Щоби збільшити обсяги рубок лісів, держава планує змінити законодавство. А Міндовкілля поки що мовчить.
з 24 лютого 2022 року органи влади неодноразово намагалися змінити законодавство, щоби збільшити обсяги рубок в українських лісах. Деякі з цих ініціатив (наприклад, проєкт нових Правил рубок) наразі на паузі через протидію екологічної громадськості. Деякі, як-от скасування “сезону тиші”, були вже, на жаль, ухвалені.
А нещодавно з’явилася нова масштабна й загрозлива ініціатива. У вересні 2023 року Державне агентство лісових ресурсів України оприлюднило проєкт нових змін до лісорубного законодавства. Суть пропонованих владою змін зводиться до двох положень.
По-перше, пропонується запровадити в законодавстві “рубки, пов’язані з необхідністю оборони держави та її безпеки”. Їх хочуть проводити без жодних обмежень, аби мати можливість забезпечити військові частини деревиною. Але до таких рубок вирішили зарахувати й “рубки пошкоджених дерев”, які планують проводити з метою подальшого продажу деревини комерційним споживачам.
По-друге, пропонується докорінно змінити правила проведення рубок переформування. У теорії такі рубки мають зробити з неприродного лісу максимально подібний до природного. Але на практиці такі рубки використовують там, де інші рубки заборонені або обмежені.
Влада планує дозволити такі рубки майже в усіх лісах, навіть у старовікових.
У 2022 році рубки переформування провели на понад 6200 га українських лісів – площа, що майже дорівнює території Тернополя. Однак за умови зміни законодавства площа рубок переформування може збільшитися у десятки разів.
На думку природоохоронців, такі зміни можуть стати катастрофою для наших лісів. “Якщо Міндовкілля погодить зміни,то рубки переформування перетворяться на нову схему знищення українських лісів. ДП “Ліси України” зможе на свій розсуд визнати “неправильним” будь-який ліс – навіть заповідний. Але ж заповідні території створювали саме з метою обмежити рубки і дозволити екосистемі розвиватись природним чином”, – коментує Олексій Василюк, голова Української природоохоронної групи.
Окрім того, проект змін дозволить узаконити масштабні незаконні рубки переформування, які проводить ДП “Ліси України” протягом останніх років у старовікових лісах.
“Ми неодноразово фіксували порушення – лісівники проводять рубки переформування у лісах, де це заборонено. Нещодавно такі рубки запланував Сколівський лісгосп на Львівщині. Якщо владі вдасться змінити законодавство, такі рубки стануть абсолютно законними, хоча й катастрофічними для природи”, – доводить Єгор Гриник, біолог Української природоохоронної групи.
Провідні екологічні громадські організації WWF-Україна, Екологія-Право-Людина, Екодія та Українська природоохоронна група виступили проти таких змін до законодавства та направили зауваження до влади. На їхню думку, в умовах знищення лісів внаслідок дій окупантів, вкрай важливо забезпечити збереження лісів, не пошкоджених бойовими діями.
Чи стане успішною спроба радикально збільшити обсяги рубок лісів в України, залежить від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Поки що відомство офіційно не озвучувало свою позицію.
Українська природоохоронна група створена як команда фахівців, що працюють над питаннями практичної охорони природи. За останні 6 років щонайменше половина всіх новостворених заповідних площ в Україні мали серед авторів наукових обґрунтувань експертів Групи або були активно підтримані її членами. За участю експертів Української природоохоронної групи було врятовано 19 500 га лісів, 33 380 га степів та 98 550 га водно-болотних угідь.
Контакти: Єгор Гриник, біолог Української природоохоронної групи: +380 67 891 12 77