеження!» Направили до військового госпіталю. Але в нього вже настрій відповідний: погані всі, хто не каже те, що він хоче почути.

Наші чоловіки…

Кожен у цій ситуації робить свій вибір. Вважаю, була допущена помилка. Бо ми спочатку на три місяці раніше оголосили про мобілізацію, яку збиралися робити і не робили, а потім почали-таки проводити. Вважаю, треба було медичну комісію оголосити ще влітку 2014 року. Навести лад, про який я казав.

Бо коли мир і спокій, ніхто на себе нічого не наговорює. Бо коли один каже: «Я – мужик», то інший не буде ж інакше поводитися… Слід було об’єктивно оцінити усе чоловіче населення, на яке всі ми, як на наш щит, наш захист. Слід було перевірити всіх, а тепер тільки викликати. Хоча знайшлися би й одиниці таких, які казали би, що мовчали тоді про хвороби тощо. Але таких і не слід призивати. Бо він втече, він зрадить.

Зараз у Чернівцях лікуються 11 поранених з Дебальцевого. З них один – з Херсона, інший – з Хмельницького. Я запитую: «А чого ви не поїхали додому лікуватися?» Відповідають: «Ми всі разом, у нас братерство. Пролікуємося і назад повернемося».

– Але 60 % таких, що «шукають болячок» – велика цифра… Воювати народ не хоче…

– Не розуміють ситуації. Відповідальності. Побутує думка: «Якщо завтра буде біда – стану на захист Буковини». Не розуміють: щоби твоя хата вціліла – треба захищати Донбас. Собака кусає людину, коли відчуває, що та його боїться. Те саме можна сказати про нашого ворога. Якщо він відчує, що весь народ став на захист Батьківщини, він інакше поводитиметься. А нині, переконаний на 100%, ворог провокує таку ситуацію з мобілізацією для того, щоби легше було перемогти. Та все ж я переконаний, що невдовзі ситуація в Україні зміниться на краще.

Юлія БОДНАРЮК, «Версії»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Думок на тему “Як наші військовозобов’язані проходять медкомісію”